Διατροφή Φρεσκοι ηλιόσποροι

velvetwoman

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Αίγιο
:)Καλημέρα σε όλους
Στον κήπο έχω φυτέψει ηλιοτρόπια.Αν δώσω στον Μάρκο κομμάτια από το λουλούδι, για να φάει τους σπόρους θα υπάρξει πρόβλημα;Ξέρω πως οι ηλιόσποροι αρέσουν στους παπαγάλους, αλλα έχουν πολύ λίπος. Θα βλαψει αν του δίνω φρέσκα σπορια για κέρασμα;

Ευχαριστώ
Ελένη
 
κατα την γνωμη μου οχι δεν θα υπαρξει προβλημα απλα μην του βαζεις πολλα σπορια.
Το ηλιοσπορο εκτος απο λιπος εχει και πολλα φυτικα ελαια τα οποια δινουν πολυ ενεργεια στα πουλακια μας. Ειχα μια καρδερινα στο χωριο μου αρρωστη που την βρηκα κατω στον δρομο φουσκωμενη την πηρα και την ταιζα παρα πολυ ηλιοσπορο το πουλακι απο εκει που δεν ειχε δυναμη να πεταξει αρχισε να χτυπιετε στο κλουβι και επισης ηταν αδυνατη πολυ απο κατω και εφτιαξε λιπος σε σε διαστημα μιας εβδομαδας. Φυσικα επεστρεψε στο φυσικο της περιβαλλον.
 
φιλε να περιμενεις μεχρι να ξεραθει το λουλουδι ωστε να οριμασουν και οι σποροι και δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Ομως πανω απο ολα να το δινεις με μετρο.
Εγω στον κηπο μου καθε Μαιο φυτευω ηλιοτροπια και οταν οριμασουν οι σποροι, δεχομαι τις επισκεψεις δεκαδων καρδερινων.σε ορισμενες μερες δεν αφηνουν ουτε για δειγμα.
 
Eλενη αν και εγω δε δινω καθολου ηλιοσπορο διοτι ο Φοιβος κανει σα να εχει εθισμο με τον ηλιοσπορο(μιας και με αυτο τρεφοτανε πριν τον παρω) και επειδη διατροφικα ειναι πολυ φτωχη τροφη οπως ειπανε και τα παιδια με πολυ λιπος, αν εσυ του δινεις που και που τοτε θα ειναι πολυ καλο να του δωσεις κομματι του ηλιοτροπιου με τους σπορους επανω ωστε να ασχοληθει και να τους βγαλει μονος του. Θα ειναι πολυ ευχαριστη ενασχοληση για τον παπαγαλο αλλα με μετρο. 😉

Μια αλλη φυσικη τροφη με ενασχοληση που ειναι και πολυ καλη ειναι το ωμο φρεσκο καλαμποκι! Το κοβω σε ροδελες και ο Φοιβος τρελαινεται να το κραταει και να το τρωει! :D
 
Σας ευχαριστω ολους γαι τις αμεσες απαντησεις. Δεν ηξερα για το καλομπόκι Ανέστη. Το απόγευμα θα εχουμε φρέσκο καλαμπόκι λοιπόν, αφου στην παραλία υπάρχει κάποιος που ψηνει, οπότε δεν θα μου αρνηθει ενα ωμό για τον Μαρκο!(Τρελλαινεται για αμπελοφασολα, κι αγγουρακια από τον μπαξε!)
 
Back
Top