Φροντίδα Φροντίδα πουλιών για διαγωνισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sylvia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sylvia

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Σήμερα έπεσε μπροστά μου αυτό το βίντεο:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ελπίζω να μπορείτε να το δείτε. Λέει ότι είναι προετοιμασία για διαγωνισμό. Δεν ξέρω για 'σάς, πάντως εγώ σοκαρίστηκα. Στην αρχή δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση αλλά από τη μέση και μετά τρόμαξα. Ειδικά στο τέλος που τυλίγει τα ζωντανά και τα στοιβάζει. Είμαστε με τα καλά μας; Πείτε μου ότι δε γίνεται πάντα αυτό για να πάνε τα πουλάκια σε μία έκθεση! Πείτε μου ότι αυτός είναι τρελός! Στα σχόλια έγραφαν οι άλλοι ότι είναι συνήθης διαδικασία για διαγωνισμό. Δεν έχω ιδέα από διαγωνισμούς, αλλά αυτό δε μου φαίνεται σωστό. Εσείς τι λέτε; Εσείς που πηγαίνετε τα πουλιά σας σε διαγωνισμούς τι κάνετε;

Ορίστε και τα σχόλια:

Untitled-1.webp
 
Αν διαβάσεις και το σχετικά με τον καθαρισμό του φτερώματος των καναρινιών που παρέθεσε η Μιράντα θα διαπιστώσεις πως είναι μια "συνήθη" τακτική στους εκθέτες.
Αυτά που παρουσιάζονται είναι "κάπως" αλλά ξεπερνούν τα όσα εικάζεται πως γίνονται στην πραγματικότητα... ευτυχώς από ελάχιστους.
 
Ενδιαφέρον το θέμα. Αν και κατεβαίνω σε διαγωνισμούς δεν πέρασα τα πουλιά μου από τέτοια διαδικασία γιατί πιστεύω ότι αυξάνεται το στρες και τα πουλιά αναπτύσσουν αλλά προβλήματα υγείας.
 
Μπορεις να δεις και το παρακατω αρθρο..
[URL='https://community.petbirds.gr/threads/%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD.24639/[/URL]
Οσοι τα πανε σε διαγωνισμους εχουν αλλες διαδικασιες..

Νομίζω πως θα συμφωνήσω με τη γνώμη της Αλίκης στο παραπάνω άρθρο.

Αυτά που παρουσιάζονται είναι "κάπως" αλλά ξεπερνούν τα όσα εικάζεται πως γίνονται στην πραγματικότητα... ευτυχώς από ελάχιστους.

Νομίζω πως το παράκανε ο κύριος στο βίντεο. Δηλαδή αν υπάρχει ανάγκη, μπορούμε να πλύνουμε ένα πουλάκι, ΟΚ. Αλλά οι κινήσεις του ήταν απότομες, δεν ήταν απαλές όπως στην αρχή, το ζάλισε να το γυρίζει ανάσκελα- μπρούμυτα, του έριχνε νερό στα μάτια (που δεν ξέρουμε αν θα το έτσουζαν) και μετά το τύλιξε σαν κρέπα, πάλι με σχετική ταχύτητα. Δε θα μπορούσε για παράδειγμα, να κρατήσει το πουλάκι σταθερό και να γυρίσει το χαρτί γύρω του; Έπρεπε να το στροβιλίζει;
 
Διαφωνούμε ή συμφωνούμε αυτή είναι η κατάσταση.
Δεν υιοθετώ τίποτε και ασφαλώς λειτουργώ ανάλογα με την περίπτωση.
Αλλά οι κινήσεις του ήταν απότομες, δεν ήταν απαλές όπως στην αρχή, το ζάλισε να το γυρίζει ανάσκελα- μπρούμυτα, του έριχνε νερό στα μάτια (που δεν ξέρουμε αν θα το έτσουζαν) και μετά το τύλιξε σαν κρέπα, πάλι με σχετική ταχύτητα. Δε θα μπορούσε για παράδειγμα, να κρατήσει το πουλάκι σταθερό και να γυρίσει το χαρτί γύρω του; Έπρεπε να το στροβιλίζει;
Μετά από αρκετά χρόνια σε τέτοιες καταστάσεις χαλαρώνουν κάπως οι κινήσεις και γίνονται όπως ακριβώς τις περιγράφεις... άγαρμπες, απότομες και ίσως "βασανιστικές"...
Σωστό ή λάθος... σε κάποιες περιπτώσεις έτσι γίνεται... είτε μας αρέσει είτε όχι.
 
