Φροντίδα Φωλιά και διατροφή άγριων πτηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το σπίτι μας είναι δίπλα σε δάσος και έχουμε και αρκετά δέντρα γύρω γύρω με αποτέλεσμα να μαζεύονται διάφορα πετούμενα όπως σπουργίτια δεκαωχτουρες παπαγάλοι ρινγκνεκ γεράκια κουκουβάγιες και νυχτερίδες. Έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί αρκετά ο πληθυσμός των σπουργιτιων και των δεκαοχτουρων εξαιτίας ενός στεγάστρου που τινάζουμε το τραπεζομάντηλο και μαζεύονται πολλά ψίχουλα. Φέτος άρχισα να βάζω τροφή παπαγάλων και καναρινιών και νερό σε πιατακια στο μπαλκόνι και έρχονται και τρώνε χωρίς να μας φοβούνται. Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν είναι εντάξει η τροφή που τους βάζω; Επίσης σκέφτομαι να κρεμάσω κάποια φωλιτσα μήπως και πάρουν το θάρρος και γεννήσουν εκεί δεν ξέρω όμως ποιο θα είναι το ιδανικό σχήμα υλικό και μέγεθος
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Καλημέρα.
Φέτος άρχισα να βάζω τροφή παπαγάλων και καναρινιών και νερό σε πιατακια στο μπαλκόνι και έρχονται και τρώνε χωρίς να μας φοβούνται.
Αν έχεις δικά σου πουλιά στο μπαλκόνι καλό θα είναι να το σταματήσεις γιατί τα άγρια κουβαλάνε συνήθως παράσιτα - ψείρες και αρρώστιες.
Μπορείς να σκορπάς τους σπόρους στο στέγαστρο και έτσι να έχεις μια απόσταση ασφαλείας.
Επίσης σκέφτομαι να κρεμάσω κάποια φωλιτσα μήπως και πάρουν το θάρρος και γεννήσουν εκεί
Τα άγρια μάλλον είναι απίθανο να διαλέξουν μια φωλιά σε μπαλκόνι, οι δεκοχτούρες αν βρουν ήσυχο σημείο μπορούν να φτιάξουν φωλιά και σε γλάστρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ όχι δεν έχω τα πουλιά μου στο μπαλκόνι επειδή την έχουμε πατήσει στο παρελθόν...απλά γενικά μαρεσει που τα πουλάκια δεν φοβούνται και καθόμαστε και είναι γύρω γύρω και τρώνε ☺️τα σπουργτακια έχουν κάνει και φωλιά σε ένα σωλήνα στον τοίχο και ακούγονται τα μικρά που φωνάζουν 😍 τώρα για την φωλιά το σκέφτηκα επειδή πριν λίγα χρόνια είχαμε κάνει ένα πρόγραμμα με τον δήμο και είχαμε βάλει φωλιές στο δάσος και όντως διάφορα πουλιά τις χρησιμοποίησαν και σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραίο αν έκαναν στο μπαλκόνι
 
Υπάρχει ένα σημείο που θα μπορούσε ανάλογα με το μέγεθος όμως, χρειάζεται ξύλινη κλειστή με τρύπα και βαθούλωμα σαν των παπαγάλων; Αν ναι το μέγεθος για Μπάτζι κάνει ή χρειάζεται σε μέγεθος love birds;
 
Back
Top