Ασθένειες Φουσκωμένο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vickyl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vickyl

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2014
Μηνύματα
196
Πόλη
Καστοριά
Καλησπέρα σε όλους! Μόλις παρατήρησα ότι το παπαγαλάκι μου κάθεται φουσκωμένο με κλειστα στα μάτια. Από το πρωί την έχω έξω στο μπαλκόνι. Βγήκα πριν να την δω και καθόταν κάτω στο κλουβί φουσκωμένη. Μόλις με είδε ανέβηκε στην πατήθρα της και έκλεισε τα μάτια της. Την έβαλα μέσα και παρέμεινε στην πατήθρα της φουσκωμένη και με κλειστά τα μάτια. Δεν ξέρω μήπως κοιμάται αλλά μου έκανε αντύπωση που δεν έκανε τίποτα όταν με είδε. Μπορεί κάποιος να μου τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.
 
Δεν μπορούμε δυστυχώς από αυτό το περιστατικό να βγάλουμε συμπέρασμα τι μπορεί να συμβαίνει.
Το γεγονός της απάθειας μετά από την μεταφορά είναι ανησυχητικό.
Για να υποθέσουμε απλώς, πρέπει να μας πεις λεπτομέρειες διατροφής, διαμονής κτλ και πως το βγάζεις-βάζεις μέσα.
Ο καιρός δεν είναι ακόμα σταθερός για να γίνεται αυτό το μέσα-έξω και εξαρτάται και από τις ώρες.
Αν πάντως συνεχιστεί θα πρέπει να το δει γιατρός.
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και να ανακάμψει γρήγορα.
 
Λοιπόν, τώρα θα κλείσει δύο χρόνια από τότε που την αγόρασα. Δεν μου έει αρρωστήσει ποτέ εκτός από τότε που την πήρα που ήταν ήδη άρρωστη. Της δίνω τα σποράκια της - συσκευασμένη τροφή - αυγοτροφή με κουάκερ, αυγό μαζί με το τσόφλι, μέλι και διάφορα φρούτα και λαχανικά. Της τα αλλάζω κάθε μέρα, αναλόγως τι έχω στο σπίτι. Γενικά είναι πολύ ζωηρό παπαγαλάκι. Στο μπαλκόνι την βγάζω εδώ και μία εβδομάδα σχεδόν που έχει ζέστη. Από το πρωί μέχρι απογευματάκι αλλα προσέχω να μην φυσάει. Την ελέγχω δηλαδή δεν την παρατάω. Να της βάλω λάμπα να ζεσταίνεται και βιταμίνες στην τροφή και το νερό;

Σας στέλνω και μία φωτογραφία της, δεν ξέρω αν βοηθάει.
 

Συνημμένα

  • 102e24f9-d108-4b39-a98f-d05cd9c7a1bc_zpsqfilppfv.webp
    102e24f9-d108-4b39-a98f-d05cd9c7a1bc_zpsqfilppfv.webp
    12,9 KB · Προβολές: 79
Το πουλάκι είναι άρρωστο. Φοβάμαι ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο και πρέπει να το δει γιατρός. Παραθέτω ένα άρθρο για να δεις πώς μπορείς να καταλάβεις αν το πουλάκι είναι άρρωστο.

Είναι σημαντικό να ξεκινήσει η θεραπεία του νωρίς. Μην καθυστερείς πολύ.

Διάβασα το άρθρο! Θα την πάω να την εξετάσει κτηνίατρος. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 
Στα δύο χρόνια που το έχεις, έχει κάνει ποτέ αυγό; Επίσης εκτός σπόρων τι έφαγε τις τελευταίες μέρες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Στα δύο χρόνια που το έχεις, έχει κάνει ποτέ αυγό; Επίσης εκτός σπόρων τι έφαγε τις τελευταίες μέρες;

Όχι δεν έχει κάνει ποτέ αυγά. Έχει φάει την αυγοτροφή που σας είπα, φρούτα και λαχανικά όπως αχλάδι, καρότο, μήλο λίγο μπανάνα που απλά δοκίμασε. Επίσης προχθές που καθάρισα το κλουβί της την ψέκασα λίγο με νερό και ξύδι.
 
Η αυγοτροφή είναι συσκευασμένη ή δικής σου παρασκευής; Το ψέκασμα ίσως να την κρύωσε; Δεν νομίζω ...
Σουπιοκόκκαλο της έχεις;
Όταν την πήρες τι πρόβλημα είχε;
 
Η αυγοτροφή είναι συσκευασμένη ή δικής σου παρασκευής;
Η αυγοτροφή είναι δικής μου παρασκευής.

Σουπιοκόκκαλο της έχεις;
Το σουπιοκόκαλο έσπασε εδώ και λίγο καιρό και περιμένω να μου φέρουν από το πετ σοπ μαζί με ένα αρσενικό παπαγαλάκι που παρήγγειλα για να έχει παρέα.
Όταν την πήρες τι πρόβλημα είχε;
Όταν την πήρα ήταν πάλι έτσι φουσκωμένη. Μου είχατε πει ότι είχε ακάρεα τραχείας, της αγόρασα φάρμακα και βιταμίνες όπως μου είχατε πει και ευτυχώς την σώσαμε.
 
