Γενικά Φωτο και ονοματα απο παπαγαλους με αυτα τα χαρακτηριστικα

Mr_Xabales

PB New Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2009
Μηνύματα
11
Πόλη
Ξάνθη
Λοιπον αποφασησα οτι καλυτερη παρεα για μενα θα ηταν ενας παπαγαλος. Λατρευω ιδιαιτερα τους αφρικανικους παπαγαλους μιας και εζησα 5 χρονια στην Αφρικη(κονγκο ή Ζαιρ οπως ονομαζονταν καποτε). Εκει στην κοινοτητα μαλιστα ειχαν ενα κλουβι με δυο απο αυτους που μιλουσαν και σφυριζαν ασταματητα(ηξεραν καθε βρισια στα ελληνικα, αγγλικα, γαλλικα και σατ lingala:D). Αλλα γνωριζω πολυ καλα οτι ειναι πανακριβοι θελουν ιδιαιτερη φροντιδα(και τι δεν χρειαζεται σημερα ιδιαιτερη φροντιδα) και θελουν χωρο, οποτε κατεληξα σε κατι ωραιους παπαγαλους μεσαιου μεγεθους(πρασινοι ή πολυχρομοι) στα pet shop. Θα ηθελα να μου δειξετε εικονες και ονομα απο το καθε ειδος με τα παραπανω χαρακτηριστικα και αμεσως μετα σας γραψω πολλες αποριες που εχω σχετικα με την φροντιδα την επιλογη(νομιμο, υγειες κτλ) την εκπαιδευση κτλ.
Επειδη αυτοι στα pet shop δεν ξερουν και πολλα και μου πλασαρουν οτι θελουν υπαρχει κανενας απο σας στην Ξανθη να συναντηθουμε και να δουμε τα πουλια μαζι;

Α! ξεχασα. Για οσους υποπτευοντε οτι δεν θα ειμαι συνεπης στην φροντιδα του πουλιου, ''ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΘΑ ΤΗΡΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΦΟΡΤΩΘΩ''

Πιστευω οτι καλυψα και τους πιο απαιτητικους.
 
Εδώ μπορεις να διαβασεις μια πληθώρα αρθρων με τις πρώτες πληροφοριες που χρειαζεσαι για την επιλογή σου Άρθρα για Παπαγάλους στο Άρθρα για Ωδικά, Κατοικίδια Πτηνά PB . Επίσης το φορουμ ειναι γεματο με συζητησεις που καλυπτουν ακομα και τα πιο απαιτητικα γουστα! Μελέτησέ τα και για οποια απορια προκύψει, εδώ είμαστε

Καλη επιτυχια στην επιλογή σου!
 
Α! ξεχασα. Για οσους υποπτευοντε οτι δεν θα ειμαι συνεπης στην φροντιδα του πουλιου, ''ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΘΑ ΤΗΡΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΦΟΡΤΩΘΩ''

Πιστευω οτι καλυψα και τους πιο απαιτητικους.

να κανω μια ασχετη ερωτηση;
κ σε προηγουμενο σου μνμ εκανες λογο για συνεπεια. Γιατι;
κ ποιος ο λογος να πεισεις τον οποιοδηποτε απο εδω μεσα;αν πρεπει να πεισεις καποιον ειναι τον εαυτο σου οτι μπορεις να ανταπεξελθεις στη φροντιδα ενος παπαγαλου

μελετησε τα λινκ που σου δοθηκαν παραπανω αλλα κ γενικα τα θεματα του φορουμ... Καλη επιλογη
 
θα ήθελα να σταθώ σε αυτή σου τη φράση.. ''ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΘΑ ΤΗΡΩ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΒΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΦΟΡΤΩΘΩ''

