Αναπαραγωγή Φτιάξανε φωλιά, πότε θα έχουμε αυγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης isabelle
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

isabelle

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2014
Μηνύματα
17
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει πότε θα έχουμε αυγά. Εδώ κ 4 μέρες εφτιαξαν φώλια.
 
απ τη στιγμη που εφτιαξαν τη φωλια δεν θα αργησεις να δεις το πρωτο αυγο
τα εχεις δει να ζευγαρωνουν;
 
Πρωτου αρχίσουν τη φωλιά το αρσενικό τάιζε το θηλυκό και σε κάποια στιγμή τα είδα και να φιλιούνται...
 
εμενα (ειμαι κι εγω πρωταρα) μολις τα ειδα να ζευγαρωνουν μετα απο μιαμιση μερα εκαναν το πρωτο αυγο!
 
Ευχαριστώ τζουαν. Με έχει φάει η αγωνία αλλά τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να μην γεννήσει; Λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και δεν βλέπω κατά πόσο ζευγαρώνουν..
 
λογικα αφου ειδες φιλημα και ταισμα θα γεννησουν και μαλιστα ενσπορα, αν βεβαια εχει γινει η καταλληλη προετοιμασια
 
οταν ζευγαρωσουν θα τα δεις! Τοσο που ζευγαρωναν εμεις απορησαμε αν ζευγαρωνουν ετσι τα καναρινια ποσο παραπανω ζευγαρωνουν τα κουνελια και η παροιμια αναφερει τις κουνελες! 😛
 
Όχι αφού πρόσφατα τα απόκτησα. Όμως τώρα τους δίνω ένα μείγμα τροφής, αυγό μήλο και καροτάκι ή αγγουράκι
 
Πόσο καιρό το κάνεις αυτό;

Μόλις κάνει αυγά θα σταματήσεις να δίνεις αυγό μέχρι να σκάσουν τα πρώτα μικρά!
 
Τώρα περίπου 8 ημέρες είναι που τα έχω και δεν ήταν ζευγάρι. Το αρσενικό το κέρδισα κ το θηλυκό μου το έχουν δώσει. Τα έβαλα κατευθείαν μαζί κ τη 3 μέρα άρχισε ο αρσενικός να ταΐζει τη θιλικη μετα τα είδα να φιλιούνται και το αρσενικό να φτιάχνει πρώτο τη φωλιά. Μετα συνέχισε η καμάρα. Τώρα όμως δεν τα βλέπω να φιλιούνται ή να ταΐζει το αρσενικό την καμάρα
 
Back
Top