Οι αυγοτροφές δικής μας παρασκευής θέλουν μεγάλη προσοχή, μπορείς να πεις τα υλικά που βάζεις;
Προσοχή χρειάζεται επίσης και στις μέρες και τον τρόπο συντήρησης.
Σουπιοκόκκαλο πρέπει να έχεις πάντα.
Εντάξει προσπάθησε να την πας στον γιατρό και βάλε της λίγο ωμό σουσάμι και τσόφλια από βρασμένα αυγά τριμμένα στο μούλτι για ασβέστιο.
 
Στην αυγοτροφή βάζω φρυγανιά, αυγό μαζί με το τσόφλι, κουάκερ, ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι και ρίγανη. Την έχω πάντα στην κατάψυξη αλλά δεν την τρώει πάντα. Πολύ σπάνια. Μόνο στα φρούτα και στα λαχανικά πέφτει με τα μούτρα.
 
Την έχω πάντα στην κατάψυξη
Στην κατάψυξη πρέπει να είναι αεροστεγώς κλειστή αλλιώς υπάρχει πρόβλημα με την υγρασία. Ακόμη πως παίρνεις ποσότητα κάθε φορά; Την ξεπαγώνεις και την ξαναπαγώνεις; Συγγνώμη για τις λεπτομέρειες αλλά αυτές οι λεπτομέρειες είναι υπεύθυνες για την ανάπτυξη μυκήτων στα τρόφιμα.
 
Όταν είναι έτοιμη η αυγοτροφή παίρνω με ένα κουταλάκι, το τυλίγω με αλουμινόχαρτο και τα τοποθετώ ένα ένα σε ένα σακουλάκι ή σε ένα τάπερ. Κάθε μέρα παίρνω από ένα και της δίνω να τρώει.
 
Πάντως, για την περίπτωση των μυκήτων, εγώ στις αυγοτροφες που παρασκευάζω, αποφεύγω να βάζω μέλι και γενικά αποφεύγω να δίνω και φρούτα στα πουλιά, διότι τα σάκχαρα που περιέχονται μπορεί να ευνοήσουν την ανάπτυξη μυκήτων. Αντ' αυτών δίνω χόρτα.
 
Παιδιά καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη για την καθυστερημένη μου απάντηση. Πήγα την Ρούμη μου στον κτηνίατρο και μου είπε πως είναι υγιέστατη. Δεν της βρήκε τίποτα. Μου είπε πως ίσως εκείνη την ώρα να κοιμόταν. Πως καμιά φορά τα παπαγαλάκια ξεκουράζονται το μεσημέρι. Το σκέφτηκα λίγο και θυμήθηκα οτι μου το κάνει αυτό κάθε χρόνο τέτοιες μέρες. Μου είπε όμως πως καλό θα ήταν να της πάρω παρέα γιατί την έχω αρκετό καιρό μόνη της. Τέλος πάντων δεν της βρήκε κάτι. Είναι μια χαρά. Τρώει, τρέχει, παίζει, κελαηδάει και γενικά είναι πολύ χαρούμενη και δραστήρια όπως πάντα. Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά σας.

Πάντως, για την περίπτωση των μυκήτων, εγώ στις αυγοτροφες που παρασκευάζω, αποφεύγω να βάζω μέλι και γενικά αποφεύγω να δίνω και φρούτα στα πουλιά, διότι τα σάκχαρα που περιέχονται μπορεί να ευνοήσουν την ανάπτυξη μυκήτων. Αντ' αυτών δίνω χόρτα.

Δηλαδή δεν δίνετε καθόλου φρούτα στα πουλιά; Τη συνταγή για την αυγοτροφή την είχα βρει από εδώ στην αρχή, όταν πήρα το παπαγαλάκι μου!
 
Πολύ ευχάριστα νέα, μπράβο!
Δηλαδή δεν δίνετε καθόλου φρούτα στα πουλιά;
Δίνουμε πως δεν δίνουμε.
Αυτά είναι πλήρης διατροφή των πουλιών:
Η διατροφή των παπαγάλων
Συσκευασμένους σπόρους
Αυγοτροφή ιδιοκατασκευασμένη ή αγοραστή ή σκέτο βραστό αυγό με το τσόφλι του.
Χόρτα - Αρωματικά βότανα
Λαχανικά
Φρούτα
Δημητριακά - Σπόροι
Και δεν ξέρω αν έχεις δει τον πλήρη οδηγό που έχει συγκεντρωμένα όλα τα θέματα που αφορούν την φροντίδα των παπαγάλων.
 
Αυτά είναι πλήρης διατροφή των πουλιών:

Ναι Μαρία! Τα έχω διαβάσει όλα και συνεχίζω να τα διαβάζω. Ευχαριστώ! Με είχες ενημερώσει στην αρχή, όταν αγόρασα την Ρούμη. Με τη βοήθειά σου την έσωσα τότε!
 
Back
Top