Γενικά Φωλίτσα μέσα σε σωλήνα

Kelly & Paulie

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οι δικοί μου βρήκαν χθες μέσα στον σωλήνα του απορροφητήρα φωλίτσα με τέσσερα πουλάκια! Είχε σπάσει μια περσίδα κι έτσι κατάφεραν να την κάνουν εκεί. ☹ Την έβγαλαν απ'τον σωλήνα γιατί νομίζω θα υπήρχε πρόβλημα με την κουζίνα και την ακούμπησαν στο περβάζι του παράθυρου λίγο πιο δίπλα. Πέρασαν ένα σανίδι μέσα από τα κάγκελα για να μην πέσουν κάτω και τους έδωσαν λίγο ζαχαρόνερο με σύριγγα. Ανησύχησα πολύ γιατί θεώρησα ότι τώρα που πείραξαν την φωλιά δεν θα τα φρόντιζαν οι γονείς τους και στεναχωριόμουν επειδή είμαι μακριά και δεν μπορώ να βοηθήσω! Aλλά τελικά οι γονείς τους έρχονται και τα ταϊζουν συνέχεια! :D Μου έστειλαν και φωτό! Μήπως γνωρίζει κάποιος τι πουλάκια είναι;
 

Συνημμένα

  • 08-07-21_15-57.webp
    08-07-21_15-57.webp
    7,3 KB · Προβολές: 163
πολυ ομορφα ειναι! Αλλα δεν νομιζω οτι υπηρχε λογος να τα μετακινησουν, δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα... Οσο για το τι ειναι εγω νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι σπουργιτια, αλλα μπορουν οι γονεις σου να δουν και τους γονεις των νεοσσων και να καταλαβουν τι ειναι...
 
Λογικα αφου την βρηκαν μεσα σε σωληνα η απο σπουργιτια ειναι η απο καλογερους. Δυστυχως δεν εχουν βγαλει φτερακια για να σου πω ακριβως τι ειναι αλλα θα σου βαλω δυο φωτο απο τα δυο αυτα ειδη να μας πεις εσυ.
 

Συνημμένα

  • PASSER DOMESTICUS (ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΣΠΙΤΟΣΠΟΥΡΓΙΤΗΣ) 1.webp
    PASSER DOMESTICUS (ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΣΠΙΤΟΣΠΟΥΡΓΙΤΗΣ) 1.webp
    89,4 KB · Προβολές: 143
  • PARUS MAJOR (ΝΕΑΡΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ).webp
    PARUS MAJOR (ΝΕΑΡΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ).webp
    79,9 KB · Προβολές: 141
αλλα δεν νομιζω οτι υπηρχε λογος να τα μετακινησουν, δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα...

Tο προβλημα που δημιουργειται σε αυτη την περιπτωση ειναι στον απορροφητηρα και οχι στα πουλακια: μπορει να χαλασει γιατι δεν "τραβαει" οπως πρεπει! Δουλευει και δεν αποδιδει (ειμαι νοικοκυρα κ ξερω! 😛)

Και γι'αυτα βεβαια δεν ειναι οτι καλυτερο να ειναι μες την λαδιλα κ τηγανιλα απο τις αναθυμιασεις των φαγητων, συν ο θορυβος κ οι δονησεις του απορροφητηρα που θα τα ενοχλουν και θα τα φοβιζουν!

Παντως μπραβο στους γονεις σου που δεν τα πεταξαν αλλα τα φροντισαν
 
Κι εκείνοι σκέφτηκαν ότι θα τους πειράξει ο αέρας από τον απορροφητήρα, είχε πολλά χόρτα από ότι μου είπαν και ανησύχησαν και για την κουζίνα, είναι καινούριο και το σπίτι.. 😛 Μάλλον σπουργιτάκια θα είναι!
 
παιδια μπορει κι εγω να σας χρειαστω καποια στιγμη στις διακοπες γηιατι η θεια μου θα γκρεμισει το σπιτι της και ειναι φουλ στις φωλιες σπουργιτιων και τι θα κάνω;θα τα μαζεψω και θα τα ταιζω ολα;
 

Αν μπορεις να τα μαζεψεις και να τα βαλεις σε μερος που μπορουν να πηγαινουν οι γονεις τους να τα ταϊζουν, θα ειναι οτι καλυτερο (ας πουμε σε ασφαλες μερος στη βεραντα). Οπως πχ στην περιπτωση αυτου του ποστ.
Διαφορετικα θελουν πολλη φροντιδα, να τα ταϊζεις με χυλο, να τα προσεχεις συνεχεια κλπ μεχρι να μεγαλωσουν και να φυγουν.
 
μα δεν θα υπαρχει πια βεραντα αφου το γκρεμιζουν! Ασε που πως θα τα βγαλω... φοβαμαι οτι πολλα θα καταπλακωθουν... Τελος παντων ελπιζω οτι μεχρι να παω θα χουν εγκαταλειψει τις φωλιες, αλλα βλεπουμε μεχρι τοτε...
 
πολυ ομορφα ειναι! Αλλα δεν νομιζω οτι υπηρχε λογος να τα μετακινησουν, δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα... Οσο για το τι ειναι εγω νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι σπουργιτια, αλλα μπορουν οι γονεις σου να δουν και
τους γονεις των νεοσσων και να καταλαβουν τι ειναι...

Αν ήταν στη σωλήνα του απορροφητήρα της κουζίνας αυτό σημαίνει ότι όλος ο καπνός από το μαγείρεμα ή το τηγάνισμα περνούσε από τα πουλάκια.Άρα θεωρητικά
υπήρχε πρόβλημα. Νομίζω ότι καλά έκαναν και τη μετακίνησαν αρκεί να τη μετακίνησαν αυτούσια χωρίς να τη χαλάσουν.
 
Είναι σπουργιτάκια, επειδή είναι άτεχνοι "χτίστες" φτιάχνουν φωλιές μόνο σε κυλλώματα, κεραμίδια και τρύπες σπιτιών.
Μην χρησιμοποιήσετε απορροφητήρα έως ότου φύγουν. Μετά καθάρισε γιατί θα είναι σίγουρα εντελώς μπουκωμένος ο σωλήνας με ξερά χόρτα...
Υπομονή.
 
γιωργο μποφανως δεν προσεξες οτι ηδη την χαλασαν την φωλια...
 
Back
Top