Αναπαραγωγή Φωλιά στον πάτο της ζευγαρώστρας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AGiannak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AGiannak

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2006
Μηνύματα
64
Σε ενα ζευγαρι που εχω, οταν φαινοταν οτι ειναι ετοιμη η καναρα, της εβαλα
τον αρσενικο, νημα και φωλια.
Αυτη αντι να μαζευει νημα και να ντυνει την φωλια, το μαζευε σε καποιο σημειο στον πατο της ζευγαρωστρας, οπου και καθοτανε.
Της εβαλα, εμποδια κλπ.της εβαλα φωλια κατω, αυτη τιποτε. Συνεχιζε να μαζευει νημα και να καθεται αλλου.
Τελικα μετα απο παραινεσεις φιλων την αφησα, μονη της σε αλλο κλουβι για λιγο καιρο, χωρις αυγοτροφη κλπ.
Μετα απο 10 ημερες περιπου, την εβαλα με τον ιδιο αρσενικο, που την περιμενε πως και πως.
Τωρα εφτιαξε κανονικα φωλια, γεννησε, αλλα δυστυχως ως απεδειχθη, τα αυγα ηταν ασπορα.
Τα απομακρυνα μαζι και την φωλιακαι αφησα το ζευγαρι μαζι.
Αρχισε να μαζευει χαρτι.
Της βαζω νημακαι φωλιακαι τωρα, μου εχει φτιαξει μια υπεροχη φωλια στον πατο,της ζευγαρωστρας.
Τωρα ειναι εμπειρη!
Τυφλα, να εχουν οι ετοιμες φωλιες!
Θα την αφησω εκει να δω τελικα τι θα γινει.

Μπορω λετε να δοκιμασω κατι αλλο;
 
Καλησπερα!
Αντιμετωπιζεις ενα προβλημα που μου εχει τυχει (προτιμουσε την ταιστρα απο την φωλια):D . Θα πρεπει να σκεφτεις, αν η καναρα δεν ειναι πρωταρα μηπως εχει μαθει σε ενα αλλο ειδος φωλιας(εσωτερικη, εξωτερικη), αν ειναι ομως πρωταρα μηπως δεν της αρεσει το υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενη η φωλια;(πλαστικο) μηπως το σημειο που τοποθετησες την φωλια δεν την βολευει; Παντως και εσενα δεν θα σε βολεψει η φωλια στο πατωμα σκεφτηκες το καθαρισμα;:D
 
Καλησπερα.
την επομενη φορα που η καναρα σου θα ειναι ετοιμη να ξαναγενησει δοκιμασε μια εξωτερικη φωλια αλλα σκεπασε την με μια εφημεριδα η ενα χαρτονι. Η καναρα σου μαλλον νοιωθει μεγαλητερη ασφαλεια στον πατο του κλουβιου απο οτι σε ψηλοτερο μερος, με το που θα σκεπασεις την φωλια θα νοιωσει ασφαλεια και θα κατσει. Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω περσυ με μια καναρα και οταν της σκεπασα την φωλια ολα πηγαν καλα.
καλη επιτυχια...

Δημήτρης
 
Καλησπερα.
Sophia pj.:
Η καναρα ειναι πρωταρα, το ειδος(υλικο) της φωλιας, εχει αλλαχθει.

dimok- Δημητρη:
Οι φωλιες μου ειναι εξωτερικες (πλαστικες) και κλειστες, με ανοιγμα, για επιθεωρηση.
Τις απλες που θα τυχει να χρησιμοποιησω,τις καλυπτω, με ενα μικρο ανοιγμα απο επανω.
Τελος παντων, στο σημειο που επελεξε, εχει κανει κανονικα μεχρι τωρα, δυο αυγα.

Σας Ευχαριστω και τους δυο.
 
εμένα προσωπικά που μια κανάρα μου εκανε φωλιά και γέννησε στον πάτο μου έβγαλε 4 πουλάκια μια χαρα ζήσανέ
 
Πραγματικα αναρωτιεμαι που πατε και τα "ξεθαβετε" αυτα τα post! Τελευταια απαντηση ειχε στις 27-02-2007 δλδ πριν 2 χρονια! :D :D
 
Back
Top