Ασθένειες Χάνει φτερά το καναρίνι μου

Giannisbox

PB Member
Εγγραφή
7 Νοε 2017
Μηνύματα
695
Πόλη
Εύοσμος
Εδώ 3-4 μέρες το καναρίνι μου χάνει φτέρωμα.
Το πουλάκι το αγόρασα από εκτροφέα της Δράμας πριν δεκαπέντε μέρες.
Είναι ευδιάθετο και κελαηδαει από το πρωί έως το απόγευμα.
Είναι κάτι που πρέπει να ανησυχούμε;
 

Συνημμένα

  • received_10214676040273571.webp
    received_10214676040273571.webp
    42 KB · Προβολές: 35
Αυτά τα πούπουλα αν χάθηκαν σε μια μέρα είναι πάρα πολλά... αν όμως είναι σε περισσότερες ίσως δεν είναι πρόβλημα.
Θα πρότεινα αντί για τα πούπουλα να βάλεις φωτογραφίες με το καναρίνι.
Μόνο έτσι θα μπορέσουμε να έχουμε καλή εικόνα για το μέγεθος του προβλήματος.
 
Πες μας όμως κάτι, στο προηγούμενο χρονικό διάστημα που το είχες, δεν έχανε καθόλου πούπουλα; Φτερά;
Αναρωτιέμαι δλδ, μήπως είναι στα μέσα με τέλη της πτερόρροιας.
Ξέρεις από που τα χάνει;
Το κεφαλάκι του ας πούμε είναι καθαρό;
 
Σήμερα έκανε μπάνιο για ένα 5λεπτο συνεχόμενα.
Δεν έχω πρόσφατες φωτογραφίες να δείξω.
Αύριο σίγουρα θα βγαλω
 
Ναι καθαρό είναι το κεφάλι του.
Δεν μπορώ να καταλάβω από πού τα χάνει
 
Ναι καθαρό είναι το κεφάλι του.
Δεν μπορώ να καταλάβω από πού τα χάνει
Πες μας όμως κάτι, στο προηγούμενο χρονικό διάστημα που το είχες, δεν έχανε καθόλου πούπουλα; Φτερά;
Ναι, αλλά δεν απαντάς σε όλα μου τα ερωτήματα...
 
Αν άλλαξες τις συνθήκες που ζούσε τόσο καιρό το πουλάκι στο εκτροφείο που ήταν... Μπορεί να οφείλεται και εκεί.
Δηλαδή αν ο εκτροφέας ακουλουθούσε κάποιο πρόγραμμα φωτεισμου(ανατολης-δύσης ) και τώρα στο σπίτι σου ζει διαφορετικά, πιθανόν να μπερδευτεικε και να πέρασε γρήγορα σε πτερόρροια.
Και η αλλαγή θερμοκρασίας(από έξω, μέσα) σε συνδυασμό με την αλλαγή του φωτισμού μπορεί να το επηρέασε.
Μια κουβέντα με τον εκτροφέα του πουλιου σίγουρα θα σε βοηθούσε πιστευω.
 
Προσωπικά, και επι του παρόντος, δεν βλεπω αραίωση του πτερωματος.
Παρόλα αυτά, στη θέση σου θα το καθάριζα το κλουβί καθε ημέρα, ώστε να βλεπω αν και κατά πόσο και πόσα πούπουλα χάνει. Δεν θα τα μέτραγα βέβαια 😉
Θα έδινα πλούσια τροφή, αυγό οπωσδήποτε τρεις εβδομαδιαίως ή αυγοτροφή, πράσινα λαχανικά και χόρτα ίσως και καθημερινά και θα περίμενα να δω την εξέλιξη. Θα βεβαιωνομουν οτι το πουλι κοιμάται από το σούρουπο ως την αυγή σε ήσυχο περιβάλλον και οτι δεν τρομάζει απο θορύβους, άλλα ζώα, ανθρωπους κλπ.

Πιθανά η πτερορροια ειναι αποτέλεσμα της αλλαγής περιβάλλοντος, θερμοκρασίας και φωτισμού συγκριτικά με τις συνθήκες που επικρατούσαν στον χώρο που ήταν πριν έρθει στη φροντίδα σου.
Παρόλα αυτά πες μας σε παρακαλω την ηλικία του, και αν δεν ξέρεις ρώτα τον προηγούμενο κάτοχος του. Αν ειναι μάλιστα γεννημένο το 2017 θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε ποιον μήνα γεννήθηκε για να δούμε αν ειναι η πρώτη του μικρή πτερορροια ή η δεύτερη αν ειναι γεννημένο στην αρχή του έτους. Αν ειναι θηλυκό και οχι φετεινό ρώτα πότε έκανε την τελευταία γέννα αυγων.
Ειναι πάντως πολύ όμορφο. Να το χαιρεσαι.
 
