Γενικά Φωναζει καθε πρωι (κοκατιλ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το κοκατιλ μου μας ξυπναει ολους καθε πρωι. Εγω τον βαζω να κοιματε στο μπανιο με μια ασπρη πετσετα πανω απ'το κλουβι. Τι λετε να κάνω;
 
Υπομονή. Υπομονή. Υπομονή. Το πρωί είναι η ώρα που τα πουλιά και γενικότερα όλα τα ζώα δραστηριοποιούνται μην εκπλήσσεσαι λοιπόν. Δυστυχώς δεν ειναι κατι που μπορείς να το συνηθίσεις. Τα Lovebirds που έχω απο τις 6 το πρωί κάνουν διαγωνισμό ποιος έχει την πιο δυνατή φωνή.Άστα πίκρα. Την υπόλοιπη μέρα όμως είναι γλύκα.όχι ότι σταματάνε να φωνάζουν αλλα μειώνεται αισθητά. Θα σου πρότεινα να του βάλει παιχνίδια για να ασχολείται.
 
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με τα Lovebirds και δεν ξέρω πότε θα μου την ''πούνε'' οι συγκάτοικοι της πολυκατοικίας...

Λέω να τα σκεπάζω με κανένα πανί το βράδυ, αλλά φοβάμαι μην σκάσουν από τη ζέστη, ειδικά το ΣΚ που ξυπνάω πιο αργά.
 
Εγω χρησιμοποιω στο Φοιβο ενα σκουρο πανι, μπορντο σκουρο ειναι για την ακριβεια.Αν θελετε μπορειτε να τα σκεπασετε με ενα σκουρο υφασμα που να μην αφηνει το φως να περασει καθολου. Δεν θα σκασουνε... Το υφασμα που εχω εγω ειναι σαν σατεν, πολυ λεπτο αλλα δεν αφηνει φως να μπει!
 
και γω αυτο εκανα τον χειμωνα που τα ειχα μεσα στο σπιτι, τα σκεπαζα με ενα παλιο μαυρο t shirt και οταν ξυπναγα τα ξεσκεπαζα.
 
An tha mpeite se eidiko magazi pou poulaei yfasmata me metra tha vreite to katalilo...Ego apo ki pira ...
Omos na min afinoume ta poulia mas gia poli ora skepasmena!
 
O zako εχει αρχησει να φωναζει ειδει απλος οχι το πρωι και η φωνη του δεν ειναι τσιριχτη σαν του κοκατιλ και εμενα οι τσιριχτες ειναι αυτες που δεν μου αρεσουν. Επειτα χθες βραδυ μιλουσαμε ολοι μαζι και αυτος αρχησε να γελαει επηδει ακουγε εμενα που γελουσα!
 
Στέφανε, που να έρθεις σε μένα να δεις τη γίνετε κάθε πρωί που πατάω το καζανάκι στην τουαλέτα στη 6 η ώρα. Ένας χαμός που αν δεν τον έχω κάθε μέρα μαζί με το καφεδάκι, δεν είμαι καλά.:)
 
Και εγώ με σκούρο πανί έχω βρει την ηρεμία μου. Αλλιώς 8:00 έχουμε πάρτυ. Όχι πως με ενοχλεί αλλά καμιά μέρα θα έρθει κανένας γείτονας και θα με κράξει και αυτός.:D
 
εμενα τωρα τελευταια το κοψανε αυτο! Κανουν πολυ λιγο θορυβο! Μηπως να ανυσηχησω;
πιο παλια χαλουσαν τον κοσμο ολο...
 
Εμενα ο κοκατιλ μου καθε μερα το πρωι που τον ξεσκεπαζω και αρχιζω και του μιλαω αρχιζει και σφιριζει και κουναει το κεφαλι του πανω-κατω αλλα εμενα δεν με ενοχλει, μου αρεσει, ειναι σαν να μου απανταει...
 
Εμεις ειμαστε τυχεροι. Ξυπνανε νωρις φυσικα αλλα μεχρι να ξυπνησουμε εμεις κανουν ησυχια. Μολις αντιληφθουν οτι σηκωθηκαμε αρχιζουν τα τραγουδια :D
 
φιλαρακια εμενα ο πιπις ηταν σχετικα ησυχος μεχρι πριν λιγες μερες..
τον ειχα παρει στο εξοχικο..στο δρομο μπροστα ενα αυτοκινητο κτυπησε
ενα δυστυχο σκυλι το οποιο αρχισε να σκουζει απεγνωσμενα.. Ολοι βγηκαμε
να το βοηθησουμε... Καποιοι γειτονες τελικα το πηραν να το πανε σε γιατρο
το κακο ομως ειναι πως ο πιπις κολησε το σκουξημο του σκυλου και
απο εκεινη τη μερα οταν θελει κατι αρχιζει να σκουζει παρα πολυ δυνατα ακριβως
οπως εσκουζε το σκυλι.. Δυο μερες τωρα που γυρισαμε στην Αθήνα και εξακολουθει να το κανει😱
εχετε καμια ιδεα πως να του κοψω το σκουξιμο αυτο;
 
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην αντιδρας καθολου οταν το κανει ωστε να καταλαβει οτι δεν θα κερδιζει την προσοχη σου με τη φωνη... Να κανεις σαν να μην τον ακους, να μην τον κοιτας καν και να βγαινεις και απο το δωματιο... Οταν σταματαει και μενει λιγο ησυχος (1-2 λεπτα, η τοσο χρονο ωστε να μπορει να συνδεσει την καλη του συμπεριφορα με την επιβραβευση, οχι μετα απο 1 ωρα ουτε σε 10 δευτερολεπτα για παραδειγμα) να τον επιβραβευεις αμεσα με τη φωνη σου σου και να του δινεις αυτο που θελει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εμένα το δικό μου cockatiel το κάνει μέχρι να του ανήξω τη πορτούλα του..Αποφεύγω το πανί γιατί δεν του αρέσει καθόλου.. Όλο κάνει το χαρακτηριστικό χχχχχχχχχ...Αλλά κάθε πρωί μου το κάνει αν έχω αφήσει την πόρτα του open.. Το Σενεγαλεζάκι είναι πιο ήσυχο..
 
xx

emena o kokos mas sikoni apo tois 7 to proi (ego goustaro omos einai to kalitero ksipnitiri ) kai meta ton vgazo mpalkoni opou einai kai i kaliteri tou ta leei ola... tora ean kapoia stigmi fonaksoune oi gitiones to kalitero pou mporoun na kanoun einai na ta poulisoune kai na figoune xa xa xa ean den tous enoxloun ola ta alla pou ginonte giro tous kai tous enoxli to pouli tote provlima tous! 🙂
 
Back
Top