Φροντίδα Φροντιδα Ringneck

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα παιδια σε ολους, :D, θα ηθελα να γνωριζω μερικα πραγματα για τον καινουργιο μου κατοχο τον Τουιτι 😎, οσον αφορα για την δατροφη του ξερω δεν εχω καμια απορια, αυτα που θελω να μαθω ειναι απο θεμα καθαριοτητας και απο θεμα ασθενειων, δηλαδη πως πρεπει να να φροντιζω το πουλακι, ανα ποτε θα πρεπει να καθαριζω το κλουβι (ολοκληρο ) κτλ, πρεπει καποια στιγμη με το που περασει χρονος πχ να τον παω για εξεταση προληπτικη κτλ;

Λοιπον καποιες ερωτησεις
1 τα νυχακια των ποδιων του θελουν κοψιμο μετα απο καποια στιγμη;

2 τα φτερα του ειδα πως τα κοβουν (θελει προσοχη το γνωριζω)

3 το κλουβι θελει καποια απολυμανση μετα απο καποιες βδομαδες η μηνες με καποιο ειδικο σπρευ η απολυματνικο; (δεν μιλαω για τις αλλαγες σελιδων του πατου, που γινονται ανα 2 μερες)

4 Επειδη εχω διαβασει αρκετα με θεμα παρασιτων πανω στα πουλακια ψειρες κτλ, προτινετε να εχω καποιο φαρμακο και να τους το βαζω προληπτικα;

5 γενικα πως μπορω να εχω της καλυτερες συνθηκες + υγεια για το ζωακι μου;

;.. Ευχαριστω
 
  • Τα νύχια όταν μεγαλώνουν θέλουν κόψιμο ή λιμάρισμα, ναι.
  • Όλο το κλουβί + τα εξαρτήματά του θα πρέπει να πλένονται. Μπορείς να το καθαρίσεις με βραστό νερό ή και με σαπούνι που πλένουν τα πιάτα ή με dettol μια φορά στις 2 βδομάδες για παράδειγμα.
  • Αν το πουλάκι είναι σε εσωτερικό χώρο και δεν έχει επαφή με άλλα πουλιά (σπουργίτια, περιστέρια κα) μειώνονται οι πιθανότητες να πιάσει ψείρες. Για πρόληψη μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο ήπιο παρασιτοκτόνο, όπως είναι το chevi-tren.
  • Με το να καθαρίζεις το κλουβί και τα εξαρτήματά του συχνά, να του αλλάζεις νερό καθημερινά, να προσέχεις τη διατροφή του, να μην τον αφήνεις εκτεθειμένο σε ρεύματα αέρα κλπ.

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό: Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!

πρεπει καποια στιγμη με το που περασει χρονος πχ να τον παω για εξεταση προληπτικη

Μπορείς να τον πηγαίνεις στον πτηνίατρο κάθε τόσο για να κάνει κάποιες εξετάσεις προληπτικά. Αυτό μόνο κακό δεν κάνει.
 
Back
Top