Χάθηκε Χάθηκε παπαγαλάκι στο Γαλάτσι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mirto
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mirto

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2021
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Δυστυχώς παρόλο που έχω καιρό να μπω στο φόρουμ επιστρέφω με δυσάρεστα νέα.

Το Τσικάκι χάθηκε.

Έφυγε την Τρίτη το πρωί (εγώ ενημερώθηκα εχτές το βράδυ γιατί ήμουν κατασκήνωση και έλειπα εκείνη την μέρα) στην περιοχή άνω Γαλάτσι. Πέρασε από ένα παράθυρο του μπάνιου που είχε πρόβλημα στη σίτα . Σε περίπτωση που τον βρει κάποιος κάπου παρακαλώ να με ενημερώσει είτε μέσω του φόρουμ είτε στο 6994804315 (που είναι το τηλέφωνο το μπαμπά μου).

Πληροφορίες:
- Είναι ένα yellow sided green cheek conure
- Είναι 1.5 ετών (γεννήθηκε 3 Φεβρουαρίου του 21)
- Ο αριθμός του δαχτυλιδιού του είναι VP 106 GR
- Είναι αγνώστου φύλου
- Κάνει έναν ήχο που θυμίζει το όνομα του "Τσικι"
(Εάν χρειάζεται οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία μπορείτε να με ρωτήσετε)

Θα προσπαθήσω επίσης να επικοινωνήσω με ιδιοκτήτες παπαγάλων στη γύρω περιοχή σε περίπτωση που άκουσε τις φωνές τους και πήγε προς τα εκεί.
[automerge]1659343492[/automerge]
Εικόνες:viber_image_2022-05-03_16-38-45-993.webp
viber_image_2022-08-01_11-41-45-299-jpg.89964
viber_image_2022-08-01_11-41-45-444.webpviber_image_2022-08-01_11-41-45-242.webp
 

Συνημμένα

  • viber_image_2022-08-01_11-41-45-299.webp
    viber_image_2022-08-01_11-41-45-299.webp
    48,8 KB · Προβολές: 125
Τελευταία επεξεργασία:
Λυπάμαι πολύ, ελπίζω να το βρει κάποιος γρήγορα. Με την άδεια την δική σου και του μπαμπά σου, μπορόυμε να βάλουμε αγγελία και στο φμπ, ίσως την δουν και άνρθωποι χωρίς άμεση σχεση με παπαγάλους κια πτηνά, αλλά δουν το πουλάκι.
 
@Mirto πήγες στα τοπικά πετ σοπ; Άνοιξες το μπαλκόνι με φωνές του είδους του ή με τις δικές του φωνές εάν τον έχεις γράψει; Έχει γίνει τίποτα;
Ναι έχω ενημερώσει και φωνές έχω βάλει αλλά δεν έχει γίνει κάτι δυστυχώς
Κάνε καμια βόλτα και στο άλσος Βεικου
Η αλήθεια είναι πως πρέπει να πάω και προς τα εκεί, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου 😅
 
Μυρτω για τσεκαρε λιγο την φωτογραφια που σου εστειλα, ποτε δεν ξερεις.
Από τη φωτογραφία μοιάζει να είναι αυτό!

Ο μπαμπάς μου έγραψε απάντηση στο ποστ με τον αριθμό δαχτυλιδιού για να το σιγουρέψουμε. Ειλικρινά ελπίζω να είναι αυτός:]
 
Μυρτώ να μιλήσει σε προσωπικό μύνημα μαζί της, μην ανεβάζετε δημόσια αριθμούς από δαχτυλίδια. Της έστειλα και εγώ το τηλέφωνο του μπαμπά σου ελπίζω να το δει.
 
Πιστεύω ότι δυστυχώς δεν είναι.
Ο παπαγάλος που ψάχνει η @Mirto έχει το δαχτυλίδι στο δεξί του πόδι, ενώ αυτό στην φωτογραφία του @Kleos έχει το δαχτυλίδι στο αριστερό.
Έχετε δίκιο δεν το είχα προσέξει αυτό :[
Θα περιμένω μία απάντηση όμως για να είμαι σίγουρη.
 
Λυπάμαι πολύ 😥
Κι εγώ έχασα πέρισυ τον Ιούλιο το budgie μου. Έκλεγα μέρες. Αλλά στην τελική, σκέφτηκα ότι τα πουλιά χαίρονται με την ελευθερία. Μπορεί να είναι κάτι που εμάς τους ιδιοκτήτες τους μας στεναχωρεί αλλά εφόσον ξέρουμε ότι τους αρέσει να ζουν ελεύθερα, περισσότερο από τον να ζουν μέσα σε ένα κλουβί αυτό με κάνει προσωπικά να χαίρομαι, παρόλο που νοσταλγώ τον Βlue (το budgie μου που έφυγε), σχεδον κάθε μέρα. Πολλές φορές αυτές οι απώλειες μας κάνουν δυνατότερους για να αντιμετωπίσουμε τα εμπόδια και τις δυσκολίες που έχει η ζωή. Εάν το Τσικάκι σου βρεθεί πραγματικά θα είναι ένα πολύ ευχάριστο νέο. Σου εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο 👍🏼
 
@Niva99 Δεν θέλω να σας στενοχωρήσω, αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές/ Τα μπάτζι δεν επιβιώνουν εκτος σπιτιού στις περισσότερες χώρες, Ελλάδας συμπεριλαμβανομένης. Τα μόνα που τα καταφέρνουν σε κάποιο βαθμό είναι τα μονκ και τα ρινγκνεκ, γιαυτό και βλέπει κανείς αποικίες από άγρια πουλιά σε πάρκα. Δεν βλεπει όμως κανείς άγρια μπάτζι, κονούρες ή κοκατου.
 
Back
Top