Φροντίδα Φωνάζω το όνομα του ringneck αλλά δεν έρχεται σε μένα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariam

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2022
Μηνύματα
42
Πόλη
nikaia
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Εχω ένα ρικνεκ που τωρα ειναι τριών μηνων την έβγαλα Μίτση (με τα λεγόμενα του γιατρού ότι μπορεί να ειναι θηλυκό απο την λεκάνη του και τον θώρακα του).Είχαμε κάποια θεματάκια υγείας αλλά δοξα το θεό τα ξεπεράσαμε τελειως.
Τωρα το θέμα μου ειναι ότι την φωνάζω συνέχεια με το όνομα της και δεν ακούει να ερθει σε μένα .Ειναι ήμερη γλυκιά έρχεται στο χέρι μου πεταει απο το κλουβι και πάει στο σταντ που της εχω.Την φωνάζω ομως και δεν έρχεται άμα είμαι λίγο πιο μακριά της κρατάω λιχουδιές και παλι τα ίδια πρέπει να πάω εγω εκεί να την παρω στο χέρι μου να ανεβεί στον ωμο μου να κάτσει λίγο και να φυγει παλι στο σταντ .Ασχολούμαι συνέχεια και όταν λεω συνέχεια μαζί της δεν μένει καθόλου μόνη της αφού είμαι στο σπίτι και δεν δουλεύω.Οταν ειναι στο κλουβι και θέλει να βγει κατεβαίνει στον πάτο του κλουβιού και πηγαίνει πέρα δώθε έως να πάω εκεί να ανοιξω την πόρτα και να την βγάλω έξω παντα με το χέρι μου και το όνομα της σΟμως δεν κάθεται πεταει γύρω γύρω πρώτα και κάθεται μετά στο σταντ Μόνο όταν πάω εγω εκεί και την παρω και την βάζω στον ωμο μου κάθεται.Πως γίνεται να την φωνάζω και να έρχεται θα με αναγνωρίσει κάποια στιγμή η μπα
 
@mariam
Η εκπαίδευση των παπαγάλων είναι μία διαδικασία που χρειάζεται χρόνο και υπομονή.
Ένας παπαγάλος τριών μηνών σίγουρα δεν μπορεί να αντιληφθεί ακόμη το όνομα του.
Εφόσον ασχολείστε αρκετές ώρες καθημερινά μαζί του να είστε σίγουροι πως θα καταφέρετε να του μάθετε πολλά περισσότερα από το όνομα του.
Για να μάθει να έρχεται όταν το φωνάζετε, μπορείτε να έχετε κάποια λιχουδιά στο χέρι σας (κεχρί, καρύδι, φιστίκι) και να το προσφέρετε όταν έρχεται.
 
Μα δεν έρχεται ότι λιχουδιά και να κρατάω μόνο όταν πάω κοντά της και απλώσω το χέρι μου ανεβαίνει τρώει φεύγει.Ααα μου δίνει και ένα φιλάκι ίσως όχι φιλάκι γιατί όταν έτρωγε κρέμα δεν ήθελε σύριγγα δεν ήθελε γενικά να φάει και την ταιζα με το στομα μου ίσως με πλησιάζει εκεί νομίζοντας ότι θα την ταΐσω που βέβαια της δίνω που και που
 
@Ledagccεμενα όχι μήπως εχει κατι ώρα ειναι να μου μπουν ιδέες ότι κατι εχει και να τρέχω στους γιατρούς παλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Το γεγονός ότι πηγαίνεις εσύ με την λιχουδιά σε εκείνη και όχι το ανάποδο σημαινει ότι σε έχει εκπαιδεύσει πολύ καλά 🤣

Το ότι δεν έρχεται στο άκουσμα του ονόματος της κρίνεται φυσιολογικό,δεν είναι σκυλάκι.
 
Back
Top