Γενικά Φτερωτά Αρπακτικά

poseidon582002

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2009
Μηνύματα
20
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδιά, έχω πρόβλημα με τα αρπακτικά και συγκεκριμένα με τα γεράκια και τα σαϊνια. Πρόσφατα βρήκα μια απο τις κότες μου κυριολεκτικά κατασπαραγμένη. Το θέαμα ήταν άκρως αποκρουστικό. Ο ένοχος ήρθε σίγουρα απο τον ουρανό μιας και στον χώρο όπου φιλοξενώ τα πουλερικά δεν μπορεί να μπεί κάτι άλλο (πχ σκύλος, αλεπού κτλ). Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημά μου;

Επισημαίνω οτι είναι αδύνατον να κλείσω τον χώρο απο πάνω (να κάνω δηλαδή ένα μεγάλο κλουβι). Τοποθέτησα λίγα CD μήπως με την αντανάκλαση τα διώξω.

Μου έχουνε πεί οτι οι χήνες και η φραγκόκοτες διώχνουν τα αρπακτικά. Ισχύει τελικά αυτό? Please help me!
 
δεν διωχνουν αλλα προειδοποιουν εγκαιρα οταν δουν φτερωτο αρπαχτικο. Μου κανει ομως περιεργο γιατι πρωτη φορα ακουω για κοτα. Σε νεοσσους ναι αλλα για κοτες δεν νομιζω να ηταν αρπαχτικα. Εχω 3 στρεμματα περιφραγμενο στην επαρχια με κοτες κ ποτε δεν εχω χασει κοτα απο αετο, γερακι η σαινια!
 
αρπακτικά;κότα; Όχι φίλε δεν παίζει τέτοιο πράγμα ξέχνα το! Στα κοτόπουλα παίζουν τα εξής! Αλεπού, αγριόγατα που τα τρώνε κιόλας και κουνάβι, νυφίτσα που απλά τα πνίγουν!
 
σε χωριο εχω ακουσει (αν προκειται για μικρες κοτες ) και επιθεση απο μεγαλους αρουραιους.φυσικα και τα υπολοιπα που γραφεις βασιλη αλλα ο αρουραιος τρυπωνει πιο ευκολα. Αρπακτικα το αποκλειω και γω .
 
δύσκολο σε σπίτι χωριού φίλε να παίζει αρουραίος! Ποντικάκια ναι παίζουν αλλά και αυτά τα εξολοθρεύουν στα χωριά με κόκκινο σιτάρι, γαριδάκια συνήθως! Αυτά δε είναι εντελώς ακίνδυνα για τις κότες... Πιο εύκολα να δαγκώσει άνθρωπο αυτό παρά κότα! Και θέλει και προσοχή γιατί σέρνουν κωλοαρρώστιες με πιο επικίνδυνη τη λεπτοσπείρωση😉
 
Κατ' αρχάς θα πρέπει να σας ευχαριστήσω όλους σας για την γρήγορη "κινητοποίηση".

Στο προκείμενο τώρα: Είναι αρπακτικό 100%, μου είχε συμβεί και στο παρελθόν και μάλιστα ήμουν παρόν την ώρα της επίθεσης. Στην περιοχή που έχω το κτήμα, απο τέλη Σεπτέμβρη και μετά καταφτάνουν γεράκια για να ξεχειμωνιάσουν.

Αποκλείω την περίπτωση τρωκτικών γιατί το θύμα ήταν κανονική κότα, όχι πουλάκι. Ε, τι στο καλό μπορεί να επιτεθεί ποντικός η και αρουραίος ακόμα σε ολόκληρη κότα και να της κάνει τέτοια ζημιά. Άλλο αν την έβρισκε νεκρή και την έτρωγε αλλά για να την σκότωσε είναι κάπως τραβηγμένο.