  • Το καναρίνι γεννήθηκε το Μάη
  • Είναι αρσενικός
  • Τρώει κάθε μέρα λαχανικά ή φρούτα. Στην αρχή δεν τα πολυπλησιαζε λόγω του ότι δεν ήταν μαθημενο.
  • Αυγό 1 φορά την εβδομάδα
  • Το έχω 16 μέρες και μπάνιο κάνει την τελευταία βδομάδα
  • Μόλις παρήγγειλα 3 τροφές για να διαλέξει
  • Versel laga κελαηδινη premioum
  • Hobby first king canary mix
  • Manitoba canary best premioum
  • Το κλουβί καθαρίζετε κάθε μέρα.
  • Ο εκτροφέας το είχε μαζί με 10 15 αλλά της ίδιας περιόδου
 
Γιάννη, η γέννησή του τον Μάιο δεν συνηγορεί με φυσιολογική εφηβική ή ετήσια πτερόρροια ενηλίκου, οπότε η γνώμη μου είναι ότι το παρακολουθείς, του αυξάνεις αυγό ή αυγοτροφή και βλέπουμε αν τα πούπουλα αυξάνονται, αν πέφτουν και φτερά ή αν μειώνονται κι αναλόγως πράττεις.
 
Γιάννη, η γέννησή του τον Μάιο δεν συνηγορεί με φυσιολογική εφηβική ή ετήσια πτερόρροια ενηλίκου, οπότε η γνώμη μου είναι ότι το παρακολουθείς, του αυξάνεις αυγό ή αυγοτροφή και βλέπουμε αν τα πούπουλα αυξάνονται, αν πέφτουν και φτερά ή αν μειώνονται κι αναλόγως πράττεις.

Για τις τροφές που πήρα κάποιο σχόλιο;
 
Είναι πανέμορφο και δε βλέπω κι εγω στις φώτο έντονο θέμα... Αν δε το έλεγες εσυ ουτε που θα καταλάβαινα οτι χάνει πουπουλα.
Το πουλάκι ζούσε σε εξωτερικό χώρο πριν, ενώ τώρα μέσα το σπίτι;
Στο ρωτάω αυτό γιατι όταν ζουν σε εξωτερικό χώρο, σταδιακά και κατά τη αλλαγή του φτερώματος ντύνονται πιο "βαριά" από εκείνα που όλο το χρόνο ζούν μέσα. Έτσι με τη πιθανή αλλαγή να αλάφρωσε λίγο το πιο βαρύ και πυκνό φτέρωμα του.
Να το χαίρεσαι να να απολαμβάνεις τη παρέα του για πολλά πολλά χρόνια!
 
Versel laga κελαηδινη premioum

Manitoba canary best premioum

έχω χρησιμοποιήσει και τις δυο τροφές. Προτιμώ την Manitoba γιατί περιέχει σπόρους chia και δεν έχει τα χρωματιστά πραγματάκια που έχουν οι Versele Laga τα οποία έτσι και αλλιώς δεν έτρωγαν τα καναρίνια μου.
 
Το καναρίνι εξακολουθεί να χάνει πούπουλα.
received_10214763936910932.webp received_10214770541716048.webp

Σημερινή φωτογραφία.
Το καναρίνι και το μήλο που άφησε σήμερα (ήταν μεγάλο κομμάτι)
 
Προφανώς το καναρινι εχει πτερόρροια.
Αν θελεις πες μας παλι πότε ξεκίνησε, αν έχασε καθόλου φτερά, αν πως ειναι ο ρυθμός πτώσης φτερών, αυξανόμενος, μειούμενος, αν ακολουθεί στον ύπνο του τη νυχτερινή φυσική διάρκεια και πόση περιπου ειναι η θερμοκρασια διαμονής του.
Σουπιοκοκκαλο μόνιμα και αυγό, αυγοτροφή του παρέχεις συχνα; Μπάνιο καθε πρωί;
Ζωηρό το καναρινι;
 
Back
Top