Γενικά Χάθηκε ο παπαγάλος μου (Μόνκ)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dachli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dachli

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2020
Μηνύματα
11
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα
Πρόσφατα βρήκα τραυματισμενο ένα παπαγαλο Μονκ και τον φρόντισα στο σπίτι μου μαζί με τις οδηγίες που είχα από τον πτηνιατρο. Αφού έγινε καλά μετά από περίπου τρεις μήνες και αφού κατάφερε πλέον να πετα προσπαθούσα να τον εκπαιδεύσω και ήμουν σε πολύ καλό δρόμο. Πριν περίπου δύο μέρες ο παπαγαλος μου έφυγε από το σπίτι. Είναι οκτώ μηνών και δεν πετάει ακόμα πολύ καλά. Μένω στην Κέρκυρα σε μία σοφίτα ψηλά και απέναντι από το σπίτι υπάρχει ένα τεράστιο δάσος. Έχω βάλει έξω το κλουβί του και γύρω από αυτό τροφές που του αρέσουν καθώς και ήχους από παπαγάλους μονκ μήπως και τον προσελκύσω. Τι μπορώ να κάνω άλλο; υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να βρει το σπίτι και να πετάξει τόσο ψηλά;
 
Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο απο αυτά που ήδη έκανες. Να τυπώσεις ίσως αφίσες και να τις κολλήσεις τριγύρω όπως και να ενημερώσεις τα πετ σοπς ή μαγαζιά με τροφές για όποιον πάει να αγοράσει αξοπλισμό και πει ότι βρήκε έναν παπαγάλο. Αν το πουλί ξέρει να πετάει δεν θα είναι πρόβλημα αν βρίσκεται κοντά και βλέπει το μπαλκόνι σου. Καλό είναι να βγαίνεις κι εσύ συχνά και να μιλάς λέγοντας δυνατά όσα του έλεγες.

Την ηλικία στα πουλιά δεν μπορούμε να την προσδιορίσουμε με ακρίβεια και συνήθως καθόλου, πώς ξέρεις ότι ήταν 8 μηνών?
 
Έγινε ευχαριστώ
Την ηλικία του μου την είπε ο πτηνιατρος εικάζοντας και παρατηρώντας τα μάτια του το χρώμα του και το μέγεθός του. Με ακρίβεια δεν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο αλλά με μία παρατήρηση μπορούμε να πλησιάσουμε την ηλικία του
 
να ενημερώσεις τα πετ σοπς ή μαγαζιά με τροφές για όποιον πάει να αγοράσει αξοπλισμό και πει ότι βρήκε έναν παπαγάλο.
Λειτουργεί. Κάνε το σήμερα!
 
Καλησπέρα
Πρόσφατα βρήκα τραυματισμενο ένα παπαγαλο Μονκ και τον φρόντισα στο σπίτι μου μαζί με τις οδηγίες που είχα από τον πτηνιατρο. Αφού έγινε καλά μετά από περίπου τρεις μήνες και αφού κατάφερε πλέον να πετα προσπαθούσα να τον εκπαιδεύσω και ήμουν σε πολύ καλό δρόμο. Πριν περίπου δύο μέρες ο παπαγαλος μου έφυγε από το σπίτι. Είναι οκτώ μηνών και δεν πετάει ακόμα πολύ καλά. Μένω στην Κέρκυρα σε μία σοφίτα ψηλά και απέναντι από το σπίτι υπάρχει ένα τεράστιο δάσος. Έχω βάλει έξω το κλουβί του και γύρω από αυτό τροφές που του αρέσουν καθώς και ήχους από παπαγάλους μονκ μήπως και τον προσελκύσω. Τι μπορώ να κάνω άλλο; υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να βρει το σπίτι και να πετάξει τόσο ψηλά;
επεστρεψε τελικα?
 
@dimomoris123 Όχι δεν έχει γυρίσει... Έκανα όλες τις απαραίτητες ενέργειες αλλά δεν έχει επιστρέψει... Λίγο καιρό πριν άκουγα πότε πότε να κράζει αλλά δεν τον βρήκα ποτέ... Ελπίζω να είναι καλά γιατί στην περιοχή που μένω υπάρχουν και πολλά γεράκια... Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top