Ασθένειες Φουσκωμενο Budgie και σερνει τα φτερα

Gerasimos1

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2014
Μηνύματα
237
Πόλη
Ίλιον
το παπαγαλακι μου είναι συνεχεια φουσκωμενο και σερνει τα φτερα του τι εχει απαντηστε γρηρα!
 
τι εννοείς σέρνει τα φτερά του; Τι έχει φάει; έδωσες κάποια καινούργια τροφή σήμερα;
 
Οχι μονο μηλο ψωμι και εχει φαει τον πατο απο εφημερίδα. μηπως φταίνε τα χημικα της εφημερίδας; ☹ ☹ σημερα ειναι το ιδιο με πεσμενη την διαθεσή του. ☹ τι να κανωωω αλλαξα τον πατο και τον εβαλα απο κατω για να μη τρωει εφημερίδα...
 
Αυτό με την εφημερίδα δεν πρέπει να το κάνουμε ιδιαίτερα αφού έχεις σχαράκι για πιο λόγο να την βάζεις από πάνω; Αλλά για να του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να είναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που ακολουθείς αυτή την τακτική. Το μήλο, ενδέχεται να του κόλλησε στον λαιμό και να του έκανε κάποιο προσωρινό πρόβλημα εξ ου και τα ανοικτά φτερά. Σπόρια τι δίνεις; Συσκευασμένα ή χύμα;
 
Χυμα αλλα οταν μου εβαζαν τροφη ειδα οτι ειναι μαρκα το τσουβαλι..

Να δοσω σκορδονερο; Σημερα ψιλοτρεμει ανοιγοκλείνουν τα ματακια του και σκαρφαλωνει, προχωραει αλλα καπως ζαλισμενο.. ☹ ☹
 
Άλλαξε την τροφή με μία συσκευασμένη. Δεν ξέρω από που ψωνίζεις, η διαφορά είναι μικρή και το ρίσκο μεγάλο. Δεν έχει σημασία που είναι μάρκα. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο πιθανόν στην δεύτερη κατηγορία της μάρκας αλλά σε παράγοντες αλλοίωσης όπως η υγρασία, αυγά από έντομα, ίσως τρωκτικά και πολλά άλλα.
Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι φυσικά, ελπίζω να μην είναι κάτι σε εγκεφαλικό ας πούμε ή σαλμονέλα γιατί αυτές οι ασθένειες κάνουν αστάθεια.
Θα έλεγα γιατρό φυσικά κατ' αρχήν.
Αλλιώς καλύτερα να φτιάξεις ένα τσάι από ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό ξηρά να του δώσεις να τονωθεί και ίσως κάποιο πολυβιταμινούχο τύπου multivit.
Αν έβρισκες και χλωρή ρίγανη και θυμάρι να του δώσεις θα ήταν καλό.
 
Άλλαξε την τροφή με μία συσκευασμένη. Δεν ξέρω από που ψωνίζεις, η διαφορά είναι μικρή και το ρίσκο μεγάλο. Δεν έχει σημασία που είναι μάρκα. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο πιθανόν στην δεύτερη κατηγορία της μάρκας αλλά σε παράγοντες αλλοίωσης όπως η υγρασία, αυγά από έντομα, ίσως τρωκτικά και πολλά άλλα.
Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι φυσικά, ελπίζω να μην είναι κάτι σε εγκεφαλικό ας πούμε ή σαλμονέλα γιατί αυτές οι ασθένειες κάνουν αστάθεια.
Θα έλεγα γιατρό φυσικά κατ' αρχήν.
Αλλιώς καλύτερα να φτιάξεις ένα τσάι από ρίγανη, θυμάρι και βασιλικό ξηρά να του δώσεις να τονωθεί και ίσως κάποιο πολυβιταμινούχο τύπου multivit.
Αν έβρισκες και χλωρή ρίγανη και θυμάρι να του δώσεις θα ήταν καλό.
ευχαριστώ παρα τπολυ για τις συμβουλες σου ααα επισης να αφησο το τσαι να κρυωσει και να το βαλω με νερό η χωρις νερό στη ποτιστρα;

Να δοσω και σκορδονερο τελικα;
 
Θα το αφήσεις να κρυώσει και θα το βάλεις σκέτο να πίνει αντί για νερό. Αφού θα βάλεις τσάι. Δώσε τσάι για 3-4 μέρες και μετά δίνεις αν θέλεις σκορδόνερο για δύο μέρες. Παρακολούθησέ το στενά και δες πως είναι οι κουτσουλιές.
 
Ναι κοιταζω τωρα τις κουτσουλιες και ειναι καπως λαδί χρωμα και τα2 θυλικα τον φροντιζουν 🙂
 
Δεν βγάζεις μια φωτογραφία το πουλί και τις κουτσουλιές;
 
Back
Top