Γενικά Φωτογραφίες με κουτί φωτογράφισης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bkourou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bkourou

PB New Member
Εγγραφή
17 Σεπ 2011
Μηνύματα
71
Πόλη
Γλυφάδα
Δειτε τις πρωτες φωτογραφιες δυο καναρινιων μου με το κουτι φωτογραφισης που κατασκευασα.
Σε επομενο μηνυμα θα σας παρουσιασω τα υπολοιπα και λεπτομερειες απο την κατασκευη του κουτιού.

Συγνωμη τωρα τις βλεπετε...

4a7a7dfb-25ba-4190-8c41-7eea8b7a3ec1_zpsc2b0d888.jpg


DSC002501_zpsdc2ecd7c.jpg


DSC002531_zpsc8d847db.jpg


DSC002471_zps322aa0b4.jpg
 
Πολύ όμορφα τα πουλάκια και καταπληκτικό το ντεκόρ φωτογράφισης μου θύμισε τους φωτογράφους των παιδικών μου χρόνων.
Γεια στα χέρια σου και να χαίρεσαι τα καναρινάκια σου :)
 
το πως στέκονται και ποζάρουν πές μας εμένα μόλις πάω να τα φωτογραφίσω αρχίζουν το τρέξιμο όσο κι αν κρύβομαι. ΜΠΡΑΒΟ,ΥΠΕΡΟΧΑ
 
Αυτή η όλη διαδικασία δεν τα στρεσάρει τα καναρινάκια σου;
 
Βασιλη πανεμορφα!
Αλικη οπως και οταν τα πιανουμε στρεσαρονται ετσι και τωρα που τα βαζει στο κουτι να τα φωτογραφισει. Δυστηχως δεν μπορουμε να τα αφησουμε και ετσι! Θα μας συνηθησουν καποια στιγμη!
 
ειναι πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι
εχω και εγω μια απορια πως ανεβαινουν στο κλαδακι για φωτογραφια τους το αφηνεις λιγο να βλεπουν ετσι ωστε να ανεβουν πρωτα;
 
ειναι πολυ ομορφα να τα χαιρεσαι
εχω και εγω μια απορια πως ανεβαινουν στο κλαδακι για φωτογραφια τους το αφηνεις λιγο να βλεπουν ετσι ωστε να ανεβουν πρωτα;
Οταν τα βαζω στο κουτι ειναι σκοτεινα αρα δε βλεπουν να ανεβουν, απλα τα αφηνω εγω κατευθειαν πανω στην πατηθρα και ετσι καθονται εκει γιατι δεν βλεπουν για να φυγουν.
Οι φωτογραφιες βγαινουν με φλας.
Αυτή η όλη διαδικασία δεν τα στρεσάρει τα καναρινάκια σου;
Σιγουρα λιγο στρεσαρονται... και γιατι τα παινουμε αλλα και λογω του φλας ισως αλλα αυτη ειναι η διαδικασια για να μπορεσουμε να βγαλουμε κοντινες φωτογραφιες.
 
Πως κατασκευαζουμε το κουτι φωτογραφισης

Θα χρειαστουμε:
  • ενα χαρτοκιβωτιο διαστασεων: μηκος 30-35, πλατος 22-25 και υψος 22-25 εκατοστα.
  • δυο φυλλα χαρτι Α4 λευκα και ενα γαλαζιο ή λαχανι.
  • μια αυτοκολλητη ταινια διαφανης.
  • μια κολλα για χαρτι.
  • ενα κομματι χαρτονι.
  • κοπιδι ή ψαλιδι
Βημα 1ο
  • στο εσωτερικο του χαρτοκιβωτιου, στην πλευρα κατα μηκος, τοποθετουμε μια πατηθρα με υψος 6 και μηκος 10 εκατοστα, εγω την κατασκευασα απο χαρτονι (φωτο 2) μπορειτε επισης να την κανετε με ξυλακια σε σχημα Τ ή Π.
Βημα 2ο

Στο χαρτοκιβωτιο ανοιγουμε δυο τρυπες:
  • μια στο επανω μερος που θα χωραει το χερι μας μαζι με το πουλι, απο εκει θα βαζουμε και θα βγαζουμε το πουλι, κοβουμε το χαρτονι ετσι ωστε να μπορει να ανοιγει και να ξανακλεινει η τρυπα για να μην φυγει το πουλι. (φωτο 1)
  • και μια στην πλευρα κατα μηκος ακριβως απεναντι απο την πατηθρα και στο ιδιο υψος, διαστασεων οσο η φωρογραφικη μηχανη, και εδω κοβουμε το χαρτονι ετσι ωστε να μπορει να ανοιγει και να ξανακλεινει η τρυπα (φωτο 1) και να δημιουργει μια πλατφορμα για να τοποθετουμε την φωτογραφικη μηχανη (φωτο 1).
Βημα 3ο
  • στην πλευρα απεναντι απο την τρυπα για την φωτογραφικη μηχανη κολλαμε το εγχρωμο φυλλο χαρτι και στις διπλανες πλευρες τα λευκα. Το εγχρωμο φυλλο θα ειναι το φοντο της φωτογραφιας αναλογα με το χρωμα του πουλιου θα πρεπει να κανει αντιθεση και τα λευκα αντανακλουν το φλας.
Βημα 4ο
  • κλεινουμε το χαρτοκιβωτιο στο επανω μερος με την ταινια αφηνοντας το κομματι που ανοιγει εισοδο και εξοδο του πουλιου.
Το κουτι φωτογραφισης ειναι ετοιμο!
Καλες φωτογραφιες!


Υ. Γ. Την διαδικασια φωτογραφισης να την κανετε σε κλειστο χωρο γιατι υπαρχει κινδυνος διαφυγης του πουλιου.

1.
2014-02-06101251_zps9edbbc88.jpg


2.
2014-02-06101317_zpsd9a8293c.jpg
 
Back
Top