Σωστό ή λάθος... σε κάποιες περιπτώσεις έτσι γίνεται... είτε μας αρέσει είτε όχι.

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου και το κρίνω ως ΛΑΘΟΣ. Θα συμφωνούσα με την ενέργεια του κυρίου αν κρίνεται απαραίτητο από γιατρό για την υγεία του πτηνού. ( Δείτε πόσα έχει να κάνει μπουγάδα)

Θα ήθελα να δω τον κύριο να τον βάζουν σε πλυντήριο αυτοκινήτων με βούρτσες για να τον καθαρίσουν για τον γάμο της κόρης του - γιου του.
 
Κώστα πολύ πιθανόν και να είναι λάθος...
Αλλά θα πρέπει να είμαστε δίκαιοι. Γιατί πιθανόν να είναι το ίδιο λάθος όταν πλένουμε τους σκύλους ή τις γάτες μας χρησιμοποιώντας βούρτσες, σαμπουάν και πιστολάκια θερμού αέρα.
 
Κώστα πολύ πιθανόν και να είναι λάθος...
Αλλά θα πρέπει να είμαστε δίκαιοι. Γιατί πιθανόν να είναι το ίδιο λάθος όταν πλένουμε τους σκύλους ή τις γάτες μας χρησιμοποιώντας βούρτσες, σαμπουάν και πιστολάκια θερμού αέρα.
Δε νομιζω οτι εχουν την ιδια αντοχη και αντισταση στο νερο και τον αερα.

Εμενα πχ ο σκυλος μου οταν νραχει απο τη βροχη και τον βαζω μεσα στο σπιτι παει και στηνεται στο δωματιο για να φαει πιστολακι. Γιατι ειναι κρυουλιαρης. Δε νομιζω τα πουλια να ειναι το ιδιο. Επισης κανουν μπανιο οποτε κρινουν οτι θελουν, τα σκυλια λιγο πιο δυσκολο.
 
Προφανώς και τα πουλιά έχουν τις αντοχές τους.
Διαφορετικά αν κινδύνευαν οι "εκθέτες";" με το μπάνιο να χάσουν τα βραβεία... Πολύ πιθανόν να μην το έκαναν...
Μιλάω για το αν θέλουν το μπάνιο...
Εγώ έχω δύο σκυλιά... Το ένα το απολαμβάνει... Το άλλο στο μπάνιο συμπεριφέρεται περίπου σαν τα σκυλιά στο video... Και μάλιστα έχω θυμώσει με τα γέλια που ακούω..
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και εδώ ακριβώς είναι οι ενστάσεις μου... και τα ερωτήματα που έχω.
Δηλαδή ο σκύλος μου κάνει έτσι στο μπάνιο... Δεν είναι το ίδιο;
Επειδή όμως χαλάω το θέμα της Σύλβιας @Sylvia και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να γίνεται αυτό, σταματώ ανάγοντας την παραπάνω ερώτηση σε ρητορική.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
γιατί πιθανόν να είναι το ίδιο λάθος όταν πλένουμε τους σκύλους ή τις γάτες μας

Γιάννη, ο σκύλος κάνει μπάνιο στην θάλασσα, κολυμπάει κτλ. Καναρίνι να κολυμπάει δυστυχώς δεν έχω δει στην φύση.
 
Ο άνθρωπος στο βίντεο είναι απλά απαράδεκτος και δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί κανένα επιχείρημα για το λόγο που κάνει κάτι τέτοιο. Από που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει.

Δηλαδή πόση βρωμιά είχαν αυτά τα καναρίνια και έπρεπε να υποστούν τέτοια ταλαιπωρία - κακοποίηση;
Δεν έχω εμπειρία από διαγωνισμούς αλλά νομίζω ότι ένα καναρίνι που ζει σε ένα καθαρό κλουβάκι, τρέφεται σωστά και έχει τη δυνατότητα να κάνει συχνά μπάνιο μόνο του (μπορούμε να βάλουμε και τα ειδικά άλατα στο νερό της μπανιέρας) και καθαρό διατηρείται και έχει ένα πολύ ωραίο και καθαρό φτέρωμα.

