Φροντίδα Χάδι και δάγκωμα, θέμα εκπαίδευσης ή χαρακτήρα;

Παπαγαλλος

PB New Member
Εγγραφή
18 Δεκ 2018
Μηνύματα
66
Πόλη
Κέρκυρα
Χαιρετώ την όμορφη παρέα. Από την αρχή φαινόταν ότι το πουλάκι μου δεν ήθελε χαδάκια, παρά μόνο όταν πέφτει για ύπνο. Τις υπόλοιπες φορές δαγκώνει και σήμερα πρώτη φορά έτρεξε λίγο αίμα. Μπορεί όλη μέρα να κάθεται πάνω μου αλλά όταν πάω να την χαϊδέψω τρελαίνεται. Αυτό οφείλεται στην προσωπικότητα του πουλιού ή και το χάδι θέλει εκπαίδευση;
 
Δεν ανταποκρίνονται/αποζητούν όλα τα πουλιά ή όλα τα πλάσματα το χάιδεμα στον ίδιο βαθμό. Πόσο μάλλον που λες ότι απο την αρχή έτσι φαινόταν να είναι ο χαρακτήρας του. Ίσως αργότερα αφού δεθείτε λίγο παραπάνω να αλλάξουν τα πράγματα.
 
παρά μόνο όταν πέφτει για ύπνο.
Τυχερός είσαι! Ο δικός μου δεν ξεκολλάει από πάνω μου αλλά μέχρι τώρα δεν με έχει αφήσει να τον χαϊδεψω ούτε μια φορά. Ελπίζω η μικρή που πήρα τώρα να με αφήσει να τη χαϊδεψω για να του κάνω σπάσιμο 😂
Τι να κάνουμε θα αρκεστουμε σε αυτά που μας δίνουν 😁
 
Φίλε @Παπαγαλλος θα σου πω εγώ την άποψή μου. Τα θηλυκά lovebird είναι εμφανεστερα πιο επιθετικά από τα αρσενικά. Το δικό μου βλέπει δάχτυλο και του ανεβαίνει η πίεση στο κεφάλι! Το αρσενικό και να το πιάσω στο χέρι μου δεν κάνει τίποτα. Όσο για το αίμα που λες το γνωρίζω από πρώτο ράμφος! Λογικά δεν είναι χαδιαρικο. Σε ένα αρσενικό π.χ. Μπορεί να του έκανε γλύκες (αφού του έψηνε το ψάρι στα χείλη πρώτα) Έχεις σκεφτεί να φορέσεις γάντι για να μην σε δαγκώνει;
 
Σας ευχαριστώ ρε παιδιά για την άμεση ανταπόκριση! Η αλήθεια είναι ότι είχα στεναχωρηθεί που δεν ήθελε χαδακια και θεωρούσα ότι εγώ δεν έκανα κάτι καλά αλλά εντελει καταλαβαίνω πως είναι θέμα χαρακτήρα. @Γιαννης17 Δεν ξέρω αν κερδίσω κάτι φορώντας γάντι.
 
Back
Top