Φωτο απο το εκτροφειο μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pap
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pap

PB Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2012
Μηνύματα
411
Πόλη
Αθήνα
Σας παραθετω φωτο απο το παλιο μου εκτροφειο (υπερβολικα μικρο να λειπουν τα σχολια) που ηταν εξωτερικου χωρου
και της κλουβας που εχω κατασκευασει!
Σε λιγο καιρο θα μοιραστω μαζι σας και το καινουργιο εκτροφειο μου εσωτερικου χωρου...
να βαλω τις τελευταιες πινελιες κτλ...

rsz_dsc_0115.webp rsz_dsc_0318.webp rsz_dsc_0319.webp
 
Πες μας μερικά πράγματα Παναγιώτη. Πόσο σου κόστισε περίπου η κλούβα; Είναι δικής σου κατασκευής; Αυτήν την εσοχή στον τοίχο, πως ακριβώς την έχεις κατασκευασει;
 
η κλουβα κοστισε με ολα τα υλικα αν θυμαμαι κοντα στα 70 ευρω, και ειναι 0.70χ0.70χ2.00
προς προστασια σε νεους κατασκευαστες αμα το ξαναεκανα, θα απεφευγα το ξυλο για τους γνωστους λογους. Το προβλημα ομως δεν ειναι αν πιανουν τα χερια σου, αλλα αμα ξερεις να δουλευεις κοληση για να το φτιαξεις απο σιδεροκαι εγω ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
οσον αφορα την εσοχη, ειναι απο γυψοσανιδα και χωρανε ανετα 4 60αρες ζευγαρωστρες. Ουτε τη γυψοσανιδα ξερω να δουλευω, φιλος με βοηθησε. Το προστατευτικο μπροστα απο την γυψοσανιδα ειναι ξυλινη πορτα με σιτα και το εφτιαξα αργοτερα, μετα την επισκεψη του σαινιου!
 
Πολύ καλή λύση για όσους έχουν μερικά πουλιά και περιορισμένο χώρο! Μπράβο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
Πολύ ωραία και από κάθε άποψη ασφαλής! Γεια στα χέρια σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
Πόσα πουλιά είχες μέσα συνήθως; Και επίσης, την εποχή του ζευγαρώματος, δεν είχες θέματα με τους αρσενικούς και γενικά τα ζευγάρια;
Αν κατάλαβα καλά, δεν έχει χωρίσματα ή εγώ δεν βλέπω καλά;:D
 
με το καλο φιλε Πανο να φτιαξεις και την νεα κλουβα σου και να μας την παρουσιασει ΓΕΜΑΤΗ πουλια
 
η κλουβα προοριζεται για τα νεα πουλια μονο και το χειμωνα φιλοξενησε καποιες θυλικες! Δεν χρησιμοποιηθηκε ως ζευγαρωστρα
 
Έτσι είναι.. Ξεκινάμε με ένα πουλάκι, άντε να το κάνουμε ζευγάρι, άντε να το δούμε και να ζευγαρώνει... Και τελικά καταλήγουμε με κλούβες και πιο προσεγμένες κατασκευές.
Πάνο ωραία, παστρικιά δουλειά, αλλά μην ''ανοιχθείς'' πολύ αν δεν έχεις ικανοποιητική λύση τις περιόδους που ίσως χρειαστεί να λείπεις για μέρες η βδομάδες (π.χ. άδεια).
 
Back
Top