Γενικά Φωλια Καλόγερων

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε είπα να επισκεφτώ την ιδιαίτερη πατρίδα μου ή αλλιως το χωριο οπού κατάγομαι την Πρώτη Σερρών. Εκεί με χαρά οι γονείς μου, μου είπαν πως ανακάλυψαν μέσα στο ρολόι της ΔΕΗ μία φωλιά με πουλάκια. Εβγαλα μερικές φωτογραφίες και είπα να της μοιραστώ μαζί σας. Μια και δεν το σηναντάμε καθημερινά τέτοιο όμορφο θέαμα. Πρώτα οι γονείς που ταίζαν συνέχεια και με την σειρά (μολονότι εμεις δίπλα τους πίναμε καφέ). Στις επόμενες φωτό τα μικρά μέσα στην φωλιά.
 

Συνημμένα

  • IMG_0432.webp
    IMG_0432.webp
    26,1 KB · Προβολές: 148
  • IMG_0437.webp
    IMG_0437.webp
    27,9 KB · Προβολές: 142
  • IMG_0444.webp
    IMG_0444.webp
    34,7 KB · Προβολές: 146
  • IMG_0445.webp
    IMG_0445.webp
    35,1 KB · Προβολές: 152
ειχες την ευκαιρια να απολαυσεις ενα πολυ ομορφο θεαμα! Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες με ολους εμας!
ποσο εξυπνα ειναι τελικα τα ζωα! Πολυ καλο μερος για φωλια! Προφυλαγμενο κ απο το κρυο κ τις επιθεσεις των αρπακτικων...
 
τελεια! :D εμεις στο εξοχικο μεσα στο ρολοι της ΔΕΗ ειχαμε αηδονια... :D φετος τα εχουμε και παλι πανω στον κορμο ενος φοινικα μεσα στην αυλη... Πολλες χρονιες κανουνε εκει φωλια...

και κατι τετοια πουλακια οπως αυτα στη φωτο ειχανε κανει φωλια σε ενα διακοσμητικο πηλινο βαζο με στενο στομιο... Πως μπαινανε και βγαινανε απορουσα... :)
 
Πολυ θεαματικο μπραβο Γιωργο. Εισαι πολυ τυχερος γιατι δεν εχουμε ολοι την ευκαιρια να βλεπουμε αγρια πουλια στην φυση σε στιγμες τα'ι'σματος. Παντος εμεις εδω στη Λαρισα αυτο το πουλι το λεμε ''Παπαδίτσα''.
 
Γιώργο πραγματικά έμεινα αφωνη από το υπέροχο θέαμα... Μπορώ να πω οτι ζηλέυω κιόλας λίγο... Εχε την φωτογραφική μηχανή ανα χείρας και περιμένουμε και την συνέχεια της ανάπτυξης των νεοσσών !
 
Φίλε Γιώργο είσαι πολύ τυχερός. Δεν συναντάς΄κάθε μέρα κάτι τέτοιο.
 
Γιώργο πραγματικά έμεινα αφωνη από το υπέροχο θέαμα... Μπορώ να πω οτι ζηλέυω κιόλας λίγο... Εχε την φωτογραφική μηχανή ανα χείρας και περιμένουμε και την συνέχεια της ανάπτυξης των νεοσσών !
Georgina, πολύ φοβάμαι ότι την επόμενη φορά που θα επισκεφτώ το χωριό μου θα έχουν μεγάλωσει τόσο πολύ τα μικρά που θα έχουν πετάξει μακριά απο την φωλιά τους. Δυστυχώς δεν έχω την ευκαιρία να πηγαίνω συχνά.
 
Πολυ ομορφο το θεαμα! Μαλλον θα εχουν πεταξει ειναι ηδη αρκετα μεγαλα οποτε δεν νομιζω να κατσουν πανω απο 5 μερες στην φωλια. Στην φυση τα πουλια φευγουν νωριτερα απο την φωλια απο οτι στο κλουβι και κρυβονται στις φυλλωσιες των δεντρων. Εγω βρει και εγω μια φωλια απο καλογερους αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να βγαλω φωτο γιατι ειναι μεσα σε ενα καγκελο στην αυλη του σπιτιου στο χωριο την ειχα βρει την μερα που ψηναμε και απο οτι προσεξα ειχε αυγα! Το μονο που φοβαμαι ειναι μην πνιγηκαν γιατι δεν υπαρχει καλυψη απο πανω (απο εκει μπαινουν) και τις τελευταιες μερες βρεχει εδω!
 
Back
Top