Φροντίδα Χάιδεμα σε african grey

Kirakio

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Euboia
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Εγώ έναν αφρικαν εδώ και 3ς μήνες , κάθε μέρα βγαινει από το κλουβί του για 30-1:30ωρα , πάντα είναι δίπλα μου ( μέσα στο κλουβί) λόγο εργασίας από το σπίτι , του φωνάζω ( το όνομα του και έρχεται αμέσως πάνω μου κτλπα) χαρακιά κτλπα , μόνο ένα θέμα έχω , ο εκτροφέας που τον πήρα μου είπε από την πρώτη μέρα να των γυρνάω ανάποδα και να του χαϊδεύω τη. Κοιλιά , όταν το κάνω αυτό το πουλί τρλενεται και αιώρηται μερικές φορές με δαγκώνει ( μόνο όταν το έκανα αυτό ) μετά ένιωσα ότι πιέζω το πουλάκι με αυτό που κάνω και το άφησα , τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σημαντικό να γυρνάω το πουλί ανάποδα και να το χαϊδεύεις , μπορείτε να μου πείτε? Και αν έκανα καλά? Ευχαριστώ
 
@Kirakio
Καλημέρα.
Να το χαίρεσαι το ζακό σου, και περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις με φωτογραφίες.
Έκανες πολύ καλά και σταμάτησες τα χάδια στην κοιλιά, δεν γνωρίζω με ποιά λογική σου είπε κάτι τέτοιο ο εκτροφέας.
Όσο και να αγαπάμε τους παπαγάλους μας,δεν τους χαϊδεύουμε ποτέ στην κοιλιά, κάτω από τα φτερά, και στην πλάτη τους.
Αυτά τα σημεία θεωρούνται ερωτογενείς ζώνες, και τα χάδια διεγείρουν σεξουαλικά τα πουλάκια.
Χαϊδεύουμε μόνο το πάνω μέρος του κεφαλιού τους, άντε και μέχρι το λαιμό τους.
Γνωρίζεις το φύλο και την ηλικία του;
Από πού το πήρες;
(Επιτρέπεται να πεις).
Δεν γνωρίζω αν έχεις παιχνίδια στο κλουβί του, είναι όμως σημαντικό να υπάρχουν για να ασχολείται με την καταστροφή τους.
Επίσης όταν βρίσκεται έξω για να μην είναι όλη την ώρα επάνω σου ένα σταντ, ή ένα πάρκο με παιχνίδια θα βοηθούσε.
 
@Kirakio
Καλημέρα.
Να το χαίρεσαι το ζακό σου, και περιμένουμε να μας το παρουσιάσεις με φωτογραφίες.
Έκανες πολύ καλά και σταμάτησες τα χάδια στην κοιλιά, δεν γνωρίζω με ποιά λογική σου είπε κάτι τέτοιο ο εκτροφέας.
Όσο και να αγαπάμε τους παπαγάλους μας,δεν τους χαϊδεύουμε ποτέ στην κοιλιά, κάτω από τα φτερά, και στην πλάτη τους.
Αυτά τα σημεία θεωρούνται ερωτογενείς ζώνες, και τα χάδια διεγείρουν σεξουαλικά τα πουλάκια.
Χαϊδεύουμε μόνο το πάνω μέρος του κεφαλιού τους, άντε και μέχρι το λαιμό τους.
Γνωρίζεις το φύλο και την ηλικία του;
Από πού το πήρες;
(Επιτρέπεται να πεις).
Δεν γνωρίζω αν έχεις παιχνίδια στο κλουβί του, είναι όμως σημαντικό να υπάρχουν για να ασχολείται με την καταστροφή τους.
Επίσης όταν βρίσκεται έξω για να μην είναι όλη την ώρα επάνω σου ένα σταντ, ή ένα πάρκο με παιχνίδια θα βοηθούσε.
Φυσικά και έχει παιχνίδια , αρκετά , και φυσικά ξύλα να κάθεται και έξω από το κλουβί , ναι μου είχε πει να τον γυρνάω ανάποδα και να των χαϊδεύω και όπως είπα έβλεπα ότι δεν το θέλει και το άφησα , είπα δεν μαρεσει να τον ενοχλώ , μου το είχε πει λόγο ότι θα ηρεμήσει περισσότερο , το πουλάκι είναι 6 μηνών τώρα , δυστυχώς δεν θέλω να δώσω πληροφορίες εκτροφέα , δεν νιώθω καλά με αυτό ευχαριστώ
Απλά η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό που μου είχε πει να των γυρναω και να των χαϊδεύω , Και ναι φυσικά χαϊδεύω πρωσοπικα μόνο το κεφαλάκι του και γύρο από τα ματάκια γιατί βλέπω του αρέσει πολύ βέβαια είναι τόσο τέλειος που όταν θέλει χαρακιά απλά γέρνει το προσωπάκι του να του κάνω
 
