Αναπαραγωγή Φωλιά γεμάτη ψείρες

mitsos-gogo

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
εχω ενα ζευγαρι καναρινια που μου αρχικα ειχε πεντε αυγα αλλα βγηκαν μονο τα δυο πουλια ενω ειχαν ολα πουλια και η φωλια μου γεμισε ψειρεσ. Εκανα καλα που την επλυνα και τησ εβαλα ενα vetex γιατι δεν ειχα νημα;τα πουλια ειναι 9 ημερων. Ευχαριστώ
 
Δεν εριξες σκονη η σπρε΄ι΄για ψειρες;αφου ειχε σιγουρα ψειρες η φωλια πρεπει να βαλεις στα πουλια σκονη, γιατι ολα θα εχουν γεμισει και το πιο πιθανο ειναι να μην γλυτωσεις τα μικρα αν το καθυστερησεις
 
Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι για τα μικρα. Καποιος πιο εμπειρος θα ξερει αν υπαρχει κατι πιο εξειδικευμενο για τα μικρα. Τους γονεις παντως, οπως και την φωλια επισης πρεπει σιγουρα να τα ψεκασεις. Τα μικρα οταν θα ψεκασεις την φωλια δεν πρεπει να ειναι μεσα σε αυτη.
 
μητσο ακου. Τα μικρα σου τωρα εχουν ψειρες και θα κολλησουν και τους γονεις τους.υπαρχουν ειδικα σπρευ στο εμποριο που πρεπει να ψεκασεις και τη φωλια και τα πουλια σου. Εγω ειχα χρησιμοποιησει το PINEX σπρευ. Το βιτεξ δεν κανει σε καμια περιπτωση. Βγαλτο και βαλε τσοχα. Τα παραπανω πρεπει να γινουν αμεσα.
 
Back
Top