Ασθένειες Φουσκωμα lovebirds peachfaced

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lovebird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lovebird

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Παιδια γεια σας παρατηρω εδω και τρεις μερες πως ο Ρικο μου καθεται συχνα λιγο φουσκομενος και με το ενα ποδι σηκωμενο. Επειδη τον εχω την ημερα τουλαχιστον 4 ωρες εξω μετα παω για δουλεια κεθεται πανω στο κλουβι του και ειναι σαν αρρωστος. Μολις δει κινηση ειναι μια χαρα και πεταει και φωναζει. Επισεις οταν καθεται φουσκωμενος σαν να εχει το κεφαλι λιγο κατω.

τον ψεκασα σημερα με σπρει για τις ψηρρες ειδα για τυχον φουσκομενο εντερακι, στο λαιμο, για κανα σπιρακι και ολα φαινονται μια χαρα.

το προβλημα μου ειναι οτι αν και τρωει απο το χερι μου δεν τρωει τιποτα αλλο εκτος απο ηλιοσπορο και παπαγαλινη. Μηπως να του παρω και κανενα πολυβιταμινουχο;
 
Γιώργο μην τον έχεις συνέχεια μέσα έξω γιατί μπορεί να κρυώσει.. Έχει κανένα άλλο σύμπτωμα; Οι κουτσουλιές του πώς είναι; Τρώει και κινείται κανονικά; κάθεται φουσκωμένος συγκεκριμένες ώρες της ημέρας ή συνέχεια;

Μπορεί να μην είναι και τίποτα αν δεν το κάνει συνέχεια...όλα τα πουλάκια κάποια στιγμή θα κάτσουν και θα χουζουρέψουν για να ξεκουραστούν λιγάκι.

Ναι, να του παρέχεις πολυβιταμίνες αν δεν καταναλώνει φρούτα, λαχανικά και χορταρικά αλλά μην σταματήσεις να του τα προσφέρεις (φρούτα, λαχανικά κοκ) θα τα δοκιμάσει κάποτε.
Αν θες μπορείς να προσθέσεις και σποράκια μέσα στο μπολάκι με τα φρούτα και τα λαχανικά μήπως και το δελεάσεις...
 
oi κουτσουλιες του καλα ειναι. Βασικα επειδη τωρα ειμαι απογευμα και φευγω για δουλεια στις 2 οποτε δεν κανει κατι και καθεται ειναι φουσκομενος. Αλλα πεταει τρωει κανονικα δεν ξερω θα παρω καμια βιταμινη. Παντος για να κρυωσει αφου ειναι μεσα στο σπιτι ειτε στο κλουβι η εξω νομιζω ειναι το ιδιο απο θερμοκρασια


ευχαριστω
 
Δεν κατάλαβα... Τον έχεις μέσα στο σπίτι μόνιμα ή τον βγάζεις και έξω στο μπαλκόνι;
 
οχι μονιμως ειναι μεσα στο σπιτι αλλα εξω απο το κλουβι του. Βασικα εξω τωρα χιονιζει! Και εχει ηδη 10 ποντους χιονι
 
Ok. Γιατί κατάλαβα ότι τον βγάζεις στο μπαλκόνι.
Μήπως τον έχεις σε σκοτεινό χώρο και γι' αυτό δεν είναι τόσο ενεργητικός; Ή τον έχεις κοντά σε κάποια εστία θερμότητας;

Αυτή η αλλαγή συμπεριφοράς έγινε ξαφνικά; Μήπως άλλαξες κάτι στην καθημερινότητά του;
Παιχνιδάκια για να ασχολείται έχει; Βάζε του και λίγη μουσικούλα, τηλεόραση ή ραδιόφωνο μπας και βαριέται...
 
εχει και παιχνιδια αλλα ουτε γυρναει να τα δει. Βασικα τωρα το παρατηρησα. Θελω ρε αναστασια να παρω ακομη ενα αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτος.λεω αυτος γιατι μου ειπε ο πετσοπας οτι ειναι αρσενικο. Αλλα δεν ειχε δαχτυλιδι τιποτα. Απο τι εμαθα μετα αυτος κανει δικες του γεννες και απλα τα πουλαει στο μαγαζι. Απο χαλκιδα τον πηρα.
 
εχει και παιχνιδια αλλα ουτε γυρναει να τα δει.

Μήπως δεν βρήκες το παιχνίδι που του κάνει κλικ; Έχεις παιχνίδια διαφορετικού μεγέθους, υλικού κτλ;

λεω αυτος γιατι μου ειπε ο πετσοπας οτι ειναι αρσενικο.

Μ' ένα τεστ dna θα μάθαινες το φύλο του. 😉

https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/
 
Tα Lovebirds ειναι πουλια που ζουνε σε ζευγαρια. Δεν ειναι απαγορετικο να κρατας ενα μονο του αλλα με την προυποθεση να εισαι μαζι και να χει παρεα συνεχως. Εαν δεν μπορεις να το κανεις αυτο, που εκ των πραγματων ειναι δυσκολο για τους περισσοτερους απο εμας τοτε ισως να σκεφτοσουν να του παρεις ενα ακομη για παρεα. Αν δεν θελεις ζευγαρι για αναπαραγωγη δεν θα εχει προβλημα ακομη και με ενα του ιδιου φυλου.
Για τη διατροφη του καλο θα ηταν να φροντισεις λιγο καλυτερα και τους ηλιοσπορους με μετρο. Υπαρχουν ειδικα συσκευασμενα μιγματα για μικροσωμους αφρικανικους παπαγαλους οπως ειναι και τα Lovebirds. Να μην προτιμας τις χυμα τροφες.
Με λιγη προσπαθεια θα φανε φρουτα και λαχανικα δες λιγο κι αυτο το θεμα... https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/

Θα μπορουσες να δωσεις ενα βιταμινουχο στο νερο αλλα προσεξε την υπερδοσολογια. Ισως αλλα μελη που τα χρησιμοποιουν να μπορουν να σου πουν περισσοτερα.

Το φουσκωμα το κανει οταν χαλαρωνει σωστα; Και η σταση που λες με το κεφαλι γερμενο λιγο μπροστα νομιζω πως κατι τετοιο περιγραφει.
 
τωρα ανεστη τι να σου πω οταν καθεται ετσι για λιγο τοτε το κανει! Ισως και να μην ειναι τιποτα αλλα ποτε δεν ξερεις και πανω που ηρεμησε και τρωει απο το χερι δεν θα θελα να τον χασω!

ευχαριστω παντος
 
Back
Top