Γενικά Φτερουγίζει συνέχεια το θηλυκό budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης depoyla
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

depoyla

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά έχω ενα " πρόβλημα - απορία ", απο το μεσημέρι το θηλυκό μου Budgie ανοίγει τα φτερά του συνέχεια τα φτερουγίζει λίγο αλλα την πιο πολυ ώρα θέλει να τα έχει ανοιχτά, μέσα στο κλουβί είναι με το αρσενικό και τα πάνε πολυ καλά μεταξύ τους.
Πρώτη φορά είναι που το κάνει και δεν ξέρω τι θέλει...
 
Οταν το κανει αυτο σκυβει το κεφαλι της προς τα κατω με ανοιχτα φτερα και ουρα;
 
όχι το κεφάλι το έχει ψηλά το κεφάλι της και η ουρά της είναι κάτω, το πουλί έχει την κακονική στάση που έχει όταν είναι ήρεμο με την διαφορά οτι φτερουγίζει συνέχεια. Όταν πάμε κοντά σταματάει για λίγο...
 
Τα θηλυκα κοκατιλ εχουν μια παρομοια συμπεριφορα οπως την περιγραφεις αλλα με λιγο πιο σκυφτο σωμα απο την ορθια σταση μολις κανουν παυσεις απο το φτεροκοπημα και ειναι εκδηλωση κυριαρχιας στο κλουβι τους, προειδοποιηση για τριτους οτι εκει μενει αλλος να μην πλησιασουν. 😉 Νομιζω πως κατι τετοιο συμβαινει!
 
μηπως το κλουβακι ειναι μικρο και δεν εχει χωρο να πεταξει και εχει πιαστει;
 
Το ιδιο κανει και το δικο μου με την διαφορα οτι ειναι αρσενικο και ειναι σε κλουβι με ενα αλλο αρσενικο. Μηπως προσπαθουν να επιβληθουν στο αλλο πουλΙ:);
 
αυτο που με προβληματίζει είναι οτι το κάνει ασταμάτητα. το κουβί είναι είναι αρκετά μεγάλο (δηλ. χωράει άνετα 2 πουλιά) και δεν το έκανε αυτό άλλη μέρα. Ζεί σε αυτό το κουβί τουλάχιστον 6 μήνες
 
α και κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει, τα έχω έξω σε σκεπαστή βεράντα (αίθριο ) μήπως κρυώνει; να τα βάλω μέσα;
 
Καλυτερα να τα παιρνεις μεσα οταν ο καιρος δεν ειναι καλος και τα βραδια. Και σιγα σιγα δεν υπαρχει λογος να βγαινουνε στη βεραντα. Πιο ανετα θα νιωθουν μεσα. Οσο οι αλλαγες στη θερμοκρασια μεσα-εξω απο το σπιτι θα γινονται μεγαλυτερες καλυτερα να μεινουνε σταθερα μεσα. Ειδικα αν τους εχεις και φωλια και σκοπευουν να αναπαραχθουν.
 
χμμμ φωλιά δεν τους έχω γιατί έχω διαβάσει ότι την άνοιξη ζευγαρώνουν, λες να τους βάλω φωλιά;
 
χμμμ φωλιά δεν τους έχω γιατί έχω διαβάσει ότι την άνοιξη ζευγαρώνουν, λες να τους βάλω φωλιά;


Και το φθινοπωρο. 😉 Εαν ειναι ενος ετους και τα δυο και θελεις να αναπαραχθουν μπορεις να τους βαλεις.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Τα έβαλα μέσα τα πουλιά, όσο για τη φωλιά θα φροντίσω να βάλω 😉
Εαν έχω νέα θα σας πω...
 
Τα θηλυκα κοκατιλ εχουν μια παρομοια συμπεριφορα οπως την περιγραφεις αλλα με λιγο πιο σκυφτο σωμα απο την ορθια σταση μολις κανουν παυσεις απο το φτεροκοπημα και ειναι εκδηλωση κυριαρχιας στο κλουβι τους, προειδοποιηση για τριτους οτι εκει μενει αλλος να μην πλησιασουν. 😉 Νομιζω πως κατι τετοιο συμβαινει!

Ανέστη το δικο μου κοκατιλ το κανει πολυ συχνά αυτό. Ιδιαιτερα η Figoline, ισως να εχει κανει και με ορμόνες; Και αν εχουν ταση μονο τα θηλυκα, μηπως τελικα ειναι θηλυκια; Ειδα και στα φτερα της ουρας περισσοτερα πιτσιλωτα σημαδια. Τιποτα, θα κανω τεστ dna. Σορυ για το t:
 
Back
Top