Χάθηκε Χάθηκε κοκατίλ στην άνω Γλυφάδα

Γαρυφαλιά

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3
Καλησπέρα σε όλους,
Δυστυχώς σήμερα το πρωί η κοκατιλίνα μου βρήκε ευκαιρία και έφυγε από την μπαλκονόπορτα. Την κυνηγούσαμε μέχρι το απόγευμα, όπου μετά την χάσαμε τελείως από τα μάτια μας. Τελευταία φορά την είδαμε στη Γούναρη, στο ύψος του "Σκρέκη". Γενικά επειδή κατά πλειοψηφία είναι ελεύθερη μέσα στο σπίτι, πετάει πολύ καλά και για πολύ ώρα. Επειδή έχει αγχωθεί, δεν κατεβαίνει καθόλου κάτω, οπότε πηγαίνει συνέχεια σε μπαλκόνια/ταράτσες, πιάνεται από τέντες, γενικά πάει ψηλά και φωνάζει.
Παρακαλώ αν κάποιος τη δει η ακόμα καλύτερα την πιάσει, ας με καλέσει στο 69********.
Δίδεται αμοιβή.
 

Συνημμένα

  • IMG_20190403_230757 (1).webp
    IMG_20190403_230757 (1).webp
    185,5 KB · Προβολές: 17
  • IMG-781a3d4ff4499b4fd473eb18b7a0d327-V.webp
    IMG-781a3d4ff4499b4fd473eb18b7a0d327-V.webp
    27,9 KB · Προβολές: 18
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γαρυφαλιά σου εύχομαι να το βρεις γρήγορα. Βάλε αφίσες στους δρόμους και στα πετ σοπς και κτηνιατρεία της περιοχής.
Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω και εγώ!
 
Αύριο πρωί πρωί πήγαινε στα pet shops της περιοχής και παρακάλεσε τους, αν έρθει κάποιος νέος πελάτης που να ζητάει τροφή για παπαγάλο να τον ρωτήσουν αν έχει βρει πουλάκι και αν ναι να σε ειδοποιήσουν.
 
Καλημέρα σε όλους με ευχάριστα νέα! Τη βρήκαμε!
Βγήκα με το ξημέρωμα με το αυτοκίνητο που αναγνωρίζει τον ήχο, το άκουσε και άρχισε να φωνάζει. Μετά από λίγο κυνήγι (εγώ με το αμάξι και αυτή από ταράτσα σε ταράτσα) στάθηκε στη ταράτσα μιας πολυκατοικίας και φώναζε. Για καλή μας τύχη, μου άνοιξαν από εκεί και μπόρεσα να τη πιάσω...
Το εντυπωσιακό της ιστορίας μας είναι ότι τελικά υπάρχουν ακόμα άνθρωποι, που ενώ δεν σε ξέρουν/δεν σε έχουν ξανά δει, είναι πρόθυμοι να σου ανοίξουν το σπίτι τους για καλό σκοπό.
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Σας ευχαριστώ για τη θετική σκέψη σας και να προσέχετε τα πουλάκια σας!
 
Βγήκα με το ξημέρωμα με το αυτοκίνητο που αναγνωρίζει τον ήχο, το άκουσε και άρχισε να φωνάζει. Μετά από λίγο κυνήγι (εγώ με το αμάξι και αυτή από ταράτσα σε ταράτσα) στάθηκε στη ταράτσα μιας πολυκατοικίας και φώναζε.
Ιστορίες από τη Gotham city! Να κυνηγάς το κοκατίλ από ταράτσα σε ταράτσα τα ξημερώματα στην Αθήνα! Απίστευτο!
Χαίρομαι που τέλος καλό, όλα καλά!
 
Καλημέρα σε όλους με ευχάριστα νέα! Τη βρήκαμε!
Βγήκα με το ξημέρωμα με το αυτοκίνητο που αναγνωρίζει τον ήχο, το άκουσε και άρχισε να φωνάζει. Μετά από λίγο κυνήγι (εγώ με το αμάξι και αυτή από ταράτσα σε ταράτσα) στάθηκε στη ταράτσα μιας πολυκατοικίας και φώναζε. Για καλή μας τύχη, μου άνοιξαν από εκεί και μπόρεσα να τη πιάσω...
Το εντυπωσιακό της ιστορίας μας είναι ότι τελικά υπάρχουν ακόμα άνθρωποι, που ενώ δεν σε ξέρουν/δεν σε έχουν ξανά δει, είναι πρόθυμοι να σου ανοίξουν το σπίτι τους για καλό σκοπό.
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. Σας ευχαριστώ για τη θετική σκέψη σας και να προσέχετε τα πουλάκια σας!
Μπράβο! Τέλεια νέα!
 
Πω ρε συ... Μου φτιαξες τη μέρα και μένα...
Πέρασα παρόμοιο σκηνικό για 2 μέρες...
Ευτυχώς βρέθηκε!

Τεράστια προσοχή σε παράθυρα και μπαλκονόπορτες! Είναι προτιμότερο να είναι στο κλουβί και να φωνάζει (όταν κάνουμε δουλειές πχ), παρά στον ώμο...
 
Είσαι πολύ τυχερή που τον βρήκες και ο παπαγάλος σου επίσης...
Όταν τον βγάζετε από το κλουβί να έχετε πάντοτε κλειστά τα παράθυρα!
Μονο με σίτες ανοιχτά...
Να τον χαίρεσαι... 🙂
 
Τι ανακουφιστικό... Μπράβο, πραγματικά σήμερα μπορείς να κοιμηθείς ήσυχη (κι εκείνη φυσικά, καθώς θα βρίσκεται σε ασφαλές - γνώριμο περιβάλλον). Είστε τόσο τυχερές και οι δύο, που δεν θα ήθελα να σας χάσουμε... 😊
 
Back
Top