Πιστευω οτι καλυψα και τους πιο απαιτητικους.
μάλλον έχουμε δώσει την εντύπωση εδώ οτι δαγκώνουμε(για να μην πω καταβροχθίζουμε) δεν ξέρω γιατι μερικοί το περνουν έτσι, απλά μερικών το λεξιλόγιο(ίσως κ το δικο μου) να είναι ίσως λίγο πιο 'σκληρό' για τις εντάσεις μερικών.. Μπορεί πχ εγώ και η Ανατολή(ενα τυχαίο παράδειγμα φέρνω γιατι έκανε ποστ απο πάνω)να πούμε το ίδιο πράγμα με μια διαφορετική γλώσσα, η Ανατολή ας πούμε μπορεί να σου πει 'κάνε μια περιήγηση στο φόρουμ, μπορείς να βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε να σου τη λύσουμε' κ εγώ να σου πω 'τα θέματα που έχει ήδη το φόρουμ μπορούν να καλύψουν τις ερωτήσεις σου, αν έχεις καποια απορία μπορείς να ανοίξεις καινούριο θέμα' και τη δική μου απάντηση μπορεί να την πάρουν κάποιοι και να την 'ξεσκίσουν' να πουν πω πως του το είπε έτσι, νέο μέλος, που να ξερει; κλπ κλπ[όσοι ειναι 'τακτικοί' πελάτες εδω στο φόρουμ ξέρουν οτι αυτή είναι η γλώσσα μου κ δεν παρεξηγείτε κανένας-ελπίζω] όλοι και το τονίζω αυτό όλοι με ελάχιστες εξερέσεις κάποτε βρεθήκαμε στη θέση του 'νεου μέλους' και ξέρουμε πως είναι, μερικοί απο εδώ μιλάμε με αυτον τον τρόπο(γιατι αυτός είναι ο τρόπος μας, δεν είμαστε αγενής ή κάτι τέτοιο, ούτε έχουμε νεύρα κ ξεσπάμε εδω μέσα)γιατι κάθε μέρα μπαίνουν καινούρια μέλη κ κάθε μέρα ρωτάνε κ ξαναρωτάνε τα ίδια πράγματα, πράγματα που είναι ακριβώς στο απο κάτω θέμα, είναι κ άλλοι που τους τους το λες τους το ξαναλές και κάνουν του κεφαλιού τους, στην ουσία μπαίνουν στο φόρουμ για να δουν πόσοι συμφωνούν μαζί τους κ μετά απο μια βδομάδα μας κουνάνε το μαντήλι. Όπως είπε κ η Ανατολή, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πείσεις τον οποιοδήποτε απο εδω μέσα για το οτι θα συμπεριφερθείς καλά στο πουλί. Πρώτα πείσε τον εαυτό σου. Εσύ θα δώσεις τα χρήματα,έσυ θα δώσεις το χώρο σου, εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις(χωρις βέβαια να λέω οτι οι βίαιοι τρόποι ή κάτι ακραία που χρησιμοποιούν άλλοι είναι σωστά)
τώρα επι του θέματος δεν κατάλαβα τι ζητάς,sorry 😛



αγενείς* (να μη το σκοτώνουμε τελείως) 😛
 
Εχω αντιμετωπησει πολλους καχυποπτους σε πολλα forum οπου για να μπω στην παρεα τους περασα απο μεγαλες ανακρισεις. Οπως ειπατε και εσεις ειμαι νεο μελος και δεν σας εχω γνωρισει ολους ακομα και δεν ξερω τις ''ιδιαιτεροτητες'' του καθενος. Οποτε ξεκαθαριζω καποια πραγματα για να μην εχουμε παρεξηγησεις.

Και κατι αλλο, ηρθα για να μεινω.
 
Λοιπον ειδα καποια αρθρα και βρηκα περιπου 5 παπαγαλους που μοιαζουν με αυτον που θελω;. Ισως αυτο που ειδα ειναι blue crown. Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος. Παντως αυτος που ειδα εκανε πανω κατω 80 ευρω σε οποιο pet shop πηγα. Ισως σας βοηθησει η τιμη να καταλαβετε πιο ειδος εννοω.
 
