Γενικά Φωτό από τα καμάρια μου

Επειδή είδα ότι έχεις φωλιά, καλύτερα να το αφαιρέσεις όταν και αν βγουν τα μικρά. Μπορεί να πεθάνουν από αυτό μιας και δεν μπορούν να το χωνέψουν. Επειδή την βλέπω πολύ κίτρινη μήπως είναι χύμα από το Pet Shop?
 
Επειδή είδα ότι έχεις φωλιά, καλύτερα να το αφαιρέσεις όταν και αν βγουν τα μικρά. Μπορεί να πεθάνουν από αυτό μιας και δεν μπορούν να το χωνέψουν. Επειδή την βλέπω πολύ κίτρινη μήπως είναι χύμα από το Pet Shop?
Από petshop είναι. Συνήθως τους βράζω αυγό αλλά καμιά φορά τους δίνω και λίγο από αυτή γιατί τους αρέσει πολύ!
[automerge]1582883330[/automerge]
IMG_20200228_113930_resize_57_compress21.webp
IMG_20200228_113924_resize_17_compress68.webp
IMG_20200228_113908_resize_72_compress93.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπέροχα και πανέμορφα, να τα χαίρεσαι!
Το κλουβάκι είναι μικρό, αν σου κάνουν απογόνους θα είναι ο ένας πάνω στον άλλο, μια ζευγαρώστρα (με αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψάκι) θα είναι πολύ καλύτερη λύση από άποψη χώρου και θα σε βοηθήσει να τα καθαρίζεις άνετα χωρίς να τα πολυενοχλείς.

Καλή επιτυχία!
 
Ευχαριστώ πολύ όλους! Ήθελα να ρωτήσω γιατί στη θηλυκιά ο χαλινος είναι έντονα καφέ 1-2 μήνες τώρα;
Γιατί είναι σε ορμονική φάση ζευγαρώματος. Νομίζω (αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος, οπότε περίμενε να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος με περισσότερες γνώσεις για το είδος) ότι η φάση του οίστρου κρατά περίπου 6-8 εβδομάδες. Αλήθεια, γνωρίζεις την ηλικία της;
 
Γιατί είναι σε ορμονική φάση ζευγαρώματος. Νομίζω (αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος, οπότε περίμενε να σου απαντήσει κάποιο άλλο μέλος με περισσότερες γνώσεις για το είδος) ότι η φάση του οίστρου κρατά περίπου 6-8 εβδομάδες. Αλήθεια, γνωρίζεις την ηλικία της;
Τη θηλυκιά την έχω 10 μήνες. Πιστεύω όταν την αγόρασα θα ήταν σίγουρα 3 μηνών.
 
Πόσο όμορφα! 😍 Το κλουβάκι είναι πράγματι μικρό, μια εξηντάρα ζευγαρώστρα θα τους ήταν ότι πρέπει. Μου αρέσει που τους έχεις βάλει λάμπα για να έχουν σωστό φως. Είναι ειδική για πουλιά;
 
Πόσο όμορφα! 😍 Το κλουβάκι είναι πράγματι μικρό, μια εξηντάρα ζευγαρώστρα θα τους ήταν ότι πρέπει. Μου αρέσει που τους έχεις βάλει λάμπα για να έχουν σωστό φως. Είναι ειδική για πουλιά;
Σ'ευχαριστώ πολύ! Είμαι σε σκέψεις για πιο μεγάλο κλουβί αλλά λέω να το πάρω μετά τη περίοδο αναπαραγωγής για να μη τα στρεσαρω τώρα με μετακινήσεις. Τη λάμπα την έχω πάρει με χαμηλά Kelvin για να μην είναι πολύ ενοχλητική για τα πουλιά. Δεν είναι ειδική για πουλιά τη διάλεξα εγώ όσο το δυνατόν με πιο χαμηλό φωτισμό.
 
Σ'ευχαριστώ πολύ! Είμαι σε σκέψεις για πιο μεγάλο κλουβί αλλά λέω να το πάρω μετά τη περίοδο αναπαραγωγής για να μη τα στρεσαρω τώρα με μετακινήσεις. Τη λάμπα την έχω πάρει με χαμηλά Kelvin για να μην είναι πολύ ενοχλητική για τα πουλιά. Δεν είναι ειδική για πουλιά τη διάλεξα εγώ όσο το δυνατόν με πιο χαμηλό φωτισμό.

Aφού έχεις που έχεις φωτισμό στα πουλιά βάλε ειδικό φως που θα τους είναι ωφέλιμο. Χρειάζονται τις UVA/B ακτίνες του ηλιακού φωτός που πιστεύετε ότι παίζουν ρόλο στην καλή λειτουργεία του θυροειδή αδένα και σε πολλά ακόμη. Επίσης η λάμπα θεωρείται ότι αλλάζει την όραση τους αφού τα βοηθάει να βλέπουν το φάσμα που τα μάτια τους είναι σχεδιασμένα να βλέπουν. Αν θέλεις να πάρεις ιδέες δες αυτό το θέμα. https://community.petbirds.gr/threads/Λάμπα-avian-sun.31760/ Υπάρχουν και στην Ελλάδα αντίστοιχες, μερικά μέλη εδώ χρησιμοποιούν κάποιες.
 
Back
Top