Χάθηκε Χάθηκε Κοκατίλ στα σύνορα Αγίου Δημητρίου και παλαιού Φαλήρου

Berry Lily

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους! Χάθηκε αρσενικό παπαγαλάκι κοκατίλ στα σύνορα Αγίου Δημητρίου και παλαιού Φαλήρου! Το πουλί έφυγε από το σπίτι Σάββατο 25/7 και ώρα 13:50 ! Είναι χρώματος γκρι με κίτρινο στο πρόσωπο,πορτοκαλι μαγουλακια και λίγο λευκό στην μπροστινή πλευρά των φτερών...το κλασικό κοκατιλ. Πρόκειται για εξημερωμένο πουλάκι που ακούει στο όνομα "Κόκος" και ξέρει να λέει κάποιες λεξουλες αλλά και να σφυραει το τραγουδάκι "χαρωπά τα δυο μου χέρια" ...
Είναι λίγο απίθανο να βρεθεί το ξέρω, μπορεί να έχει πετάξει μέχρι την άλλη άκρη της Αθήνας, αλλά καταβάλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια! Ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-06-26-09-00-21-500_com.miui.videoplayer.webp
    Screenshot_2022-06-26-09-00-21-500_com.miui.videoplayer.webp
    53,9 KB · Προβολές: 16
  • Screenshot_2022-06-26-09-00-11-555_com.miui.videoplayer.webp
    Screenshot_2022-06-26-09-00-11-555_com.miui.videoplayer.webp
    41,5 KB · Προβολές: 17
  • Screenshot_2022-06-26-09-00-57-183_com.miui.videoplayer.webp
    Screenshot_2022-06-26-09-00-57-183_com.miui.videoplayer.webp
    49,6 KB · Προβολές: 17
Συνήθως κάνουμε τα παρακάτω:
Αν έχουμε άλλο πουλάκι στο σπίτι, το βγάζουμε στο μπαλκόνι μήπως το ακούσει και γυρίσει, διαφορετικά βαζουμε στο youtube φωνές / καλέσματα του είδους του.
Επίσης βγάλε το κλουβί του στο μπαλκόνι σου σε σημείο που να φαίνεται από ψηλά.
Πήγαινε στα κοντινά petshop και άφησέ τους το τηλέφωνό σου, και μια φωτογραφία του, γιατί όποιος το βρει, μπορεί να πάει να αγοράσει κλουβί ή τροφή, επομένως θα ενημερωθεί να σου το γυρίσει.
Επίσης βγάλε αφίσες με τη φωτογραφία του και τα στοιχεία σου και βάλ'τες σε στύλους γύρω από την περιοχή που μένεις.
Τέλος ανέβασε μια ενημέρωση στο
Εύχομαι να βρεθεί.
 
@Vada ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν έχει παρέα όχι, μόνος του ήταν...από πουλάκια εννοώ...έχω ήδη ετοιμάσει αφίσα να πάω αύριο να την τυπώσω γιατί ο εκτυπωτής μου είναι ασπρόμαυρος και θέλω να φαίνεται το χρώμα!
 
ΒΡΕΘΗΚΕ! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όλους!
Τι καλά....χαίρομαι πολύ για την ευτυχή κατάληξη.
Πες μας πως βρέθηκε...δώσε λεπτομέρειες.
Και επίσης, αν έχεις τη διάθεση, γράψε μας πώς έφυγε, ώστε αν γνωρίζουμε ή έχουμε άποψη να σου πούμε τι άλλο να προσέχετε ώστε να μην επαναληφθεί απόδραση.
 
@ianos έφυγε απ' την πόρτα....μάλλον μπερδεύτηκε γιατί τόσα χρόνια δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να φύγει...τώρα μάλλον πήγε να με ακολουθήσει που έφευγα και κάπως έτσι έγινε... Τον βρήκαν δυο πολύ καλά παιδιά στο γραφείο τους στο κέντρο...τους χτυπούσε το τζάμι μα μπει μέσα...κάτι τον είχε τρομάξει πολύ! Τον έδειξαν σε μια φίλη τους που σπουδάζει κτηνιατρική κι εκείνη τον αναγνώρισε από μια δημοσίευση που είχα κάνει στο Facebook! Τους είπε να τον αφήσουν να μπει μέσα και μας πήραν τηλέφωνο και πήγαμε! Πραγματικά ήταν ανέλπιστο!
 
Back
Top