Γενικά Φτερούγισμα budgie τη νύχτα

Aristea sg

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2020
Μηνύματα
29
Πόλη
Ιωάννινα
Καλησπέρα σας.
Έχω ένα budgie αρσενικό, το οποίο είναι δραστήριο, δηλαδή τρώει, παίζει, πετάει, φροντίζει το πτερωμα του,τραγουδαει κ όλα μια χαρά.
Όμως είναι κάποια βραδια, που χωρίς να έχει συμβεί κάτι κ σε διαφορετικές ώρες (δλδ μπορεί κ 1 μπορεί κ 4 μπορεί κ 6 τα ξημερώματα), ξεκινάει να χτυπιέται μέσα στο κλουβί κ να πετάει άτσαλα με τρόμο.
Αυτό είχε συμβεί στο παρελθόν όταν είχε κάνει σεισμό κ μέσα στην ηρεμία της νύχτας είχε αναστατωθει.
Να σημειώσω ότι το σημείο που το έχω είναι σταθερό κ πάντα σκεπάζω το κλουβι για να μην επηρεάζεται από το περιβάλλον κ είτε έχω ένα φωτάκι ή τελείως σκοτάδι.
Τι μπορεί να συμβαίνει κ να γίνονται αυτά τα επεισόδια?
Οταν το παθαίνει διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα κ μετά συνέρχεται είτε μόνο του είτε με το να πάω να το καθησυχασω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Σε γενικές γραμμές ο νυχτερινός τρόμος (πανικός) συμβαίνει σε διάφορα πτηνά, με εκπρόσωπο τα κοκατίλ. Ενίοτε μάλιστα πυροδοτείται και από εξωτερικά ερεθίσματα όπως ο σεισμός που ανέφερες, το πέταγμα ενός εντόμου....
Θα έλεγα ότι καλό είναι το κλουβί να μένει ξεσκέπαστο και να έχετε ένα φωτάκι νυκτός κοντά του σχετικά καθόλη τη διάρκεια της νύχτας. Επίσης πρέπει το κλουβί να είναι όσο το δυνατό μεγαλύτερο και με εσωτερική διάταξη τέτοια ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος να χτυπήσει. Αν θέλεις ανέβασε μια φωτο του κλουβιού που να φαίνεται και η διαρρύθμιση του.
 
Υπάρχουν αρκετές αιτίες που προκαλούν νυχτερινό πανικό, όπως:
  • Άλλα οικιακά κατοικίδια
  • Προσβολή από τρωκτικά ή έντομα
  • Κινούμενες σκιές
  • Προβολείς από διερχόμενα αυτοκίνητα
  • Σχέδια που προκαλούν κίνηση σε καλύμματα κλουβιού ή κουρτίνες
  • Ξαφνικοί θόρυβοι
Αρκετοί υποστηρίζουν ότι βοηθάει ένα μικρότερο κλουβί, χωρίς παιχνίδια με μόνο μία πατήθρα για τον ύπνο του, και σκέπασμα του κλουβιού στις τρείς πλευρές.
Διάβασε και το παρακάτω κείμενο για τον νυχτερινό πανικό, είναι για cockatiel, ισχύει όμως και για τα budgie.
 
@ianos δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο στα πτηνά. Το παθαίνει στην απόλυτη ησυχία, χωρίς αλλα ερεθίσματα στο περιβάλλον. Το κλουβι είναι αρκετα μεγάλο, γιατί ήταν με ταίρι αρχικά, κ πέρα από τις πατηθρες έχει και 2 παιχνιδάκια σαν κλωστές με χάντρες που δεν έχουν όγκο κ τα λατρεύει.
Το φως κ το ξεσκεπαστο κλουβί έχω παρατηρήσει ότι δε το βοηθάει στο να κοιμηθεί. Δεν έχει χτυπήσει στις όσες φορές το έχει πάθει. Μόνο πουπουλάκια χάνει.
[automerge]1667604878[/automerge]
@Vada δυστυχώς ή ευτυχώς κανένας από τους παράγοντες αυτούς δεν ισχύει για να έχει το αποτέλεσμα αυτό.
Όμως είδα κ το θέμα των βιταμινών κ θα εστιασω εκεί. Αν κ έχει κόκκαλο από σουπιά και τρώει κ λίγο από φρούτα κ λαχανικά.
Ευχαριστώ
 
