Διατροφή Φυραματα και Δυναμωτικες Τροφες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gardeline
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gardeline

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2007
Μηνύματα
340
Πόλη
Αθήνα
Τα καναρινια δεν χρειαζονται ολο το χρονο δυναμωτικες τροφες ή τροφες αναπτυξης. Αν τις καταναλωνουν διαρκως γινονται πολύ παχια. Ειναι όμως πολύ συμαντικη προσθετη τροφη για εποχες με μεγαλες απαιτησεις όπως είναι η πτερορροια, εκθεσεις, μετακομιση αναρρωση και αναπτυξη. Η τροφη αυτή είναι πολύ πλουσια σε πρωτεϊνες, αρα καλος τροπος προσφορας ενεργειας. Όταν φροντιζεται ζευγαρι καναρινιων που συντομα θα αποκτησει μικρα μπορειτε να την βελτιωσετε με προσθηκη φυτρας σιταριου.
 
Ειναι μιγμα απο διπυριτη μοσχοκαρφι, Βιταμινες, μαρουλι (αποξηραμενο) παπαρουνα, μουρουνολαδο, νιζερ και διαφορα ορυκτα οπως ο σιδηρος. Συνηθως εχουν και ξηρους καρπους οπως φιστικια και τριμμα φρυγανιας ή μπισκοτου.
 
Ποιός ταίζει τέτοια πράγματα τα καναρίνια του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Ρε παιδιά έχω την εντύπωσα ότι τα πουλιά θα γίνουν τούρμπο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο. Γιατί κάποιος να δώσει κάτι τέτοιο στα καναρίνια του;
Έγω το μόνο φύραμα που ξέρω είναι αυτό που δίνουν στα ζώα (κότες, προβατα, γουρούνια) όταν είναι μικρά για να μεγαλώσουν και να παχύνουν γρήγορα.
Στα πουλιά μας γιατί να το δώσουμε για να προλάβουνε να παχύνουν μέχρι το Πάσχα;
 
Μοσχοκάρφι= το Γαρίφαλο (το μπαχαρικό)
Διπυρίτη= παρασκεύασμα που παίρνουμε από το σιτάλευρο που ψήνεται δυο φορές

Αν δεν κάνω λάθος αυτό πρέπει να είναι
 
Μικρε δεν ξερω που το βρηκες και το διαβασες... Αν ηθελες να εντυπωσιασεις τα καταφερες!
(διπυριτης =γαλετα... Και τριμμα φρυγανιας... Και μπισκοτο; και ξηρους καρπους; αυτα στο τελος δεν θα πετανε θα... Κατρακυλανε).
 
Μικρε δεν ξερω που το βρηκες και το διαβασες... Αν ηθελες να εντυπωσιασεις τα καταφερες!
(διπυριτης =γαλετα... Και τριμμα φρυγανιας... Και μπισκοτο; και ξηρους καρπους; αυτα στο τελος δεν θα πετανε θα... Κατρακυλανε).

Σοφία ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και κυρίως για το "μικρέ" :D

Δεν είναι δύσκολο να βρεις τι σημαίνει μια αναζήτηση στο google και το βρήκες
 
To post μου πηγαινε για τον gardeline... Που ειναι μικρος.. Και "νεος".. Και ενθουσιωδης!
(αμεσως εσυ χαρηκες με το μικρος..😀)
 
Τα οσα γραφω στο παραπανω θεμα δεν ειναι δημιουργηματα της φαντασιας μου ή λογια ενως ερασιτεχνη που οπως ειπε η Σοφια προσπαθει να εντυπωσιασει, αλλα στοιχεια τα οποια μεσα απο ερευνα μου σε βιβλια μπορεσα να μαθω. Ο λογος που τα εγραψα ηταν για να τα μοιραστω μαζι σας και να δημιουργησω ενα νεο επικοδομητικο θεμα συζητησης. Δεν θα ηθελα να αναφερθω σε ονοματα εταιριων παρασκευης φυραματων για να μην προβω σε διαφημηση αυτων. Το αν καποιο μελος διαφωνει με τα λεγομενα μου ειναι σεβαστη η αποψη του. Αυτο ομως που δεν δεχομαι ειναι το να κατακρινει τα οσα γραφω και να τα θεωρει ψευδη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Θα ηθελα επισης να πω στη Σοφια πως με θεωρει μικρο λογο της συνομιλιας που ειχε στο chat room με τον μικρο μου αδερφο που κατα καιρους χρησιμοποιει τον λογαριασμο μου. Εγω διστυχως δεν ειμαι καθολου μικρος!
 
Gardeline οταν θέλει κανείς να ξεκινήσει
ένα άρθρο που θα αποτελέσει αφορμή για συζήτηση(όπως λές)
βάζει τον τίτλο, το περιγράφει, γράφει την γνώμη τουκαι ζητά απο τους
άλλους να πουν την δική τους.Αν το έκανες αυτό, να είσαι
σίγουρος οτι θα υπήρχε συζήτηση.
Η επεξήγηση όμως που έδωσες αργότερα στον τίτλο, δεν αφήνει
περιθώρεια για συζήτηση, μιας και δεν αποτελούν (όλα τα κατωτέρω)
μέρος της διατροφής των πουλιών, κανενός εξ ημών.

"Ειναι μιγμα απο διπυριτη μοσχοκαρφι, Βιταμινες, μαρουλι (αποξηραμενο) παπαρουνα, μουρουνολαδο, νιζερ και διαφορα ορυκτα οπως ο σιδηρος. Συνηθως εχουν και ξηρους καρπους οπως φιστικια και τριμμα φρυγανιας ή μπισκοτου. "

-Γράψε απο που άντλησες αυτές τις πληροφορίες, αν δίνεις εσύ
κάτι απο αυτά στα πουλάκια σου, και αν θέλεις την γνώμη κάποιου γι' αυτά.
 
To δινω στα δικα μου πουλια το αγοραζω στο pet shop και τα συστατικα που ανεφερα ανγραφονται στην συσκευασια. Επισης αντλησα πληροφοριες απο ενα βιβλιο για καναρινια που εχω στη κατοχη μου. Θα με ενδοιεφερε να ξερω αν αυτα δημιουργουν καποιο περαιτερο προβλημα στα καναρινια.
 
Εχεις καναρίνια ή παπαγάλους;
Μια φωτογραφία του προιόντος θα μου έλυνε πολλές απορίες.
Αν πρόκειται για pellets ή για κάτι διαφορετικό.
Τα καναρίνια είναι πουλιά σποροφάγα.
Η βασική τους τροφή πρέπει να είναι σπόροι.
-Περιορίζομαι σ' αυτό και όταν βάλεις φωτογραφία
θα το συζητήσουμε πιό λεπτομερώς.
 
Back
Top