Αναπαραγωγή Φτιάχνει τη φωλιά, κάθετε μέσα και περιμένει την κανάρα

GEORGE_cha

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2017
Μηνύματα
11
Πόλη
Χανιά
Χθες, μετά από τα προβλεπόμενα για να γίνει η αναπαραγωγή, έβαλα στα καναρίνια φωλιά για να δω το τι θα συμβεί.. Βλέπω την κανάρα σχεδόν αδιάφορη ενώ ο κάναρος ειναι ready(!), φτιάχνει την φωλιά αυτός, κάθετε μέσα και... Περιμένει την κανάρα για να τον ταΐσει!
Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό παιδιά;
 
φτιάχνει την φωλιά αυτός, κάθετε μέσα και... Περιμένει την κανάρα για να τον ταΐσει!
Λογικά δεν είναι κάναρος. Όλα αυτά είναι σημάδια πυρωμένου θηλυκού.
 
Πράγματι, αυτό που έφτιαξε τη φωλιά και περιμένει να ταϊστεί αποκλείεται να είναι αρσενικό.
Αν ανεβάσεις, όμως, κάποιες φωτογραφίες θα μπορέσεις να σιγουρευτείς και για το φύλο του άλλου σου καναρινιού.
 
Ίσως να μην είναι έτοιμα τα πουλιά, δεν λέω. Το οτι είναι αρσενικό το γνωρίζω γιατί εδώ και 1,5 χρόνο κελαηδάει ασταμάτητα
 
Μερικές μέρες υπομονή και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.
Ίσως να μην είναι έτοιμα τα πουλιά,
Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως "αρχές Μαΐου" υπάρχουν καναρίνια ανέτοιμα...
 
Το αθλημα μπορει να το έχω ξεχάσει αλλά ξέρω πολύ καλα τι βλέπουν τα μάτια μου. Αναφορικά για το πρώτο μου ποστ. Θα ανεβάσω και φωτος να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.

22220170430_180529.webp 11120170430_180641.webp

την γνώμη σας, παρακαλώ.
 
Η δεύτερη κατά σειρά φωτογραφία μας δείχνει σίγουρα ένα θηλυκό.
Όσον αφορά τη πρώτη, δεν θα έλεγα ότι είμαι απολύτος σίγουρος για το περί τίνος επροκειτο αν και μου θυμίζει αρσενικό.
Εσείς, ποιο από τα δύο βλέπετε να κάθεται στη φωλιά;
 
Σε πολλές περιπτώσεις ο αρσενικός πιάνει νήμα και το πάει στη φωλιά.
Κάποιες φορές μπαίνει μέσα και παίζει...
Κάπως έτσι είναι και η περίπτωση που συζητάμε...
Ο αρσενικός μας κάνει το νοικοκύρη...
Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα φτιάξει φωλιά...
Το αντίθετο μάλιστα.. είναι τόσο αδέξιος που σχεδόν πάντα πρέπει να μπει το θηλυκό και να διορθώσει.
 
Σε πολλές περιπτώσεις ο αρσενικός πιάνει νήμα και το πάει στη φωλιά.
Κάποιες φορές μπαίνει μέσα και παίζει...
Κάπως έτσι είναι και η περίπτωση που συζητάμε..
Ναι αλλά ο φίλος είπε πως ζητάει και να τον ταΐσει η θηλυκιά. Εγώ πιστεύω πως η λεγόμενη θηλυκιά είναι αρσενικός και ο αρσενικός θηλυκιά.
 
Καλησπέρα σας. Στην 1 αρσενικό και στην 2 το θηλυκό. Πολύ παλιά που είχα ασχοληθεί με την αναπαραγωγή καναρινιών, θυμάμαι που έβλεπα τον/τους κάναρους να "παίζουν" με το νήμα. Αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση σήμερα και φυσικά έπαθα πλάκα, ήταν πως η κανάρα έδινε φαγητό στον κάναρο... Και μένα αν μου το έλεγαν αυτο θα υποστήριζα πως ο κάναρος είναι η κανάρα και το αντίστροφο.
Α.. Να πω πως όχι μόνο τον τάιζε πάνω στην πατήθρα, αλλά καθόταν και μέσα στην φωλιά ο κάναρος και περίμενα να τον ταΐσει ακόμα και μέσα στην φωλιά.
Σκίζω τα διπλώματα!

Το πουλί της φωτο Νο. 2 κάθησε στη φωλιά;
το πουλί της φωτο 1.
 
Ναι και φαίνεται "μπόμπα" πυρωμένο.
Μπαίνει, αφήνει το νήμα, και φεύγει. Δεν έχει μπλέξει αυτό, εγώ έχω μπλέξει μαζί του!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το θηλυκό δεν φαίνεται και Φούλ πυρωμένο, υπό την έννοια ότι δεν έχει φουςκωςει στο έπακρο, οποτε ο μάγκας προκειμένου να την πείσει προσπαθεί να της δείξει πόσο καλός σύζυγος ειναι, περί ισότητας των δύο φύλων, για από κοινού ανάληψη οικογενειακών υποχρεώσεων και όλα τα συναφή. Μπράβο, εχεις ενα πολύ έξυπνο καναρινι!
Διατροφική προετοιμασία, ησυχία και σταθερότητα στη θέση του κλουβιού και όλα θα πάνε καλά!
 
Έτσι όπως τα λες θέλω να πιστεύω πως είναι τα πράγματα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
Έχω άλλο ένα "θεματάκι" από χθες το πρωί, που είναι εξίσου σημαντικό αλλά θα ανοίξω άλλο νήμα. Και εκεί θέλω την βοήθεια σας.
 
Α.. Να πω πως όχι μόνο τον τάιζε πάνω στην πατήθρα, αλλά καθόταν και μέσα στην φωλιά ο κάναρος και περίμενα να τον ταΐσει ακόμα και μέσα στην φωλιά.
Οι μεταφράσεις των κινήσεων των πουλιών από τους ανθρώπους είναι λίγο πολύ αποτυχημένες.
Ο κώδικας της μεταξύ τους επικοινωνίας σε ένα πουλί που το εκτρέφουμε επί αιώνες έχει σπάσει και γνωρίζουμε πάρα πολλά...
Από το σημείο αυτό μέχρι να έχουμε πλήρη μετάφραση των κινήσεων ειδικά αυτών της επικράτησης και της αναπαραγωγής απέχει πολύ.
Εμείς σε όσα δεν ξέρουμε τη σημασία τους οφείλουμε να ασφαλώς να τα παρακολουθούμε αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα μεταφράζουμε αν δε θέλουμε να οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα.
Είμαι σίγουρος πως σίγουρα δεν την καλούσε να τον "ταΐσει"...
Στην φωλιά ίσως ναι. Για να δει και να την προετοιμάσει...
Αυτό θα έκανε κάθε έτοιμο αρσενικό...
Σκίζω τα διπλώματα!
Είμαστε "λίγοι" ακόμη για τέτοιες μεταφράσεις...
Υπό αυτή την έννοια @GEORGE_cha ... Ναι πρέπει να σχίσεις τα διπλώματα που έχεις...
 
Back
Top