@Aristea sg αν γίνεται θα βοηθούσε πολύ και μια φωτογραφία του κλουβίου για να δούμε αν η διάταξη είναι σωστή και ασφαλής 🙃 επίσης αρκετές φορές άτομα έχουνε πει ότι είναι μεγάλο το κλουβί ( γιατί έτσι τους το πούλησαν) και τελικά είναι ακατάλληλο ( κι εγώ όταν ήμουν καινούργια την πάτησα έτσι για αυτό το λέω)
 
@Aristea sg όντως μεγάλο το κλουβί αλλά θα χρειαστεί αλλαγή στις πατηθρες! Ιδανικά να μπουν σε σχήμα V δηλαδή μια αριστερά και μια δεξιά ψηλά και μια κεντρικά χαμηλά έτσι θα έχει περισσότερο χώρο να πετάει και στην διάρκεια της ημέρας αλλά και το βράδυ που θα χτυπιέται θα είναι πιο ασφαλής.(μπορεί να μην έχει σχέση με το αρχικό ερώτημα αλλά βλέπω σε πολλά σημεία λείπει η μπογιά, αν τι μέταλλο σκουριάσει χρειάζεται άμεση αλλαγή γιατί είναι τοξικό)
 
@meniam ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Λείπει η μπογιά γτ τρώει το κλουβι. Έχει μανία με αυτό κ δεν ξέρω πως να το σταματήσει.
[automerge]1667640092[/automerge]
@Antiateira ποιος ξέρει. Δε φαίνεται από την όλη συμπεριφορά να έχει στρες.
Τι σου είπαν να αλλάξεις για να το βοηθήσεις?
 
@Aristea sg Οι παπαγάλοι μασάνε τα κάγκελα όταν βαριούνται.
Βάλε μέσα παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορεί να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό του
 
Το πάθαιναν τα κοκατίλ μου, όχι συχνά αλλά ανά τακτά διαστήματα.
Αυτό που έκανα ήταν να αφήνω ανοιχτό το πατζούρι και να μπάινει ελάχιστο φως στο δωμάτιο, πειραματίστηκα με διάφορα αλλά αυτό λειτούργησε στη δικιά μου περίπτωση
 
Καλησπέρα σας.
Έχω ένα budgie αρσενικό, το οποίο είναι δραστήριο, δηλαδή τρώει, παίζει, πετάει, φροντίζει το πτερωμα του,τραγουδαει κ όλα μια χαρά.
Όμως είναι κάποια βραδια, που χωρίς να έχει συμβεί κάτι κ σε διαφορετικές ώρες (δλδ μπορεί κ 1 μπορεί κ 4 μπορεί κ 6 τα ξημερώματα), ξεκινάει να χτυπιέται μέσα στο κλουβί κ να πετάει άτσαλα με τρόμο.
Αυτό είχε συμβεί στο παρελθόν όταν είχε κάνει σεισμό κ μέσα στην ηρεμία της νύχτας είχε αναστατωθει.
Να σημειώσω ότι το σημείο που το έχω είναι σταθερό κ πάντα σκεπάζω το κλουβι για να μην επηρεάζεται από το περιβάλλον κ είτε έχω ένα φωτάκι ή τελείως σκοτάδι.
Τι μπορεί να συμβαίνει κ να γίνονται αυτά τα επεισόδια?
Οταν το παθαίνει διαρκεί μερικά δευτερόλεπτα κ μετά συνέρχεται είτε μόνο του είτε με το να πάω να το καθησυχασω.
Το δικό μου κοκατιλακι πάντως όταν άρχισε να το κάνει αυτό ξαφνικά είτε στη νύχτα είτε τη μέρα κ χωρίς κανένα ερέθισμα, τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν επειδή ένιωθε «τσιμπιές» ξαφνικά στο εντερακι του. Λίγες μέρες μετά άρχισε να αλλάζει συμπεριφορά και έστειλα δείγμα απο κουτσουλιές για εξετάσεις κ είχε τα παντα όλα, παράσιτα, κοκκιδια, ασκαριδες κ τριχομονάδες. Πλέον με την αγωγή που του κάνω ειναι καλά, αλλά να ξερεις ότι αν ζοριστούν από κάτι στο εντερακι τους μπορεί να νιώθουν ενοχλήσεις απότομες.

Θα σου πρότεινα όπως κ να έχει να περνάς λίγο παραπάνω χρόνο με χάδια κ αγκαλιές μαζί του να νιώσει παραπάνω ασφάλεια που μάλλον το έχει ανάγκη. Σου στέλνω θετική ενέργεια και μακάρι να ηρεμήσει σύντομα! 🥰
 
Back
Top