Ασθένειες Φωσφοριζε κουτσουλιες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thanos22

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πετράλωνα
καλησπερα σε ολους.. Πριν 5 μερες αλλαξα την διατροφη στην μικρη και απο τοτε αρχισε να μην κελαιδαει και σημερα οταν πηγα για να της βαλω τροφη παρατηρησα οτι ειχε κανει φωσφοριζε κουτσουλιες μηπως περναει κανα στρες ή να εχει κατι;
Ευχαριστω για τον χρονο σας..
 
Τι τροφή έδινες; Τι τροφή ξεκίνησες να δίνεις; Μπορείς να βγάλεις φωτογραφία τις κουτσουλιές; Τι άλλο δίνεις εκτός από σπόρια;
 
η τροφη που της εδινα πριν ηταν χυμα και τωρα της δινω την premium ακομα αυγοτροφη και καποιες αναμοιξεις (αυγοτροφη, καροτο,ριγανη, πιπερια, φριγανια (βαζω και ενα κουταλακι γλυκου λαδι).
 
σε τι αναλογία στερεών υλικών βάζει το κουταλάκι το λάδι; Στην αυγοτροφή του πουλιού βάζουμε μέλι διαλυμένο σε χλιαρό νερό μόνο. Υπάρχουν κάποιες συνταγές με ελάχιστο ελαιόλαδο αλλά για κέικς που ψήνουμε σε φούρνο. Περίμενε και άλλες γνώμες αλλά προσωπικά δεν δίνω λάδι.
Επίσης τα λαχανικά καλύτερα ξεχωριστά γιατί κάνουν νωπή την αυγοτροφή και χαλάει γρηγορότερα.
Δεν είδα καθόλου χόρτα.
Βγάλε φωτογραφία τις κουτσουλιές σε παρακαλώ μόλις μπορέσεις
 
δηλαδη την αυγοτροφη δεν κανει να την δινουμε σκετη; Επειδη την βαζω και σκετη σε αυτο που βαζουμε βιαταμινες για καναρινια..
 
η τροφη που της εδινα πριν ηταν χυμα και τωρα της δινω την premium ακομα αυγοτροφη και καποιες αναμοιξεις (αυγοτροφη, καροτο,ριγανη, πιπερια, φριγανια (βαζω και ενα κουταλακι γλυκου λαδι).
έγραψες αυτό γι αυτό στο είπα. καλύτερα σκέτη και τα λαχανικά ξεχωριστά. λάδι μην βάζεις προφανώς βγάζει το λάδι αχώνευτο και λες φωσφορίζει. Βάλε φωτογραφία κοντινή και καθαρή αν μπορείς σε παρακαλώ
 
ναι θα βγαλω αυριο και θα την ανεβασω γιατι δεν θελω να παω να την ενοχλησω ...
 
τις φωσφοριζε τις εκανε χτες και τις σκουρες σημερα..
 

Συνημμένα

  • 11.webp
    11.webp
    6,5 KB · Προβολές: 108
  • 123.webp
    123.webp
    16 KB · Προβολές: 100
  • 1234.webp
    1234.webp
    5,7 KB · Προβολές: 97
  • 12345.webp
    12345.webp
    6 KB · Προβολές: 99
Δεν φαίνονται φωσφοριζέ σ' εμένα βέβαια. Εντάξει μου μοιάζουν γενικά
Αν εννοείς φωσφοριζέ αυτές που είναι κάπως λαχανί, εξαρτάται από την τροφή το χρώμα τους.
 
καλημερα σε παιδια τελικα βρηκα τι εφταιγε και ηταν ετσι.. Επειδη σε αυτο το σπιτι που μενω εχει ξυλινες πορτες τελικα εμπαζε αερα και για αυτο συνεχεια κρυωνε για αυτο και εγω μονωσα τις πορτες του δωματιου μου και σημερα η μικρη μου αρχισε παλι να κελαηδαει και να φωναζει και γενικως να ειναι πιο δραστηρια..
 
Καλημέρα ναι είναι πολύ ευαίσθητα στα ρεύματα αέρος, ευτυχώς που το παρατήρησες :)
 
Back
Top