Όλα τα άλλα τα θεωρό επιεικώς υπερβολές.
 
Αυτό που βλέπουμε στο βίντεο είναι υπερβολικό όταν μιλάμε για κατοικίδια - πουλιά συντροφιάς και δεν συστήνεται σε κανέναν. Δεν είναι από τα πράγματα που κάνουμε για τη φροντίδα των πουλιών συντροφιάς ούτε είναι κάτι που τα πουλιά το έχουν ανάγκη.

Αυτό που βλέπουμε στο βίντεο είναι μέρος της προετοιμασίας των πουλιών για τους διαγωνισμούς. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρόκειται για κάτι διαφορετικό αυτό που βλέπουμε, απλά θα πρέπει να καταρχήν να το αντιληφθούμε αυτό για να εστιαστεί η κριτική στο σωστό σημείο.

Εάν πρέπει να γίνεται ή όχι είναι και αυτό ένα θέμα αλλά δεν είναι το μόνο πράγμα που γίνεται στους διαγωνισμούς - εκθέσεις των ζώων. Γνωρίζετε ας πούμε πώς γίνεται η εκπαίδευση των καναρινιών Μαλινουά πριν από το διαγωνισμό τραγουδιού; Γνωρίζετε πόση "περιποίηση" υφίστανται κάποιες ράτσες σκύλων ή γατών πριν από διαγωνισμούς και επιδείξεις;

Τι από όλα αυτά έχουν ανάγκη τα ζώα; Στεκόμαστε στο αν οι σκύλοι ή τα πουλιά έχουν περισσότερη ανάγκη για μπάνιο και χάνουμε την ουσία. Ανάγκη από μπάνιο έχουν και τα σκυλιά και τα πουλιά αλλά όποτε θέλουν αυτά και με το δικό τους τρόπο. Παρόλα αυτά και στις δύο περιπτώσεις κάνουν μπάνιο όποτε θέλουμε εμείς και με όποιον τρόπο θέλουμε. Να είσαι δηλαδή ζώο και να εύχεσαι να μη σου τύχει άνθρωπος ένα πράμα.
 
Τι από όλα αυτά έχουν ανάγκη τα ζώα; Στεκόμαστε στο αν οι σκύλοι ή τα πουλιά έχουν περισσότερη ανάγκη για μπάνιο και χάνουμε την ουσία. Ανάγκη από μπάνιο έχουν και τα σκυλιά και τα πουλιά αλλά όποτε θέλουν αυτά και με το δικό τους τρόπο. Παρόλα αυτά και στις δύο περιπτώσεις κάνουν μπάνιο όποτε θέλουμε εμείς και με όποιον τρόπο θέλουμε. Να είσαι δηλαδή ζώο και να εύχεσαι να μη σου τύχει άνθρωπος ένα πράμα.
Αυτό με καλύπτει απόλυτα...
 
Το γεγονος οτι εχουμε φυλακισμενα πουλια σε κλουβια με μοναδικο οφελος το προσωπικο(παρεα-ευχαριστηση απο φωνες κλπ) ειναι απο μονο του ασχημο. Ομως το να το πας βηματα παραπανω με διαγωνισμους παει πολυ. Ειμαι καθετα αντιθετος σε καθε ειδους διαγωνισμο των ζωων γενικα.Αλλα οταν ο ανθρωπος νομιζει πως εχει την εξουσια, γινετε αμιλεικτος. Και η φυση που εχει την πραγματικη εξουσια του το ανταποδιδει...
 
Και η φυση που εχει την πραγματικη εξουσια του το ανταποδιδει...

Αυτό ακριβώς... και μετά ο άνθρωπος ψάχνει να βρει γιατί όλα στην φύση έχουν αλλάξει.
 
εμενα ολη αυτη η διαδικασια μου θύμισε παρασκευή κιμά για μπιφτεκια να κανουμε σουβλακια κυριως το τύλιγμα ηταν ολα τα λεφτα! Και για να μιλήσουμε σοβαρα ομορφο θα πρεπει να θεωρείτε το αφθεντικοτερο και το οχι τέλειο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sylvia
Back
Top