απο την τιμη πρεπει να εννοεις ρικνεκ ταισμενα απο τους γονεις τους. Οι blue crown ειναι πολυ πιο ακριβοι
 
Τι εννοειται με το ''ειναι ταισμενος απο τους γονεις'';



Ειδα και εναν αλλο με πολλα χρωματα(το κυριο χρωμα ηταν κοκκινο) μεσαιου μεγεθους στα 120-130 ευρω. Μηπως εχετε καμια ιδεα πιο ειναι το ειδος του;



απο την τιμη πρεπει να εννοεις ρικνεκ ταισμενα απο τους γονεις τους. Οι blue crown ειναι πολυ πιο ακριβοι
ΝΑΙ!:D Αυτος ειναι και με το που πλησιαζω το κλουβι τρομαζει και τα κανει πανω κατω.
 
Τι εννοειται με το ''ειναι ταισμενος απο τους γονεις'';



Ειδα και εναν αλλο με πολλα χρωματα(το κυριο χρωμα ηταν κοκκινο) μεσαιου μεγεθους στα 120-130 ευρω. Μηπως εχετε καμια ιδεα πιο ειναι το ειδος του;

Tαισμενο απο τους γονεις ειναι αυτο που λεει ακριβως η προταση. Δεν εχει ταιστει απο ανθρωπους οσο ηταν μωρο και δεν ειναι εξημερωμενο.

Καποιο ειδος ροζελας εννοεις, σαν αυτα;
 

Συνημμένα

  • Eastern_Rosella.webp
    Eastern_Rosella.webp
    11,2 KB · Προβολές: 187
Mr Xabales, να σε καλωσορισω στη παρεα μας και να σου πω οτι εκανες πολυ καλα που μας επελεξες!

στο θεμα τωρα... Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις γιανα σου λυθουν οι αποριες σου πιο συντομα και να κατασταλαστεις στην τελικη αποφαση σου,θα ηταν να μας ανεβασεις εσυ καποιες φωτο των φιλων (παπαγαλων)που βλεπεις στα pet shop η ακομα πιο ευκολο να μαθεις το ειδος τους απο τον εμπορο και να το βαλεις εδω.Απο τα λεγομενα σου πιστευω οτι εχεις δει ρικνεκ και ροζελλες αλλωστε ειναι και τα πιο δημοφιλη στα pet shop μεσαιου μεγεθους.

σ' ευχαριστω που με ακουσες!



*** να μας ανεβασεις εσυ καποιες φωτο των φιλων (παπαγαλων)που βλεπεις στα pet shop


τραβα μερικες με το κινητο σου και ανεβασε τες(αυτο ηθελα να πω)
 
Λοιπον τωρα που βρηκα το ειδος(ρικνεκ) θελω να κανω καποιες ερωτησεις.

1) Πως καταλαβαινω αν ο παπαγαλος ειναι υγειης, εμβολιασμενος κτλ?
2)Τι μπορω να παθω απο δαγκωμα παπαγαλου(του συγκεκριμενου''ρικνεκ'') αρρωστιες; Μην μου κοψει κανενα δαχτυλο
3)ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Διαβασα αρθρα σχετικα με διατροφη αλλα αν του δωσω οτι γραφεται εκει θα σκασει απο το φαι και εγω θα αναγκαστω να παρω δανειο. Σκεφτομαι καλες λιχουδιες που θα του αρεσουν να μην τις δινω συνεχεια προκειμενου να τις χρησιμοποιω για την εκπαιδευση του. Με τα συμπληρωματα τι γινεται; Καλες μαρκες απο τροφες υπαρχουν ή θα φτιαχνω μονος μου; Ενδιαφερον η διατροφη του ''Παρη'' που διαβασα σε ενα αρθρο. Τα ρικνεκ εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες σχετικα με τη διατροφη(ιδιαιτερες προτιμησεις, τροφες που δεν πρεπει να τρωνε κτλ)
4)Απο χωρο και διαμονη εχω σκεφτει πολυ και εχω βρει ωραιες ιδεες. Προτεινεται ομως και εσεις οι expert.

