Φροντίδα Φωλια σιρλοτσιχλονου

Lazaridis Giannis

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2006
Μηνύματα
242
Πόλη
Αγρίνιο
Αυτη την φωλια την βρηκα κατα τυχη και δεν μπορουσα να μην την αποθανατισω. Περναγα διπλα απο ενα πευκο και ακουσα τιτιβισματα και καθωσ κοιτουσα επανω να δω απο τι πουλι ειναι καταλαβα οτι ακουγοταν απο κατω. Ειχε μαζεψει στο κορμο του πευκου πευκοβελονες και την ειχε φτιαξει κατω παλι καλα που δεν την πατησα.
 

Συνημμένα

  • DSC00581.webp
    DSC00581.webp
    62,1 KB · Προβολές: 541
Πολυ καλη φωτογραφια. Πρωτη φορα βλεπω σιρλοτσιχλονι αν και δεν ειναι στην πληρη μορφη του. Και πρωτη φορα ακουω πως υπαρχει τετοιο πουλι.
 
Μερικες φωτογραφιες απο σιρλοτσιχλονο.
 

Συνημμένα

  • tsixloni.webp
    tsixloni.webp
    15,3 KB · Προβολές: 487
  • cirl-bunting.webp
    cirl-bunting.webp
    6,3 KB · Προβολές: 299
  • cirl-Bunting1.webp
    cirl-Bunting1.webp
    20,4 KB · Προβολές: 293
πολυ ωραιο πουλι δεν ηξερα οτι χτιζουν τις φωλιες τους στο εδαφος βλεπω στο χωριο μου τις γερακοτσιχλες ετσι τις λεμε εκει που κανουν τις φωλιες στις κορυφες των δεντρων και νομιζα οτι ολα τα ειδη της τσιχλα κανουν τις φωλιες τους ψηλα.
 
πολυ ομορφο πουλι πρωτη φορα το ακουω αυτο το ονομα πτηνου
 
Φιλε lizard το σιρλοτσιχλονο δεν ανηκει στην οικογενεια της τσιχλας οποτε δεν εχουν καμια σχεση. Το σιρλοτσιχλονο ανηκει στην οικογενεια Emberizidae ενω η γερακοτσιχλα στην οικογενεια Turdidae.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το αξιοπερίεργο με αυτό το πουλί,
είναι ότι ενώ είναι ελαφρώς πιο εύσωμο από σπίνο
τα αυγά του έχουν μέγεθος σχεδόν στο 70% της διαμέτρου
ενός αυγού κοκατίλ.
Από από που τα βγάζει & πως...
 
Και σκέτο τσιχλόνι λέγεται. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν εκτροφείς που τα χρησιμοποιούν για να *χτυπάνε* με τις φωνές τους μούλους.
 
Και σκέτο τσιχλόνι λέγεται. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν εκτροφείς που τα χρησιμοποιούν για να *χτυπάνε* με τις φωνές τους μούλους.

Φιλε Χρονη το ονομα τσιχλονι χαρακτηριζει περιπου 20 ειδη που ανηκουν στην ομονυμη οικογενεια. Γιαυτο και το "σκετο τσιχλονι" θα προκαλουσε συγχυση στην αναγνωρηση του συγκεκριμενου ειδους.
 
τρομερο πουλι και εχω την τυχη να εχω, εχει τρομερη φωνη!
 
Back
Top