Φροντίδα Φροντίδα παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Katerina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Katerina

PB Member
Εγγραφή
14 Απρ 2006
Μηνύματα
1.061
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Χτες απεκτησα εναν παπαγαλο... Μια κυρια μου ειπε οτι ψαχνει ν ατον δωσει γιατι δεν μπορει να τον φροντιζει, τον εχει 10 χρονια περιπου κι ανελαβα νατον παρω, χωρις να ξερω τπτ απο παπαγαλους... Δεν ξερω αν ειναι αλεξανδρινος η ringneck ειναι πρασινος, με τεραστια πρασινη ουρακαι στο σβερκο του εχει ενα δαχτυλιδι, απο 2 χρωματα, μωβ-μπλε. Ειναι ζωηρος, μου εδωσαν και τροφη, απλα λιγ απραγματα για να τον φροντιζω καλυτερα;
ποσα χρονια ζουνε περιπου-ειναι ηδη μεγαλος
μπορω να του βαλω αμμο;
περα απο τα φρουτα, τρωει πρασιναδα;
και οτι νομιζετε οτι θα βοηθησει...
Ευχαριστω
α, καποιος αλλος μου προτεινε να φιλοξενω το κουνελι του,του εχει μεγαλο κλουβι και ειναι διατεθειμενος να μου φερνει και τροφη, επειδη δεν εχει χρονο να ασχοληθει μαζι τουυ, κι εγω ποιον σκευτηκα; Τον Τζωρτζινο σκεφτηκα και ειπα ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ, γιατι θα αρχισει ναμου ζηταει και κουνελι...😱...
 
Μα πως μπορείς να σκεφτείς κάτι τόσο τρομερό για μένα, ένα αθώο κουνελάκι να σε κοιτάει μέσα στα ματια με τα μεγάλα του αυτάκια και την ροζ του μυτούλα. Ντροπή σου! Παντος κοιτά διαολεμένη σύμπτωση χτες έφαγα στιφάδο!

Πες στον κυριο ότι μπορώ να φροντίσω το κουνέλι του όσο καιρό χρειαστεί ίσως και για πάντα!

α! Και οι παπαγάλοι τρώνε star club με αυγό επίσης τρελαίνονται για κυπριακή με Ουγγαρέζα και που και που μπορείς να του δίνεις τιραμισου. Άντε τρελεγο να τον χαίρεσαι!
 
Αχ ρε Τζωρτζινο, μονο απο σενα θα επαιρνα σοβαρη απαντηση, δηλ μονο το καινουριο κλαμπ τρωει,ωραιακαι κετσαπ στις πατατες ε; Μια χαρα, κοινως να τον ταιζω οτι τρωω κι εγω.
Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου... Μονο εσυ με καταλαβαινεις:D
Α σε περιμενω για τεννις...
 
Κατερίνα δεν γνωρίζω κάτι σχετικά με το θέμα αλλά ίσως μπορείς να μάθεις αυτά που ζητάς εδώ. Ρίξε όμως μια ματιά και εδώ, μου φαίνεται αρκετά ενημερωμένη.
 
Σταυρο,
ευχαριστω παρα πολυ,το πρωτο ειναι για παπαγαλακια και το δευτερο ειναι αρκετα καλο.:Dαλλα δε βρηκαγια τροφες... Εχει κυριως για συμπεριφορες και πως επικοινωνουν με τον ανθρωπο
Το κακό ειναι οτι το πουλι ειναι μεγαλο σε ηλικιακαι θα δυσκολευτουμε να συνηθιστουμε και να με εμπιστευτει, δεν ξερω ποτε θα μου τη ριξει τη δαγκωματια...😱
 
Κατερίνα, ακου να δεις τι εμαθα! Αν ο παπαγαλος σου ειναι μεσαιου μεγεθους, ειναι ringneck. Ζουνε μεχρι 15 χρονια κατα μεσο ορο, και τρωνε ηλιοοσπαρους ανακατεμενους με παπαγαλινη. Τρωνε φρουτα(πεπονι καρπουζι ροδακινο μηλο)και λαχανικα! Μπορεις να βαλεις αμμο στον πατο του κλουβιου για την υγειινη του. Δεν τρωνε αυγο, ουτε αυγοτροφη, αλλα χρειαζονται σουπιοκοκκαλο και ενισχυση με βιταμινες σε υγρη μορφή! Αν εκπαιδευτει σε νεαρη ηλικια μεχρι εναμιση ετους μπορει και να μιλησει! (ειχα την χαρα να συνομιλησω με εναν του ειδους σημερα:D).

Αν ομως ειναι μεγαλος σε μεγεθος με μακρυά ουρά οπως αναφέρεις, τοτε ειναι Αλεξανδρινος. Ζουνε κατα μεσο ορο 50 χρονια(αρα ο δικος σου ειναι ακομα σε νεαρή ηλικία). Τρωνε ειδικο μειγμα τροφής με σπόρους που περιεχουν φυστικια και διαφορους άλλους καρπους. Τα υπολοιπα ισχυουν οπως και παραπανω. Το γεγονος οτι ειναι ηδη 10 ετων δυσκολευει την εκπαιδευση του στην ομιλια. Προσοχη στα δαχτυλα σου! Μπορουν με το ραμφος τους να σπασουν μεχρι και κοκκαλο!😱
 
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΓΑΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ!
 
Κωστα, δεν τον εχω πλεον,τον χαρισα...ηταν πολλες ωρες μονος του και τον λυπηθηκα! Θελει ανθρωπινη συντροφια για παρεα και δεν μπορουσα να ασχοληθω τοσες ωρες. Το κακο ξεκινησε οταν μου τον χαρισαν ενω τον ειχαν 10 χρονια οι ανθρωποι...
 
Φροντιδα παπαγαλου

Δεν επρεπε βρε! Επρεπε να του παρεις φιλεναδα. Και οσο για το τι ρατσα ειναι αν ειναι πιο μεγολος απο το μεσαιο μεγεθος ηταν αλεξανδρινος και θα ζουσε 100 χρονια!😱
 
τανια δες την ημερομηνια που εγινε το τελαυταιο ποστ και πες μου σε τι οφελει η παντηση σου;
υπαρχει περιπτωση να της αλλαξεις γνωμη μετα απο μισο χρονο και να τον ξαναπαρει πισω;

μην γραφουμε κατι απλα για να γραψουμε κατι! Ποσο μαλλον σε παλια θεματα!
 
Βασικα ο σκοπος μου ηταν να την κανω να σκεφτει και να παρει ακομη εναν. Ειμαι φανατικη οπαδος του ειδους! Μην με περασεις για τρελη!
 
Back
Top