ΠΑΙΔΙΑ! Κοντευω να τρελαθω! Ερωτησεις, αποριες, ερωτησεις, αποριες, δεν τελειωνουν ποτε! ΤΑ ΧΑΝΩ! 😛
 
Εκανα καλη επιλογη; Πως καταλαβαινω το φυλο ενος ρικνεκ? Προτιμω αρσενικο.

Ειδα και σε ενα αλλο θεμα πως να ξεχωριζω αν εναρικνεκ ειναι μικρο η ενηλικο απο το χρωμα στα ματια. Ωραιο κολπο. 😉 Σε τι ηλικια πρεπει να το παρω και γιατι;
 
1. Απ'οτι ξερω δεν εμβολιαζονται οι παπαγαλοι,υγειης ειναι οταν ειναι ζωηρος-δραστηριος με καθαρο ραμφος, ποδια και φτερα, επισης τα φτερα του να ειναι κοντα στο σωμα του και οχι χαλαρα (πεσμενες οι φτερουγες, φουσκωμενο συνεχως)χρειαζεται να παρακολουθησεις το πουλι απο μακρυα και για αρκετη ωρα(μην εισαι κοντα γιατι εχει διαφορετικη συμπεριφορα)
2. Απλα αν σε δαγκωσει "θα πεθανεις"... απο τον πονο(χιουμορ!)αν το πουλι που θα παρεις ειναι καλα και το πειβαλλον που το εχεις καλο και καθαρο δε χρειαζαται να ανησυχεις για τιποτα. Στην αρχη ισως σε δαγκωσει αρκετες φορες μεχρι να γνωριστειτε, μην απογοητευεσαι ομως 8ελει αρκετη υπομονη για να γινεται φιλοι.
3. Ολα αυτα που διαβασες ειναι πολυ χρησιμα αλλα οχι εφαρμωσιμα σε ολους τους παπαγαλους, καλο ειναι να δοκιμασεις να του δωσεις οσα περισσοτερα φρουτα και λαχανικα μπορεις, να ξερεις ομως οτι εκεινος τελικα θα αποφασησει ποια του αρεσουν και ποια οχι οποτε μετα κι εσυ θα του προσφερεις τα συγκεκριμενα(προσοχη στα απαγορευμενα!)
4. Πιστεψε με χςρο δεν θελουν "πολυ", χρονο, φροντιδα και αγαπη ομως παρα πολυ!

***συμβουλη.. Μη βιαστεις να αποφασησεις, μελετησε το καλα
ελπιζω να βοηθησα εστω λιγο
 
Λοιπον τωρα που βρηκα το ειδος(ρικνεκ) θελω να κανω καποιες ερωτησεις.

1) Πως καταλαβαινω αν ο παπαγαλος ειναι υγειης, εμβολιασμενος κτλ?
2)Τι μπορω να παθω απο δαγκωμα παπαγαλου(του συγκεκριμενου''ρικνεκ'') αρρωστιες; Μην μου κοψει κανενα δαχτυλο
3)ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Διαβασα αρθρα σχετικα με διατροφη αλλα αν του δωσω οτι γραφεται εκει θα σκασει απο το φαι και εγω θα αναγκαστω να παρω δανειο. Σκεφτομαι καλες λιχουδιες που θα του αρεσουν να μην τις δινω συνεχεια προκειμενου να τις χρησιμοποιω για την εκπαιδευση του. Με τα συμπληρωματα τι γινεται; Καλες μαρκες απο τροφες υπαρχουν ή θα φτιαχνω μονος μου; Ενδιαφερον η διατροφη του ''Παρη'' που διαβασα σε ενα αρθρο. Τα ρικνεκ εχουν καποιες ιδιαιτεροτητες σχετικα με τη διατροφη(ιδιαιτερες προτιμησεις, τροφες που δεν πρεπει να τρωνε κτλ)
4)Απο χωρο και διαμονη εχω σκεφτει πολυ και εχω βρει ωραιες ιδεες. Προτεινεται ομως και εσεις οι expert.

