Χάθηκε Χάθηκε παπαγάλος κοκατίλ στην πλατεία Αμερικής

Ντέιβιντ

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2017
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν... σήμερα ο ρικο αποφάσισε να δραπετεύσει στη περιοχη της πλατείας Αμερικής. Δεν ξέρω πως. Ούτε ποτέ. Κατά κάποιο τρόπο είχε ανοίξει το κλουβί (αν και δεν είναι από αυτά που πάνε πάνω κατω). Ειλικρινά δεν έχω ιδέα πως. Έχω και τον παππου που Αλλά του λες και άλλα κάνει και είχε αφήσει το μπαλκόνι ανοιχτό ενώ εγώ είχα πάει προπόνηση από τις 4 μέχρι τις 8. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Έχετε καμία ιδεα; αν και αυτή τη στιγμή δε πιστεύω να ξαναγυρίσει. Είναι και αργά...
 
Λογικά τώρα θα έχει κουρνιάσει κάπου για το βράδυ.
Βάλε στο μπαλκόνι να παίζουν φωνές από παπαγάλους του είδους του μήπως ακούσει και του τραβήξεις την προσοχή.
Κατέβασε ήχους του είδους του στο κινητό και το πρωί κάνε μια βόλτα στην πλατεία μήπως και του τραβήξεις την προσοχή με τους ήχους, να έχεις μαζί σου και τροφή για να τον δελεάσεις σε περίπτωση που τον εντοπίσεις.
Ρώτα και τους γείτονες, ίσως έχει δει κάτι κάποιος.
Τι είδος είναι;
Είναι ήμερο, το άφηνες να πετά μέσα στο σπίτι;

Καλή τύχη!
 
Ναι ειναι ήμερος. Πολύ φιλικος. Έχω και άλλο παπαγάλο στο κλουβί. Για να του κάνει παρέα. Του ίδιου είδους. Έλεγα από αύριο το πρωί να τον βγάλω έξω και να τον αφήσω. Μήπως και την ακούσει ο ρικο και σκεφτεί να περάσει από εδώ. Και ναι αύριο το πρωί θα βγω ούτως ή άλλως με το σκύλο σε κάνα δυο πλατείες οπότε θα ρίξω και μια ματιά
 
Εάν το μέγεθος του κλουβιού το επιτρέπει πάρε και το κλουβί με το θηλυκό μαζί.
Αν την αφήσεις στο μπαλκόνι θα πρέπει κάποιος να την προσέχει γιατί τα αρπακτικά (γεράκια, καρακάξες) είναι ιδιαίτερα επικίνδυνα.

Τί είδος είναι;
 
Κοκατιλ είναι
Κλασικοί δραπέτες!
Όσο μπορείς πιο πρωί κάνε την βόλτα σου στην γύρω περιοχή με ήχους στο κινητό.
Αν έχεις πετ σοπ κοντά σου ενημέρωσε τους, δώσε και καποια φωτογραφία του γιατί αν το βρεί κάποιος το πρώτο που θα κάνει είναι να πάει να του αγοράσει τροφή.
 
Εντάξει θα κάνω ότι μπορέσω αύριο. Αν και δεν έχω και πολύ χρόνο καθώς γράφω 4 μαθήματα την άλλη εβδομάδα. Α και ήθελα να αναφέρω το περίεργο σε όλη αυτή την υπόθεση. Το άλλο κοκατιλ (Το οποίο είναι ημιημερο, και το έχω μόνο 2 χρόνο, σε αντίθεση με τον ρικο που τον είχα 3) δεν ηθελε καν να φύγει. Και έχει πάθει ένα μικρό σοκ. Και σήμερα, αφού έφυγε ο ρικο, έκανε το απίστευτο. Ανέβηκε στο χέρι που για πρώτη φορά από μόνη της! Δε ξέρω τι συμβαίνει 😂
 
Eχει 3 petshops επι της Πατησιων στο υψος της πλατειας Αμερικης και λιγο πιο πανω/κατω, περνα και ασε το τηλεφωνο σου σε περιπτωση που παει καποιος και ζητησει κλουβι, τροφη για Κοκατιλ!
 
Back
Top