Γενικά Φύλο και προσδιορισμός ηλικίας budgie

steven30gr

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2019
Μηνύματα
3
Καλημέρα και από εμένα! Ευτυχης για το νεο μου μέλος ενα παπαγαλάκι budgie! Το φίλλο δεν το γνωρίζω αλλά μας ειπαν οτι ειναι κοριτσάκι το οποίο μιλάει πολύ ειδικα το πρωί! Μια βοηθεια από τους ειδικούς για το φύλο του καθως και περιπου ηλικία!
 

Συνημμένα

  • IMG_20190114_141310 resize.webp
    IMG_20190114_141310 resize.webp
    87,3 KB · Προβολές: 32
Καλή σου μέρα. Ενδεχομένως στην ποικιλία που ανήκει το πτηνό να είναι δύσκολη η διάκριση του φύλου του ανεξαρτήτως μάλιστα της ηλικίας. Πιστεύω ωστόσο και εγώ οτι είναι θηλυκό.
Ίσως το μέλος μας @Φοίβος σε βοηθήσει περισσότερο,έχει μέχρι στιγμής ένα τρελό σερί σε σωστές μαντεψιές!

Ενα άλλο σημείο που θα ήθελα να αναφερθώ είναι η εικόνα του οφθαλμού του.Αν ο δακτύλιος είναι έτσι όπως δείχνει, τότε ενδεχομένως υποδηλώνεται μια απλή επιπεφυκίτιδα μέχρι και υποβιταμίνωση Α ή και έλλειψη D3 λόγω διαμονής σε εσωτερικό χώρο.

Διάβασε και εσύ το σχετικό άρθρο για τον φύλο και την συζήτηση που το συνοδεύει: https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στα-παπαγαλάκια-budgie.14607/
 
ευχαριστώ πολύ για την αμμεση απάντηση τωρα ως προς την επιπεφυκίτιδα τι να κάνω;απο τροφη vitacraft premium βάζω καθε πρωι ειναι εξω!
 
Πράγματι αυτή η μετάλλαξη μας τα κάνει λίγο δυσκολότερα. Φαντάζομαι δεν γνωρίζεις ακριβή ηλικία. Εμένα μου μοιάζει για νεαρό αρσενικό.

Δεν ξερω τώρα τι να πω! Μετάλλαξη; Τωρα ως προς την επιπεφυκίτιδα δεν βλέπω κατι στα ματακια η ορεξη η οτιδηποτε αλλο με ανυσηχηση! Επίσης ηξερα οτι τα θυλικα δεν βγαζουν πολλες κραυγες αλλα εδω το δικό μου κελαιδάη σαν καναρινι 😀
 
Δεν ξερω τώρα τι να πω! Μετάλλαξη; Τωρα ως προς την επιπεφυκίτιδα δεν βλέπω κατι στα ματακια η ορεξη η οτιδηποτε αλλο με ανυσηχηση! Επίσης ηξερα οτι τα θυλικα δεν βγαζουν πολλες κραυγες αλλα εδω το δικό μου κελαιδάη σαν καναρινι 😀

Μην τρομάζεις με την λέξη μετάλλαξη. Δεν σημαίνει ότι τα έχει 5 πόδια ή θα είναι γεννετικά τροποιημένο.:D Μετάλλαξη είναι ότι αποκλίνει απο το αρχέγονο πρότυπο. Στην προκειμένη περίπτωση επειδή μιλάμε για μπάτζι ότι δεν είναι κλασσικό πράσινο που είναι η μόνη μορφή που συναντάται στη φύση και απο την οποία έχουν προέλθει όλες οι άλλες, είναι μετάλλαξη. Τα κόκκινα μάτια του το κατατάσσουν στις μεταλλάξεις -ino. Διάβασε εδώ λίγα αν έχεις διάθεση να μάθεις περί τίνος πρόκειται. :) https://en.wikipedia.org/wiki/Ino_budgerigar_mutation

Συνήθως τα θηλυκά πουλιά δεν έχουν τόσο περίπλοκες φωνές χωρίς αυτό να είναι απόλυτο κι ειδικά στους παπαγάλους δεν είναι καθόλου αληθές. Τα θηλυκά μπάτζι είναι λαλίστατα αλλά και αρκετά δυναμικά σε σημείο να είναι το κυρίαρχο φύλο στο ζευγάρι πολλές φορές. Έχουμε στο φόρουμ μια κοπέλα με ένα θηλυκό μπάτζι που μιλάει. Τα αρσενικά συνήθως μαθαίνουν μερικές λέξεις αν τα πάρεις μικρά και σπανιότερα τα θηλυκά. Επίσης τα θηλυκά μπάτζι έχουν αρκετά πιο δυνατό δάγκωμα απο το αρσενικό. Αν το δοκιμάσεις με 2 μπάτζι του αντίθετου φύλου πιάνοντας τα θα το διαπιστώσεις σίγουρα. 😛
 
Back
Top