Γενικά Φρίκη και ειρωνεία

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Το βραδυ ξυπνησα απο ενα πολυ ασχημο ονειρο.
Ηταν πολυ ασχημο και με ενοχλησε που το ειδα.
Μετα συνεχισα τον υπνο μου.
Το πρωι πηγα, οπως κανω παντα, να δω τα πουλακια μου.
Κοιταζοντας τα δεν εβλεπα ενα απο τα πιο αγαπημενα μου γκουλντιαν.
Κοιταω χαμηλα μηπως καθονταν στην σχαρα... Τιποτα.
Κοιτωντας πιο προσεκτικα ειδα την κλουβα ανω κατω.
Πεσμενες ταιστρες και γενικα κατι δεν μου αρεσε.
Τοτε ειδα στο μπολακι που βαζω την αμμο το κεφαλι του αγαπημενου μου γκουλντιαν.
Ηταν οτι εμεινε απο αυτο.
Ειδα σε μικρη αποσταση μια μεγαλη κουρουνα. Ισως να ηταν και κουκουβαγια, δεν ξερω. Λιγη σημασια εχει πλεον το αγαπημενο μου πουλακι παει... Και δεν θα το ξαναδω.
Με ειχε συνηθισει πολυ. Του σφυριζα και ερχονταν πολυ κοντα μου, προσφατα του εδωσα μαρουλι με το χερι μου...
Γεια σου μικρο μου...

Αυτη ηταν η φρικη.
Η ειρωνια ειναι οτι η μετεωρολογικη υπηρεσια προβλεπει απο αυριο πτωση θερμοκρασιας και ισχυρες καταιγιδες για την περιοχη μου και σημερα το απογευμα θα μετεφερα τα πουλια μου σε εσωτερικο χωρο για τον χειμωνα... Τι να πει κανεις.

Υ. Γ. Και μετα σου λενε να μην πιστευεις τα ονειρα.
 
Λυπάμαι ειλικρινά για τον μικρό σου φίλο!☹ Δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση το όνειρο, σίγουρα όμως η διαίσθησή μας πάντα μας ειδοποιεί με κάποιον τρόπο, όταν αγαπάμε κάτι ή κάποιον πολύ... ΜΑΡΙΑ
 
να ξερες πως σε νοιωθω! Καταλαγιασε τον καημο σου με περισσοτερη αγαπη, στους φτερωτους μας φιλους..
 
πω πω βρε παιδί μου τι φρίκη σου έτυχε! τι λόγια να πω... Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι το κακόμοιρο πουλάκι τι κρίμα
 
Είναι πραγματικά φρικτό. Έχω ζήσει κάτι ανάλογο. Είχε μπει κάτι (ακόμα δεν ξέρω τι και πως μπήκε) σε μια κλούβα που είχα παλιά και μου σκότωσε 10 καναρίνια! Βρήκα μόνο κεφάλια, πόδια, φτερούγες... Ήμουνα και μικρός τότε και μου έχει μείνει...
Λυπάμαι για το γκουλντιανάκι σου...
 
κριμα για το πουλακι.
και εγω πριν μια βδομαδα σηκωθηκα γυρω στις 3 ωρα το βραδυ και μου μπηκε στο μυαλο οτι κατι συμβαινει στα πουλια μου πηγα και ειχε ανεβει μια γατα σε ενα κλουβι και ειχε αρπαξει ενα πουλι απο την φτερωγα αλλα ευτηχως το προλαβα τη σου ειναι καμια φορα η προεσθησει!
 
Kρίμα το πουλάκι, λυπάμαι, σε καταλαβαίνω! Θα το θυμάσαι με αγάπη!
 
Αλεξη λυπαμαι πραγματικα. Ξερω την αισθηση να ανταποκρινεται ετσι το πουλακι σε εσενα και φανταζομαι την αισθηση να το χανεις με τοσο φρικτο τροπο. Πολυ κριμα.. Ευχομαι τα καλητερα στο υπολοιπο κοπαδι.
 
Πολύ μεγάλη αδικία και φρίκη, λυπάμαι ειλικρινά γιατί εγώ χθες έχασα το φιλαράκι μου με παρόμοιο τρόπο και όλη τη νύχτα την πέρασα καθιστή, προσπαθώντας να ελέγξω την αναπνοή μου γιατί ένιωθα ότι έχω αρρυθμίες. Μου στοίχισε πολύ.. Με τόση φροντίδα και τις συμβουλές του mgerom είχα καταφέρει να επαναφέρω τα ποδαράκια του και να κλείσει η τρυπούλα στο μυτάκι. Και τώρα, ησυχία και κακοιμοιριά... ☹
 
Back
Top