Το συμβάν έγινε μέρα μεσημέρι που τα κουνάβια, οι νυφίτσες και οι αλεπούδες δεν κυκλοφορούν (απ' όσο ξέρω δηλαδή). Επίσης, το βράδυ τα πουλερικά κλείνονται στο κοτέτσι τους και μάλιστα κλειδώνονται. Εκτός αυτού η κότα βρέθηκε φαγωμένη μέσα στο κτήμα, όχι στο κοτέτσι.

Τι να σας πω, δεν ξέρω τι να υποθέσω... Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον 🙂
 
το κτημα ειναι περιφραγμενο; Μηπως ηταν κανας σκυλος; η καμια αγριογατα. Απο αγριοπουλι μονο κανας αετος μπορει να ειναι που να το εχει ξανακανει αλλα κ αυτο πολυ σπανιο γιατι δεν πλησιαζουν τοσο πολυ τον ανθρωπο.
 
Και εγώ συμφωνώ με τον Τάσο...
Δεν νομίζω να είναι ποντίκια η αρουραίοι ακόμα και νυφίτσες... Είναι μικρά τρωκτικά...
Γιατί και στο χωριό μου που είναι και ορεινό 1.000 μέτρα υψόμετρο και…! Έχει και πολλές νυφίτσες και φίδια, θυμάμαι ότι δεν είχαμε πρόβλημα από αυτά...
μόνο που άκουγα και από την γιαγιά μου ότι φοβόμασταν τα γεράκια και τους αετούς. Για τους αετούς λίγο δύσκολο ωμός γιατί δεν είχε κιόλας… σπάνια βλέπαμε από κανέναν...
Πάντως δεν είχαμε κάποιο κρούσμα τότε… απ’ ότι μου έλεγε η γιαγιά μου παλιότερα πριν γεννηθώ εγώ ωμός είχανε από κανένα κρούσμα σε κότες από γεράκια…
και από αετό τότε ακόμα χρόνια πριν σε ένα αρνάκι…!
 
Αλέξανδρε, το κτήμα είναι περιφραγμένο με πλέγμα 2 περίπου μέτρων + αγκαθωτό. Επίσης, γύρω απο το κτήμα υπάρχει τσιμέντο μισό περίπου μέτρο μέσα στη γη. Αν ήταν σκύλος θα το έτρωγε ολόκληρο το πουλί και σε καμία περίπτωση δεν θα το άφηνε εκεί. Σίγουρα θα το έπαιρνε μαζί του για να το φάει με την ησυχία του ή να ταϊσει τα μικρά του. Αγριόγατες κτλ δεν παίζουν στην περιοχή. Γι' αυτό λοιπόν καταλήγω στα γεράκια, δεν υπάρχει άλλη εκδοχή.

Θα περιμένω τώρα μήπως τα CD που τοποθέτησα κάνουν δουλειά γιατί το γεράκι έχει τρελή όραση και σίγουρα θα τα ενοχλήσει η αντανάκλαση... Εκτός και αν είμαι τόσο γκαντέμης και τα τραβήξει περισσότερο προς το κτήμα. Ούτε να το σκέφτομαι☹
 
100% ειναι καποιο γερακι το οποιο δεν τα παει καλα με το κυνηγι και ψαχνει για ευκολα θυραματα.
 
Καλησπέρα. Έχω το ίδιο πρόβλημα. Επιθέσεις από Γεράκι. Το είδα με τα μάτια μου 2 φορές. Μήπως βρήκε κάποιος λύση στο πρόβλημα;
 
@Stavros Ευχαριστώ πολύ αλλά για 5000 τετραγωνικά ελευθέρας βοσκής, και για κοτόπουλα που κοιμούνται πάνω σε πεύκα αυτό είναι αδύνατο. Ψάχνω κάτι που να τρομάζει τα γεράκια
 
@Koursaros άνοιξε τότε ένα δικό σου θέμα για να μας παρουσιάσεις την κατάσταση με λεπτομέρειες ώστε να μπορεί να βοηθήσει όποιος γνωρίζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top