Γενικά Φροντίδα καναρινιών σε περίοδο άδειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Akisbet
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Akisbet

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
253
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπέρα σε όλους, επειδή θα λείψω για μια εβδομάδα κ δεν εχω κάποιον που μπορεί να φροντίσει τα πουλακια μου, αγόρασα σημερα επιπλέον ποτίστρες κ ταιστρες έτσι ώστε να εχουν αρκετό νερό κ φαγητό, θα εχω θέμα λέτε;
 
Καλησπέρα σε όλους, επειδή θα λείψω για μια εβδομάδα κ δεν εχω κάποιον που μπορεί να φροντίσει τα πουλακια μου, αγόρασα σημερα επιπλέον ποτίστρες κ ταιστρες έτσι ώστε να εχουν αρκετό νερό κ φαγητό, θα εχω θέμα λέτε;
Ελπίζω πως όχι...
Αλλά βρε Άκη δεν είναι μεγάλο το διάστημα που θα απουσιάζεις;
Μια κακή στιγμή... και όλα χάθηκαν..
Δεν υπάρχει κάποιος γνωστός να παρακολουθεί και να αλλάξει το νερό δυο τρεις φορές την εβδομάδα; Τρίλεπτες επισκέψεις θα κάνει...
Εμείς πρέπει να κινούμαστε όσο γίνεται πιο σωστά, να μην εκθέτουμε τα πτηνά που αγαπάμε. Θα υπάρξουν κάποιοι που θα σου πουν πως δεν θα πάθουν τίποτα...
Γνωρίζω κι εγώ πουλιά και ζώα που από την "πολύ" αγάπη τους τα αφεντικά τους τα περιποιούνται όποτε θυμηθούν... μια δυο φορές το μήνα...
Να μην το κάνουμε κι εμείς αυτό.
Αν καταφέρεις να βρεις κάποιον να τα φροντίζει... κι εσύ θα είσαι πιο χαλαρός... και σίγουρα θα περάσεις καλύτερα.
Αν τώρα δε γίνεται τίποτε...
Τρεις ποτίστρες καθαρό νερό και πολύ τροφή για τα φιλαράκια σου.. και "προσευχή" να μη συμβεί κάποιο κακό.
Καλά να περάσεις...
 
Για φαγητο δεν πιστευω οτι θα ειχαν ιδιαιτερο προβλημα (περαν του οτι δεν θα ανανεωθει βεβαια) αλλα το νερο ειναι πολυ σημαντικο... Οπως και η καθαριοτητα!

Αν εμενες αθηνα ευχαριστως στα φιλοξενουσα ☹
 
Έχουν μάθει να πίνουν από ποτίστρες με μπίλια;
 
Αυτό που ρωτάει η Μαρία είναι πολύ σημαντικό και θα σου λύσει τα χέρια... Θα βάλεις μία με μπίλια (η παράλληλα με την κλασσική) και θα δεις αν πίνουν.
 
Και με τη μπιλια ομως... Δεν θα χρειαστει ανανεωση; Μιλαμε για μια εβδομαδα...
 
Όχι.. Αν σκεφτείς ότι ένα καναρίνι πίνει το καλοκαίρι περίπου 4 ml την ημέρα, το χειμώνα πίνει λιγότερο. Άρα η ποτίστρα των 100 η των 125 ml φθάνει μια χαρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οχι απο θεμα ποσοτητας, αλλα φρεσκαδας το ειπα :) παρολα αυτααν δεν εχει αλλη επιλογη αναγκαστικα θα το κανει!
 
Επειδή το είχα προγραμματίσει καιρό το ταξίδι είχα παράλληλα με την κλασική ποτίστρα κ μια με μπίλια στο καθένα εδω κ ενα μηνα περίπου. Στις κλασικές άλλαζα το νερό κάθε μέρα, ενώ σε αυτές με την μπίλια κάθε δυο - τρεις για να διαπιστώσω αν πίνουν, αλλα σίγουρος δεν ειμαι! Θα βαλω σε τρεις ταιιστρες τροφή στο καθένα κ θα περάσει ενα φιλαράκι μου δυο φορες για να τους αλλάξει το νερό! Είχα υπολογίσει σε ενα συνάδελφο μου που εχει κ αυτός πουλιά να του αφήσω κλειδιά για να περνάει να τα φροντίζει αλλα του προέκυψε ενα θέμα υγείας κ απουσιάζει εκτος πόλης, γι αυτο κ τελευταία στιγμή ψάχνομαι, σας ευχαριστώ πολυ ολους παντως για το ενδιαφέρον !
 
Καλά να περάσεις... με το φίλο σου επισκέπτη των πτηνών σου... εσύ θα είσαι πιο ήσυχος και ασφαλώς θα περάσετε... κι εσύ καλύτερα κι αυτά με ασφάλεια αυτές τις λίγες μέρες!
 
Καλά να περάσεις... με το φίλο σου επισκέπτη των πτηνών σου... εσύ θα είσαι πιο ήσυχος και ασφαλώς θα περάσετε... κι εσύ καλύτερα κι αυτά με ασφάλεια αυτές τις λίγες μέρες!
Ευχαριστώ πολυ! Ναι πιςτευω έτσι θα ειναι πολυ καλύτερα!
 
Back
Top