Αναπαραγωγή Φωνακλου Καναρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια. Εχω δυο καναρινια σε περιοδο αναπαραγωγης. Η καναρα εκανε σημερα το 4 αυγο, αλλα εχω ενα προβλημα. Ενω καθεται κανονικα στη φωλια, τιτιβιζει ολη την ημερα. Υπαρχει προβλημα ή οχι;
 
Είναι πολύ φυσιολογικό. Απλά φωνάζει τον αρσενικό να την ταΐσει για να μην σηκωθεί από τη φωλιά. Άντε με το καλό τα μικρά.
 
φιλε καλησπερα! Κατα την προσωπικη μου αποψη και την μικρη μου εμπειρια ετσι κανουν οι καναρες οταν ειναι φουλ πυρωμενες για να τραβηξουν τον αρσενικο ητε να τις ταιση ητε να κανουν τιποτε αλλο! Αλλα μηπως δεν τιτιβηζει και κανει σαν να κλαιει; Προσεξετη μηπως δεν μπορει να βγαλει κανα αυγο και χρειαζεται βοηθεια απο εσενα ☹
 
Ευχαριστω πολυ Βασιλη για την γρηγορη απαντηση. Αλλα τιτιβιζει ασταματητα ολη την ημερα.
 
Κωστα εχει κανει ηδη 4 αυγα. Κανει ετσι απο την πρωτη μερα που εκατσε στη φωλια.
 
Η καναρα εκανε σημερα το 4 αυγο, αλλα εχω ενα προβλημα.

Αφού έκανε σήμερα αυγό και τιτιβίζει όλες αυτές τις μέρες δεν μπορεί να είναι δυστοκία. Ο αρσενικός ανταποκρίνεται; Την ταΐζει γενικά ή στο τέλος βγαίνει μόνη της και τρώει; Αν δεν ανταποκρίνεται λογικό είναι να μην σταματάει αυτή να τον καλεί.
 
Δεν την ταϊζει ιδιαιτερα. Μαλλον αυτο ειναι γιατι βγαινει απο την φωλια για να φαει. Μπορει το γεγονος αυτο να δημιουργησει καποιο προβλημα;
 
Όχι δεν νομίζω. Απλά σου έτυχε πολύ καλή μάνα και δεν θέλει να σηκώνεται από τα αυγά. Το αν θα την ταΐζει ή όχι ο αρσενικός εξαρτάται από το χαρακτήρα του πουλιού. Το μόνο πρόβλημα θα μπορούσε να είναι η δυστοκία (να δυσκολεύεται να γεννήσει ένα αυγό) αλλά αφού σου γεννάει κανονικά μην ανυσηχείς. Εγώ αυτή τη στιγμή έχω ένα αρσενικό gloster που κάθεται στη φωλιά και μάλιστα χωρίς αυγά και φωνάζει την θηλυκιά για τάισμα. :D Γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε.
 
Σε ευχαριστω πολυ Βασιλη. Ηρεμησα. Σου ευχομαι καλες γεννες και για τα δικα σου πουλακια. Αρκει να σηκωθει ο αρσενικος για να κατσει η θυληκια:)
 
Back
Top