Αναπαραγωγή Φωλιά και καθαριότητα

Νίνα-Νίνα

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
16
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να ρωτήσω:στην φωλιά των καναρινιών πόσο συχνα μπορούμε να ρίχνουμε ψειρόσκονη;Επίσης μπορούμε να αλλάξουμε το υλικό που έχουν βάλει τα πουλιά όταν είναι γεμάτο κοτσιλιές;
Ευχαριστώ..
 
Ψειροσκονη ριχνουμε συνηθως κατω απο την τσοχα(αν εχεις βαλει) προληπτικα ή περιμετρικα της φωλιας, κυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι να μην σου πεσει πανω σε καποιον νεοσσο.Αν υπαρχει τσοχα στις 9 μερες ζωης των νεοσσών μπορει να αφαιρεθει το υλικο και να μενει μονο με την τσοχα μεχρι να πεταχτουν εκτος, εναλλακτικα μπορεις να χτισεις μια παρομοια φωλια με καθαρο υλικο. Τι ειδους φωλια εχεις ανοιχτη, κλειστη, εσωτερικη, εξωτερικη τι;
 
ψειροσκονη τζαμπα τι ριχνεις δεν κανει τιποτα, μονο με σπρέι θα κανεις σωστη δουλεια
 
Εγώ παιδιά προσωπικά με την ψειροσκονη (pinex) έχω σώσει νεοσσους! Εγώ ρίχνω σκόνη πριν κάνει αυγά, αφού κάνει και ακόμα και με νεοσσους! Δεν παθαίνουν τίποτα! Στους νεοσσους όμως απαγορεύεται το σπρέι! Αφού βγουν από τη φωλιά..

Τη φωλιά με αυγά και με λίγων ημερών νεοσσους δεν την πειράζουμε καθόλου! Άμα φτάσουν 9-10 ημερών τότε μπορείς να αφήσεις μόνο την τσόχα όπως σου είπαν παραπάνω.. Βέβαια μια καλή θηλυκια δεν έχει λερωμενη φωλιά και τρώει τις κουτσουλιές των νεοσσών μέχρι να γίνουν περίπου 10 ημερών περίπου.. Μετά τα μικρά ενστικτοδως κάνουν όπισθεν και αφοδευουν έξω από τη φωλιά! 😉

Εσύ Νίνα σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι(αυγά, νεοσσοι κτλ) ;
 
Ψειροσκονη ριχνουμε συνηθως κατω απο την τσοχα(αν εχεις βαλει) προληπτικα ή περιμετρικα της φωλιας, κυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι να μην σου πεσει πανω σε καποιον νεοσσο.Αν υπαρχει τσοχα στις 9 μερες ζωης των νεοσσών μπορει να αφαιρεθει το υλικο και να μενει μονο με την τσοχα μεχρι να πεταχτουν εκτος, εναλλακτικα μπορεις να χτισεις μια παρομοια φωλια με καθαρο υλικο. Τι ειδους φωλια εχεις ανοιχτη, κλειστη, εσωτερικη, εξωτερικη τι;
'Εχω εξωτερική φωλια..
 
Εγώ παιδιά προσωπικά με την ψειροσκονη (pinex) έχω σώσει νεοσσους! Εγώ ρίχνω σκόνη πριν κάνει αυγά, αφού κάνει και ακόμα και με νεοσσους! Δεν παθαίνουν τίποτα! Στους νεοσσους όμως απαγορεύεται το σπρέι! Αφού βγουν από τη φωλιά..

Τη φωλιά με αυγά και με λίγων ημερών νεοσσους δεν την πειράζουμε καθόλου! Άμα φτάσουν 9-10 ημερών τότε μπορείς να αφήσεις μόνο την τσόχα όπως σου είπαν παραπάνω.. Βέβαια μια καλή θηλυκια δεν έχει λερωμενη φωλιά και τρώει τις κουτσουλιές των νεοσσών μέχρι να γίνουν περίπου 10 ημερών περίπου.. Μετά τα μικρά ενστικτοδως κάνουν όπισθεν και αφοδευουν έξω από τη φωλιά! 😉

Εσύ Νίνα σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι(αυγά, νεοσσοι κτλ) ;
Αυτή τη στιγμή έχει κάνει 4 αυγά..σήμερα δεν έκανε...
 
