Φροντίδα Φύλαξη πουλιών

kouliskiriakos

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
GREECE
Καλημέρα σε όλα τα μέλη , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσο αφορά για ένα ζευγάρι καναρίνι ιών τα οποία έχουν 2 νεοσσούς 4αρων και 5 ημερών και ένα ακόμη αυγούλακι δεν έχει ανοίξει,στο σπίτι λοιπόν είμαστε 2 άτομα και θα πρέπει να λείψουμε υποχρεωτικά για 10-15 ημέρες δίχως να υπάρχει η δυνατότητα να τα αφήσω σε κάποιο γείτονα η συγγενικό προσωπο,το ταξίδι θα είναι 5 ώρες και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω , εννοωντας για να τα μεταφέρω μαζί μας ,θα μπορούσατε να μου προτηνετε κάτι για αυτό το θέμα,σας ευχαριστώ και εύχομαι καλή μετά σε όλη την παρέα
 
Κυριάκο καλά θα ήταν να βρεις κάποιον να τα φροντίζει . Εάν δεν μπορείς τότε τι να κάνεις ; Να τα αφήσεις ; Δεν υπάρχει ένας φίλος κάτι να ασχοληθεί λίγα λεπτά την ημέρα .
 
Αγαπητέ φίλε καλημέρα και σε ευχαριστώ για οποίο ενδιαφέρον,θα ήθελα να τα επερνα μαζί μου ωστόσο φοβάμαι και για τα μικρά, και μάλιστα άνοιξε και το 3ο αυγούλακι μόλις πριν λίγο ,για φίλους τώρα υπάρχουν αλλά καταλαβαίνεις για το θέμα υποχρέωσης δεν κάνω θέμα ,δεν έχουν και πουλάκια,δεν ξέρω θα δω τι θα κάνω προκειτε να φύγουμε το Σάββατο και ελπίζω να βρω την καλύτερη λυση
 
@kouliskiriakos Σχετικά με το τρίτο πουλάκι θα πρέπει να βοηθήσεις πολύ για να τα καταφέρει έτσι και αλλιώς...
Αν επιχειρήσεις να τα πάρεις μαζί σου τότε πολύ πιθανόν να τα παρατήσουν οι γονείς...
Θα πρέπει να βρεις κάποιον που να τα φροντίσει στο χώρο σου...
10 - 15 ημέρες είναι μεγάλο χρονικό διάστημα και για καλοκαιρινή άδεια πιυ τα πουλάκια είναι σε άλλη φάση...
Δεν έπρεπε να ξεκινήσεις αναπαραγωγή αφού θα έλειπες...
 
@Stfnsσε ευχαριστώ πολύ είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου πιστεύω κάποια λύση θα βρω είναι αλήθεια ότι φοβάμαι να τα μεταφέρω,βλέπω την προσπάθεια από πλευράς γονιών για το μεγάλωμα τους και ακόμη όλα παίζονται στην φωλιά μέσα από πλευράς νεοσσών
 
Καλημέρα. Εννοείς ότι φεύγετε αύριο;
Το πιο ασφαλές είναι να βρεις άνθρωπο να έρχεται σπίτι σου να τα φροντίζει καθημερινά. Αν όχι, να τα μεταφέρεις σε σπίτι άλλου.
Και για τις δύο περιπτώσεις πιο πάνω θα σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα (θα το βρεις πάνω στη σελίδα, στην μπλε μπάρα, μέσα στο εικονίδιο του φακέλου) το κινητό μου τηλέφωνο, ώστε όποιος τα αναλάβει (εφόσον λες ότι δεν γνωρίζουν οι γνωστοί σου από πουλιά) για να μπορούν να ρωτούν ό,τι θεωρήσουν ότι χρειάζεται.
Στην ύστατη προσπάθεια που δεν καταφέρεις να βρεις άνθρωπο, φέρε τα σήμερα στη Νέα Σμύρνη και θα τα κρατήσω ο ίδιος για τις επόμενες 15 ημέρες. Η μεταφορά τους και η αλλαγή περιβάλλοντος πράγματι αποτελούν κίνδυνο να παρατήσουν τη φωλιά (αν και το θεωρώ απίθανο εφόσον έχουν ήδη νεοσσούς), παρόλα αυτά, το μικρό πουλάκι που εκκολάφθηκε και έχει διαφορά 5 ημέρες από το μεγαλύτερο είναι πιθανό να μην επιβιώσει.
 
Back
Top