Ασθένειες Χάνει στο ράμφος φτερά

antonismz3

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουλ 2018
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας,
Μία απ τις καναρες μου οπως φαινεται στην φωτο εχει αρχισει πισω απ το ραμφος της να χανει τριχωμα. Ειναι σε φαση που εχει νεοσσους 11 ημερων και τα ταιζει κανονικα. Ειναι δραστηρια τρεφεται κανονικα αλλα παρουσιαζει αυτο το θεμα εδω και 10 μερες.Χριζει να κανω κατι;
rsz_20190520_201239.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
το πουλι ζει μεσα σε χωρο δωματιου χωρις υγρασια. Εχει διαθεση ζωντανια ταιζει κανονικα τους νοεσσους και ειναι 14 μηνων. Απλα αυτο παρατηρηθηκε μολις βγηκαν οι νεοσσοι.
 
Δεν ξέρω (δε βοηθά η φωτογραφία) αν η έκταση της "ζημιάς" είναι μεγάλη και θα πρέπει να μας ανησυχεί πολύ εκτός αν επεκτείνεται και είναι κάθε μέρα και μεγαλύτερη.
Όπως σωστά ανέφερε ο @takis1964 .. η επιβάρυνση του οργανισμού στο ωοτόκο θηλυκό είναι μεγάλη... ειδικά αν είναι δεύτερη γέννα... ενώ και οι ελλείψεις σε βιταμίνες έχουν παρόμοια συμπτώματα.
Ένοχα μπορεί να είναι και τα δερματικά παράσιτα...
Αν μάλιστα παρατηρήσεις να τρίβει το ράμφος τακτικά πάνω στα σκεύη ή στις πατήθρες του τότε ίσως χρειαστεί να ψαχτούμε περισσότερο και οπωσδήποτε να το δει κάποιος ειδικός.
 
Γιατι το θηλυκο ειχε το βαρος της γεννησης με οτι συνεπάγεται για τον οργανισμο του! Εγινε διατροφική προετοιμασία, εδωσες ασβεστιο;
Σε αυτο που αναφερεις για το βαρος της γεννησης οντως ειναι σωστο. Η προετοιμασια εγινε η προβλεπομενη..
Υπαρχει περιπτωση τωρα να τα ξαναποκτησει μετα την πτερορροια;
 
Αν δεν έχει παθολογική βάση θα αναπληρωθούν τα φτερά στις επόμενες βδομάδες... χωρίς να περιμένει την πτερόρροια.
Αν είναι μια τοπικής φύσεως πτερόρροια επίσης...

Για τη διατροφή τώρα...
Εμείς μπορεί να θεωρούμε πως κάνουμε σωστή προετοιμασία ή έχουμε σωστή διατροφή.. αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πως όντως είναι η πρέπουσα για το συγκεκριμένο πουλί. Για το συγκεκριμένο οργανισμό...
Ούτε κανείς μπορεί να μας διαβεβαιώσει πως τρώει όλα όσα του προσφέρουμε και δεν περιορίζεται σε κάποια επιλεκτική διατροφή.
Συνεπώς υπάρχουν πολλά που δεν μπορούμε να δούμε... και ακόμη περισσότερα είναι αυτά που δεν γνωρίζουμε για ένα οργανισμό και χωρίς "ειδικές" εξετάσεις δεν θα μάθουμε.
 
Φυσικα και θα φτιαξει το πτερωμα κατα την πτερορροια
Αντωνη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με την καρδερινα, πριν περασουν μερικες εβδομαδες εφιαξε αμεσως.
Θα το παρακολουθησω το επομενο διαστημα και θα σας ενημερωσω. Σας ευχαριστω πολυ

Φιλε Αντωνη, πριν λιγο καιρο μου ειχε παρουσιασει μια αρσινικη καρδερινα το ιδιο προβλημα, το μονο που εκανα ηταν να της αλλαξω θεση στο κλουβι ωστε να εχει αμεση επαφη με τον ηλιο(ενω ηταν ηδη σε εξωτερικη εκτροφη αλλα παντα σε σκιερο μερος), δεν ξερω αν ετυχε, αλλα ειδα θεαματικα αποτελεσματα σε λιγοτερο απο εβδομαδα, ηδη ειχαν ξεκινησει να βγαινουν "καρφακια" γυρω απο το ραμφος. Δε σου συνιστώ να πραξεις το ιδιο, γνωριζοντας την κρισιμοτητα του τισματος των νεοσσων.
 
Εμείς μπορεί να θεωρούμε πως κάνουμε σωστή προετοιμασία ή έχουμε σωστή διατροφή.. αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πως όντως είναι η πρέπουσα για το συγκεκριμένο πουλί. Για το συγκεκριμένο οργανισμό...
Συμφωνώ απόλυτα. Κάθε πτηνό έχει ιδιαίτερα οργανικά χαρακτηριστικά, όπως κι εμείς οι άνθρωποι. Ως εκ τούτου παρουσιάζουν και διαφορετική αφομοίωση των βιταμινών κλπ. - που δεν είναι ισόποση σε όλα τα πτηνά της ίδιας κατηγορίας - ακόμη κι αν τους χορηγούνται οι ίδιες τροφές.
 
Καλησπέρα...Ακριβώς το ίδιο θέμα έχω και εγώ με την δικιά μου. Με μικρά 10 ημερών σήμερα.Χωρίς να είναι τόσο έντονο το χάσιμο του φτερώματος όσο της δικιά σου στην φώτο αλλά παρατηρώ πως δεν είναι όπως ήταν πριν. Η διάθεση της είναι επίσης πολύ καλή... Είναι δραστήρια, ταΐζει τα μικρά... Κανένα άλλο περίεργο σύμπτωμα δλδ.
 
Αντωνη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με την καρδερινα, πριν περασουν μερικες εβδομαδες εφιαξε αμεσως.
Εδωσες κατι σε βιταμινη ; ή αλλη θεραπεια;
[automerge]1558443337[/automerge]
Η διάθεση της είναι επίσης πολύ καλή... Είναι δραστήρια, ταΐζει τα μικρά... Κανένα άλλο περίεργο σύμπτωμα δλδ.
Μπραβο ετσι ακριβως και μενα ακριβως δραστηρια και ταιζει κανονικα τα μικρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ναι, τουλαχιστον μια εβδομαδα συνεχομενα, εδινα d3 , δεν στο εγραψα διοτι φανταζομαι ηδη χορηγεις βιταμινες για να ανταπεξελθει το πτηνο σε 2η γεννα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλημέρα...
Σήμερα παρατήρησα μερικά πούπουλα στο κλουβί. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει πτερόρροια σε αυτήν την φάση;
 
Ασφαλώς και ναι...
Η πτερόρροια είναι μια διαδικασία που διαφοροποιείται χρονικά από πουλί σε πουλί και μπορεί να παρουσιαστεί τους καλοκαιρινούς μήνες με απόκλιση αρκετών εβδομάδων.
 
Καλημέρα...
Σήμερα παρατήρησα μερικά πούπουλα στο κλουβί. Υπάρχει περίπτωση να ξεκινάει πτερόρροια σε αυτήν την φάση;
Με 11 ημερών μικρά λίγο δύσκολο να πηγαίνει σε πτερόρροια.
Ο αρσενικός βρίσκεται μέσα στο κλουβί;
 
Back
Top