Ασθένειες Φούσκωμα καναρινιού

Γιωργος Μαν.

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2019
Μηνύματα
41
Βοήθεια παρακαλώ.. Το καναρινακι μου το αρσενικό κάτι έχει πάθει.. Της περισσότερες ώρες την μέρα κάθεται στην αρκη της πατήθρας φουσκωμένο. Αλλά πολύ φουσκωμένο.. Έβαλα το χέρι μου για να φύγει. Κουνιόταν αλλά όταν έβγαλα το χέρι μου ξαναπήγε εκεί και φούσκωσε.. Είναι μέσα και απλά κοντά του έχουμε ένα αερόθερμο.. Είναι λογικό; αγχονομαι.. Κοντά είναι και το θηλυκό αλλά δεν κάνει τα ίδια.. Ευχαριστώ
 
Το καναρινακι σου ειναι άρρωστο, θα πρεπει να το χωρισεις απο το θηλυκό και να ειναι ζεστα χωρις να το "χτυπάει" το αεροθερμο.

Τρωει καθολου, πινει νερο;
Αλλα συμπτωματα;
Τι ηλικιας ειναι και ποσες μερες ειναι ετσι;
 
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας

Είναι περίπου 6 ετών.. Από εχθές είναι έτσι. Τρώει κανονικά και το νεράκι το έχω δει πέφτει η στάθμη του. Το αερόθερμο δεν το χτυπάει απλά είναι κοντά.. Τα καναρίνια δεν τα είχα μαζί.. Σε διαφορετικά κλουβια απλά σχεδόν κολλητα(απο εχθές τα είχα κολλητά).

Τι μπορεί να έχει; θέλει γιατρό?
 
Φαρμακα θα δωσεις αν δεν μπορεσεις να εχεις πρόσβαση σε γιατρο και εφ'οσον δεις οτι χανει τη μαχη.

Τι φαρμακα εχεις;
Ειναι δεν ειναι κολλητικο, εφαρμοσε βασικούς κανονες υγιεινης (γαντια κτλ)
 
Πως θα καταλάβω ότι χάνει την μάχη.. Πως θα τον πάω τώρα σε γιατρό που είναι όλοι κλειστεί.. Φάρμακα έχω αρκετά. Τα έχω όλα μαζί σε μια τσάντα και για ανθρώπους και για ζώα.. Παντός τον ακούω να κελαηδάει κανονικά
 
Δηλαδή τώρα που μιλάμε κελαηδά με τρίλιες;
Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο στον Κονταδάκη που φαίνεται να είναι σχετικά κοντά σου. Δες αν τηλεφωνήσεις στο σταθερό αν δίνει κινητό τηλέφωνο για ώρα ανάγκης
Αν όχι, στο σταθερό του Ιατρού Ακρίβου, δίνει και κινητό για επείγοντα https://community.petbirds.gr/threads/Αχιλλέας-Ακρίβος-Κτηνίατρος.29991/
 
Αν δεις οτι σταματησει να τρωει και να πινει ή αν κατα την διαρκεια της ημερας βαλει το κεφαλι στη φτερουγα, σημαίνει οτι μετρα αντίστροφα
Ευχαριστώ πολύ
Δηλαδή τώρα που μιλάμε κελαηδά με τρίλιες;
Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο στον Κονταδάκη που φαίνεται να είναι σχετικά κοντά σου. Δες αν τηλεφωνήσεις στο σταθερό αν δίνει κινητό τηλέφωνο για ώρα ανάγκης
Αν όχι, στο σταθερό του Ιατρού Ακρίβου, δίνει και κινητό για επείγοντα https://community.petbirds.gr/threads/Αχιλλέας-Ακρίβος-Κτηνίατρος.29991/
Οκ θα πάρω τηλέφωνο.. Κάνει ξέρω γω τρρρ αλλά όχι πολύ ώρα.. ΜΑΧ 2 δευτερόλεπτα εξαιτίας του θυληκου που κελαηδάει
 
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Σήμερα ξανά παρατηρούσα το αρσενικό καναρινακι μου.. Είναι αρκετά ποιο δραστήριο αλλά συνέχεια φουσκωμένο.. Είτε λίγο, είτε πολύ, είτε πάρα πολύ.. Τώρα είναι πολύ φουσκωμένο.. Ακόμα και όταν τρώει είναι φουσκωμένο.. Το απόγευμα θα πάρω τον γιατρό.
 
Ο γιατρός μου είπε να δούμε πως πάει και αν είναι καλύτερα δεν χρειάζεται να τον επισκεφτώ.. Δύο μέρες τώρα το βλέπω καλύτερα. Δεν είναι συνέχεια φουσκωμένο και είναι ποιο δραστήριο. Τρώει και πίνει κανονικά.. Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια
 
Ωραια Γιωργο, να παραμεινεις σε εγρήγορση και να παραμεινει και το πουλακι σε καραντίνα ακομα και αν δειχνει υγιες
Καλημέρα. Το πουλάκι είναι καλύτερα.. Δεν φουσκώνει (ή τουλάχιστον όταν εγώ το βλέπω) τρώει, πίνει και ψηλό κελαηδάει. Από την θυληκια απέχει περίπου 4 μέτρα και το ένα είναι λίγο ποιο ψηλά από το άλλο.. Να τα μεταφέρω αλλού;
 
Αν δεν εχεις χωρο το αφηνεις ως εχει.
Να παρατηρησεις αν φουσκωνει οταν εισαι μακρια του γιατι οταν πλησιαζουμε για να κρυψουν την ασθενεια τους ξεφουσκωνουν.
Τον κοιτάω από μακρυά.. Και όταν το καταλαβα ειμουν δίπλα του και ητνα φουσκωμένο
 
Back
Top