Φροντίδα Φτιάχνουμε το νέο σπίτι τους

Giannisbox

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2017
Μηνύματα
695
Πόλη
Εύοσμος
Θα αγοραστεί άλλο ένα ίδιο.
Θα προστεθεί ξύλο στο πίσω μέρος.
Στα πλάγια και μπροστά θα μπει σύρμα ή συρμάτινη σίτα.
Έτσι από τον Μάρτιο θα είναι μόνιμα στο μπαλκόνι.
Συμβουλές δεκτές.received_10214719621123065.webp received_10214719621083064.webp
 
Γιάννη, χωρούν ζευγαρωστρες 60ρες στο έπιπλο αυτο; Κι αν ναι, τι περιθώριο αφήνουν απο το σύρμα ή σήτα που θέλεις να βάλεις;
Ρωτώ διότι, τα κλουβιά που έχεις μου φαίνονται μικρά σε μήκος και τα πουλακια μάλλον θα ήταν πιο καλά να εχει το καθένα τη ζευγαρωστρα του. Αλλά επίσης θα πρεπει το έπιπλο που θα ντυθεί με προστασία από τα αρπακτικά και τα κουνούπια (δεν ξερω αν ας πουμε η ατσαλόσητα κρατά και τα αρπακτικά μακρυά) θα πρεπει να αφήνει κάμποσα εκατοστά απόσταση απο τα κάγκελα των κλουβιών, ώστε να μην μπορει ούτε να λυγίσει από μία επίθεση φέρνοντας έτσι τον θηρευτή πιο κοντά στο κλουβι. Οπότε, μέτρα, σκέψου και μετά αγοράζεις ό,τι αποφασίσεις.
 
Γιάννη, χωρούν ζευγαρωστρες 60ρες στο έπιπλο αυτο; Κι αν ναι, τι περιθώριο αφήνουν απο το σύρμα ή σήτα που θέλεις να βάλεις;

Nομίζω Γιάννη πως το δεύτερο το θέλει για να τα ενώσει κατά μήκος.

Πρόσβαση στα κλουβιά απο που θα έχεις Γιάννη Giannisbox ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Η φάτσα όπως την βλέπουμε 65cm.
Μόλις έβαλα μια εξηνταρα ζευγαρωστρα.
Έχει αέρα 8/9cm από παντού.
Πρόσβαση από μπροστά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ωραία, τότε κουνελόσυρμα γαλβανιζέ με πόρτα από μπροστά ώστε να ανοίγει και να κλείνει και κουνουπιέρα σε όλο το έπιπλο από τα μέσα της Άνοιξης ή άλλο είδος σήτας. Για την ατσαλόσητα εναλλακτικά του κουνελοσύρματος και της κουνουπιέρας, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω διότι πραγματικά τα γεράκια π.χ. είναι απίστευτα δυνατά και με πολύ αιχμηρά νύχια, οπότε θα πρέπει να το δεις.
 
Αντέχει η ατσαλοσιτα.
Το θέμα μου είναι ότι περιορίζει την ορατότητα των καναρινιών.
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται.
Μήπως πρέπει να βλέπουν τα πουλιά.
 
Ναι, αυτο δεν το σκέφτηκα. Κουνελοσυρμα γαλβανιζέ βρογχου 1χ2 ή 2χ2 και κουνουπιερα.
Τώρα να πω ότι αυτά έχω ο ίδιος και τα επέλεξε και τα έφτιαξε ενας φίλος μου και για αυτο τα λέω. Με άλλα λογια δηλώνω ασχετοσύνη, οποτε περίμενε μήπως κάποιο άλλο μέλος εχει καποια καλύτερη ιδεα.
 
Ωραίο, αλλά θα πρεπει να συνυπολογίσεις οτι δεν θα ειναι καλό να τοποθετήσεις κλουβιά τόσο χαμηλά. Δεν νιώθουν άνετα σε μικρό ύψος. Οπότε ύψωσε τη ράφι έργα με κάποιον τροπο.
Επίσης το ξύλο εύκολα φιλοξενεί εξωπαρασιτα και χρειάζεται συντήρηση. Επομένως ίσως θα ήταν καλό να βρεις με τι μη τοξικό υλικό θα πρεπει να επι στρωθεί το ξύλο.
 