Αν θέλεις καλύτερα αντί να αλλάζεις το υλικό της φωλιάς να βάλεις άλλη φωλιά γιατί μέχρι τη δεύτερη γέννα τα μικρά δεν θα έχουν φύγει ακόμα από την πρώτη φωλιά.
 
Αν θέλεις καλύτερα αντί να αλλάζεις το υλικό της φωλιάς να βάλεις άλλη φωλιά γιατί μέχρι τη δεύτερη γέννα τα μικρά δεν θα έχουν φύγει ακόμα από την πρώτη φωλιά.
δεν θελω δευτερη γεννα ακομα... Ελπιζω να το αποφυγω. 🙂
 
Νινα εχεις μελλον ακομα μολις με το καλο βγουν τα μικρα και πανε 12 ημερων και πανω τα λεμε για 2η γεννα.
 
Μόλις μεγαλώσουν τους νεοσσούς τότε είναι η σωστή στιγμή. Πάντως να ξέρεις καλό θα ήταν να τα αφήσεις για μια δεύτερη γέννα γιατί υπάρχει περίπτωση να κάνει το θηλυκό μόνο του αυγά στις ταίστρες και άλλα που θα είναι άσπορα και θα κουραστεί τζάμπα το θηλυκό σου.
 
Μόλις μεγαλώσουν τους νεοσσούς τότε είναι η σωστή στιγμή. Πάντως να ξέρεις καλό θα ήταν να τα αφήσεις για μια δεύτερη γέννα γιατί υπάρχει περίπτωση να κάνει το θηλυκό μόνο του αυγά στις ταίστρες και άλλα που θα είναι άσπορα και θα κουραστεί τζάμπα το θηλυκό σου.


Αυτό δεν το ήξερα... Δηλαδή πότε πρέπει να βάλω δευτερη φωλιά; Πότε θα το καταλάβω;
 
Αν χθες εκανε 4 αυγα και σημερα δεν εκανε αλλο μαλλον εμεινε εκει. Τωρα εισαι στην πρωτη γεννα θες 13 ολοκληρωμενες ημερες για την εκκολαψη των νεοσσων, μολις μεγαλωσουν ισως η καναρα θα θελει να περασει σε δευτερη γεννα( συνηθθως μολις τα μικρα ειναι 13-17 ημερων ) και σου τα μαδησει. Οποτε τι κανεις βαζεις νεα φωλια και νημα να αρχισει να στρωνει αν δεν θες να βγαλεις αλλα πουλακια αφαιρεις τον αρσενικο και τον αφηνεις να ταιζει τα μικρα, αφου σου κανει αυγα την αφηνεις να τα κλωσσησει ωστε να χαλαρωσει λιγο και τα πετας.
 
Θα δεις τη θηλυκιά να προσπαθεί να κόψει χαρτιά από κάτω για να χτίσει νέα φωλιά. Αν δεις τη θηλυκιά να το κάνει αυτό όταν οι νεοσσοί θα κάνουν τα πρώτα τους πετάγματα αλλά ακόμα θα έχουν ανάγκη τους γονείς τους βάλτους την φωλιά 1-2 μέρες αργότερα για να μεγαλόσουν λίγο ακόμα οι νεοσσοί εκτός αν το θηλυκό γίνει επιθετικό και αρχίσει να διώχνει τους νεοσσούς από την πρώτη φωλιά για να γεννήσει εκεί. Σε περίπτωση που αυτό γίνει βάλε άλλη φωλιά και υλικό και δες αν ο αρσενικός ταΐζει τους νεοσσούς. 😉 (κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα γίνει)
 
Back
Top