Δεν υπάρχει κανένας λόγος τουλάχιστον που να γνωρίζω εγώ για να τον χαϊδεύεις έτσι όπως σου είπε. Ίσως αν ο εκτροφέας ειναι κάποιας ηλικίας να χρησιμοποιεί τακτικές που πήγαιναν από στόμα σε στόμα; Δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να σκεφτώ. Και πιο πολύ σε ρωτήσε ο @Vada το ποιος είναι γιατί αν μας πεις είναι ο τάδε ο οποίος τυχαίνει να είναι γνωστός εκτροφεας του είδους θα μας βάλει και έμας σε σκέψεις για πιο λόγο σου προτείνε κάτι τέτοιο. Αλήθεια η δικιά του απάντηση για το θέμα αυτό ποια είναι; Τον έχεις ρωτήσει; Το πουλάκι έχει δαχτυλίδι;
 
@HxC ναι φυσικά έχει δαχτυλίδι και χαρτιά κτλπα , μου είπε ότι έτσι θα ηρεμήσει περισσότερο , εντομεταξη έχω δει και κάποια βίντεο που όντως βγάζουν τα πουλάκια και τα γυρνάνε ανάποδα και τα χαϊδεύουν , αλλά ήθελα μια γνώμη και από εδώ , ευχαριστώ ! Καλά έκανα και το σταμάτησα , δυστυχώς δεν δείνω στοιχεία εκτροφέα που μπορεί να γίνει δυσφήμηση συγνώμη απλά δεν νιώθω καλά με αυτό , ευχαριστώ
 
Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως το να δεχτεί ένα πουλί να το γυρίσεις ανάποδα σημαίνει εμπιστοσύνη προς το άτομο που του το κάνει και "υποταγή" (όχι απαραίτητα με την κακή έννοια της υποταγής). Για να φτάσει να το αποδεχθεί ο παπαγάλος μας σημασία έχει ο τρόπος που γίνεται όλο αυτό...Δεν κάνουμε τίποτα με το ζόρι, διότι αυτό θα κάνει κακό στη μεταξύ μας σχέση και θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.
Εαν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία με τον παπαγάλο σου, δεν χρειάζεται να το χαιδέψεις στο στήθος, όταν φτάσει να γυρίσει ανάποδα (χωρις αντιδράσεις), μπορείς να του χαιδέψεις το κεφαλάκι ή τα μάγουλα.
Ο λόγος που στο είπε είναι για να ενισχύσετε τη σχέση σας, δεν σου μετέφερε όμως όλες τις πληροφορίες και το σκεπτικό αυτής της πράξης αναλυτικά και σωστά.🙂
[automerge]1654962671[/automerge]
Ο Μάριος κι εγώ κάποτε.
Screenshot_20220611-185012_Photos.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
ο εκτροφέας που τον πήρα μου είπε από την πρώτη μέρα να των γυρνάω ανάποδα και να του χαϊδεύω τη. Κοιλιά , όταν το κάνω αυτό το πουλί τρλενεται και αιώρηται μερικές φορές με δαγκώνει
Το πουλί φέρεται απολύτως φυσιολογικά. Είχα καιρό να διαβάσω τέτοια βλακεία που να προέρχεται απο "εκτροφέα". Δεν γυρνάμε τα πουλιά ανάποδα. Όπως σου είπε και η Σίσσυ είναι ευάλωτη θέση και σπάνια δέχονται να τα χειριστεί κάποιος έτσι.
 
Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως το να δεχτεί ένα πουλί να το γυρίσεις ανάποδα σημαίνει εμπιστοσύνη προς το άτομο που του το κάνει και "υποταγή" (όχι απαραίτητα με την κακή έννοια της υποταγής). Για να φτάσει να το αποδεχθεί ο παπαγάλος μας σημασία έχει ο τρόπος που γίνεται όλο αυτό...Δεν κάνουμε τίποτα με το ζόρι, διότι αυτό θα κάνει κακό στη μεταξύ μας σχέση και θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.
Εαν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία με τον παπαγάλο σου, δεν χρειάζεται να το χαιδέψεις στο στήθος, όταν φτάσει να γυρίσει ανάποδα (χωρις αντιδράσεις), μπορείς να του χαιδέψεις το κεφαλάκι ή τα μάγουλα.
Ο λόγος που στο είπε είναι για να ενισχύσετε τη σχέση σας, δεν σου μετέφερε όμως όλες τις πληροφορίες και το σκεπτικό αυτής της πράξης αναλυτικά και σωστά.🙂
[automerge]1654962671[/automerge]
Ο Μάριος κι εγώ κάποτε.
View attachment 88936
Ευχαριστώ πολύ καλά έκανα και το σταμάτησα δηλαδή ! Όλα θέλουν χρόνο :) ευχαριστώ πολύ όλους για της απάντησης σας
 
Το πουλί φέρεται απολύτως φυσιολογικά. Είχα καιρό να διαβάσω τέτοια βλακεία που να προέρχεται απο "εκτροφέα". Δεν γυρνάμε τα πουλιά ανάποδα. Όπως σου είπε και η Σίσσυ είναι ευάλωτη θέση και σπάνια δέχονται να τα χειριστεί κάποιος έτσι.
Πήγα να το γράψω με αυτά τα λόγια ακριβώς, χαίρομαι που με πρόλαβαν. Νομίζω οι "εκτροφείς" έχουν αρχίσει να ξεφευγουν τελείως, όλο και πιο τρελά πραγματα ακούμε. Ποτέ δεν χαϊδευουμε εναν καινούργιο παπαγαλο, εκτός κι αν το ζητήσει - θα το καταλάβετε επειδή τείνει το κεφάλι ή το μάγουλο προς εσάς. Πάλι καλά μου δεν σας έκοψε φιλέτο, γιατί μπάτζι, πάει στο καλό, το πολύ να βγει λίγο αίμα, αλλά μεσαίοι και μεγάλοι παπαγάλοι μπορούν να κάνουν σοβαρή ζημιά, σας έβαλε δλδ ο άνθρωπος και εσάς σε κίνδυνο. Τέλος, αν θέλει να ξαπλώσει ανάποδα, θα το κάνει. Είναι μια θέση εξαιρετικά άβολη για τα πουλιά όλων των ειδών γιατί όχι μόνο είναι εκτεθειμένα και έτοιμα για τον φούρνο, αλλά αν μπει πίεση στο "σωστό" σημείο, σχεδόν παραλύουν και πρέπει να τα σηκώσουμε εμείς. μπορείτε να δείτε βίντεο που πτηνίατροι το κάνουν για να μην υποβάλλουν πουλιά σε αναισθησία όταν χρειάζονται ακτινογραφία, και τρελούς θρήσκους που μουρμουρίζουν κομμάτια από τα ιερά βιβλία τους πάνω από μια κότα, και το πτηνό στα ματά. Ισχυρίζονται ότι ο θεός/Αλλάχ/Βισνού είναι τόσο ισψυρός, που ακόμα και ένα ταπεινό κοτόπουλο μένει άναυδο από δέος, αλλά στην πραγματικότητα είναι απλώς ένα νεύρο. Θέλει τεράστια προσοχή.

Τέλος πάντων, αρκετά σας κούρασα, να τον χαίρεστε τον κύριο και αν πάψετε να έχετε επαφές με τον κατα φαντασίαν εκτροφέα δεν θα ήταν κακή ιδέα.
 
Back
Top