Με το καλό να την τελειώσεις την κατασκευή σου
Δεν θέλω να σε αποτρέψω από κάτι ούτε να σου μειώσω την κατασκευή σου, έτσι και αλλιώς
αυτό που μετράει είναι η προσπάθεια που κανείς, και εγώ η πρώτη κατασκευή μου ήταν από ξύλο ώσπου
κατάλαβα ότι δεν ήταν εύκολα διαχειρίσιμη με αποτέλεσμα να καταλήξω σε σιδερένια τύπου dexion.
Εάν το κόστος ή οτιδήποτε άλλο δεν είναι απαγορευτικό απλά σκέψου το.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ωραίο, αλλά θα πρεπει να συνυπολογίσεις οτι δεν θα ειναι καλό να τοποθετήσεις κλουβιά τόσο χαμηλά. Δεν νιώθουν άνετα σε μικρό ύψος. Οπότε ύψωσε τη ράφι
έργα με κάποιον τροπο.
Επίσης το ξύλο εύκολα φιλοξενεί εξωπαρασιτα και χρειάζεται συντήρηση. Επομένως ίσως θα ήταν καλό να βρεις με τι μη τοξικό υλικό θα πρεπει να επι στρωθεί το ξύλο.
Όπως έγραψα και πιο πάνω θα χρειαστώ άλλο ένα κολλητά.
Τα κάτω ράφια θα είναι χώρος αποθήκευσης.
Όταν αγοραστεί και το άλλο θα στρωθεί με απλό λάδι.
Θα σας ενημερώνουμε για την πορεία του έργου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το γενικό σκεπτικό είναι σωστό και φυσικά μπράβο για το μεράκι σου.
Απλά όταν θέλουμε βοήθεια τη ζητάμε πριν προβούμε στις βασικές αγορές. 😉

Η επιλογή του ξύλου ως υλικό δεν είναι και ότι καλύτερο, ειδικά αν πρόκειται η κατασκευή να τοποθετηθεί έξω. Το dexion θα ήταν καλύτερη επιλογή από κάθε άποψη. Καλό θα ήταν να το περάσεις με ένα συντηρητικό βάσεως νερού.
Επίσης το μήκος των ραφιών είναι μικρό αν υπολογίζεις να βάλεις σήτα στα πλάγια της κατασκευής. Η ζευγαρώστρα οριακά χωράει όπως βλέπω οπότε θα δυσκολεύεσαι λίγο να την μετακινείς όταν χρειάζεται να τη βγάλεις για καθάρισμα ή οτιδήποτε άλλο. Επίσης χάνεις και την επιλογή της εξωτερικής φωλιάς (κι εγώ δεν το είχα υπολογίσει στην πρώτη κατασκευή).

Αν πάρεις άλλη ραφιέρα πάρε dexion και τα ράφια που θα πάρεις να είναι αρκετά μεγαλύτερα από τα κλουβιά που θα μπουν.
 
Κοιτάξτε παιδιά δεν είμαι τεμπέλης.
Το ξύλο θα βαφτεί σωστά και θαναι ανθεκτικό.
Οι φωλιές χωράνε άνετα.
Θέλω να καθαρίζω και να προσέχω τα πουλάκια κάθε μέρα οπότε το ξύλο δεν με ενοχλεί.
4 καναρίνια θάχω στην τελική.
Χαλάλι τους ο χρόνος που θα διαθέτω.
 
Κοιτάξτε παιδιά δεν είμαι τεμπέλης.
Το ξύλο θα βαφτεί σωστά και θαναι ανθεκτικό.
Οι φωλιές χωράνε άνετα.
Θέλω να καθαρίζω και να προσέχω τα πουλάκια κάθε μέρα οπότε το ξύλο δεν με ενοχλεί.
4 καναρίνια θάχω στην τελική.
Χαλάλι τους ο χρόνος που θα διαθέτω.
Κανεις δεν υπονόησε οτι εισαι τεμπέλης. Ίσα - ίσα μάλιστα που μονο τεμπέλης δεν φαίνεται να εισαι.
Οι εξωτερικές φωλιές πόση απόσταση θα έχουν απο το δίχτυ προστασίας;
4 καναρίνια θα εχεις στην αρχή. Μετά, και για κανένα 6 μηνο έως να τα δώσεις τα μικρά, θα εχεις, αν όλα πάνε καλά, μάλλον εικοσιτεσσερα.🙄
 
Back
Top