Αναπαραγωγή Χάθηκε αυγό. Πως μπορεί να έγινε αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eua P.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eua P.

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας θα ήθελα να με βοηθησετε σε κατι.. Ένα θηλυκό που γέννησε τώρα τελευταία έκανε 5 αυγά το ένα βγήκε εχθές και σήμερα περίμενα με την σειρά τα υπόλοιπα.. Βλέπω την φωλια σήμερα και είναι ένα άλλο ψοφιο κολλημένο στις τσοφλι του... Το απομακρύνω και βάζω άλλο ψεύτικο άρα μένουν 4 αυγά στην φωλιά και ένα ζωντανό πουλάκι πάω μετά από 30 λεπτά να δω που είχε σηκωθεί το θηλυκό και ένα αυγό έλειπε μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορεί να έγινε αυτό? Κοίταξα όλο το κλουβί κοίταξα στο πάτωμα παντού. Θα τρελαθώ δεν γίνεται στο σπίτι ήμουν μόνο εγώ κανένας άλλος δεν ήρθε πως μπορεί να συμβεί; Είμαι τελειος στεναχωρημενη ☹
 
Εύα, ελπίζω να βρεις τη λύση στο αίνιγμα που θέτεις.
Ελπίζω επίσης να χωρίσεις το ζευγάρι σχετικά νωρίς ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα ζευγαρώσουν πάλι και θα έχεις και άλλη γέννα ή αυγά ένσπορα προς απόρριψη λόγω ήδη προχωρημένης εποχής για αναπαραγωγές καναρινιών.
 
Εύα, ελπίζω να βρεις τη λύση στο αίνιγμα που θέτεις.
Ελπίζω επίσης να χωρίσεις το ζευγάρι σχετικά νωρίς ώστε να εξασφαλίσεις ότι δεν θα ζευγαρώσουν πάλι και θα έχεις και άλλη γέννα ή αυγά ένσπορα προς απόρριψη λόγω ήδη προχωρημένης εποχής για αναπαραγωγές καναρινιών.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας υπάρχει περίπτωση να το έφαγαν οι γονείς;
 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας υπάρχει περίπτωση να το έφαγαν οι γονείς;
Ναι, όπως σου έγραψαν πιο πάνω. Επίσης υπάρχει μια ελάχιστη περίπτωση να είναι καλυμμένο με υλικό φωλιάς, οπότε αν βάλεις το χέρι σου να το ψάξεις, κάνε πολύ ελαφρά ψηλάφηση μην σπάσει και έχεις προβλήματα στη φωλιά. Αλλά εγώ στη θέση σου, δεν θα έκανα τίποτα από αυτά. Απλά δεν θα ασχολιόμουν, διότι προφανώς το αυγό δεν ήταν κατάλληλο προς επώαση και με κάποιον τρόπο απορρίφθηκε από τους γονείς.
 
Σας ευχαριστώ πολύ, σε περίπτωση που προχωρήσει σε δεύτερη αναπαραγωγή τι να κάνω και ποιες θα είναι οι επιπτώσεις;
 
Ευα τα παιδια εδω θα σου εξηγησουν πολυ καλυτερα απο 'μενα πως δεν πρεπει να το αφησεις να συμβει αυτο, αν θες το καλο των καναρινιων σου, γιατι ειναι αργα πλεον για αναπαραγωγες και τωρα περιμενουμε να μπουμε στην πτερροροια, οποτε τα πουλακια σου θα πρεπει να ξεκουραστουν και να ειναι ετοιμα για τη δυσκολη αυτη διαδικασια(ειδατε παρεακι η νεα; Καλη μαθητρια;😛).
 
Θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις σε 2η γέννα τέτοια εποχή καθώς έχει τελειώσει η αναπαραγωγική περίοδος των καναρινιών.
Βάσει του άρθρου: Η αναπαραγωγή των καναρινιών

''Οι αναπαραγωγικές ορμόνες των καναρινιών πυροδοτούνται την άνοιξη, περίπου κατά τα μέσα Μαρτίου, εφόσον η ηλικία τους είναι άνω των 10-12 μηνών. Παράγοντες ενεργοποίησης (πύρωμα) είναι ένας συνδυασμός διάρκειας ωρών φωτεινότητας ημέρας και θερμοκρασίας.''
''Περιβαλλοντικές συνθήκες''
''Η ημερήσια διάρκεια κυμαίνεται από 12 έως 14 ώρες.''

Συνεπώς:
  • αν έχεις απογόνους από τα καναρίνια σου, τα αφήνεις να τους μεγαλώσουν και έπειτα χωρίζεις το ζευγάρι, προετοιμάζοντας τα πουλιά για τη πτεροροία.
  • Διαφορετικά, αν η προσπάθεια είναι άκαρπη, χώρισε κατευθείαν το ζευγάρι προβαίνοντας στην προαναφερθείσα προετοιμασία.
(Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη πτεροροία βρίσκονται εδώ.)
 
Back
Top