ΠΑΙΔΙΑ! Κοντευω να τρελαθω! Ερωτησεις, αποριες, ερωτησεις, αποριες, δεν τελειωνουν ποτε! ΤΑ ΧΑΝΩ!😛
1)Αν ειναι υγειης το καταλαβαινεις απο το λαμπερο φτερωμα του, πρεπει να ειναι ειναι σχετικα ζωηρος και επισης αν ειναι υγιειης δεν καθεται φουσκωμενος στο κλαδι η στον πατο του κλουβιου.
Δεν νομιζω πως εμβολιαζουν τους παπαγαλους...
2)Αρρωστιες δεν κολλας με "δαγκωμα"παπαγαλου, αν ειναι ρικνεκ δυσκολο εως ακαταρθωτο να σου κοψει δαχτυλο...
3)Η διατροφη του παπαγαλου πρεπει να περιλαμβανει την ξηρα τροφη του σπορους κτλ, φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα.
4)Απο κλουβια μπορεις να βρεις διαφορα η να φτιαξεις και μονος σου, αυτο ειναι δικη σου αποφαση δεν ξερουμε το γουστο σου.
Εμενα πχ αρεσουν της ferplast τα κλουβια.


http://www.ferplast.com/lista_prodotti_eng.php/id_menu=030105/prodotto=BIRDS%20-%20Cages%20-%20Cages%20for%20parrots

Φυσικα ποτε δεν τελειωνουν οι αποριες αλλα δεν θα τις μαθεις ολες τωρα, μην αγχωνεσαι!
 
Και τετοιο κλουβι κανει; Εγω ειχα στο νου μου κατι πιο μεγαλο και πιο ακριβο. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να του βαλω κατι να ακονιζει το ραμφος του ετσι; Και απο ομιλια πως παει; Και απο εκπαιδευση(σημειωνω οτι ειναι ταισμενος απο γονεις); Και κατι αλλο, τα pet shop τον δινουν 80 ευρω. Αξιζει; Εννοω μπορω να βρω ρικνεκ σε καλυτερη κατασταση απο αξιοπιστο εκτροφεα σε ιδια τιμη; Και με τα δακτυλιδια στα ποδια τους τι γινεται; Πως ξεχωριζω το αρσενικο απο το θηλυκο; Καλυτερα να ειναι μικρο οταν το παρω ή ενηλικο

Μπορουμε να καταλαβουμε εαν ενα πουλι ειναι υγειες απο τις κουτσουλιες του;

Θα ετοιμασω μια λιστα με τη διατροφη που θα του ξεκινησω για αρχη και θα σας την δειξω να την εγκρινετε.
 
κοιτα:
1.Ανατολικη ροζελα
2. Κριμσον ροζελα
3. Κακαρικι παρασινο
4. Κακαρικι κιτρινο
5. Κοκατιλ
 

Συνημμένα

  • 800-Eastern_Rosella_-_Australia.webp
    800-Eastern_Rosella_-_Australia.webp
    53,2 KB · Προβολές: 374
  • Crimson-Rosella-images-21.webp
    Crimson-Rosella-images-21.webp
    58,4 KB · Προβολές: 220
  • LOC_kakariki.webp
    LOC_kakariki.webp
    60,5 KB · Προβολές: 239
  • kakariki 9.webp
    kakariki 9.webp
    13,9 KB · Προβολές: 220
  • 118972.webp
    118972.webp
    11,1 KB · Προβολές: 529
6 και 7.ριγκ νεκ
8. Αλεξανδρινος παπαγαλος
 

Συνημμένα

  • 1A6067_1.webp
    1A6067_1.webp
    15,6 KB · Προβολές: 254
  • indianRingNeck.webp
    indianRingNeck.webp
    25,5 KB · Προβολές: 693
  • Alexandrine_Parakeet-Psittacula_eupatria-Symbio_wildlife_park-NSW.webp
    Alexandrine_Parakeet-Psittacula_eupatria-Symbio_wildlife_park-NSW.webp
    55,5 KB · Προβολές: 173
Back
Top