Ασθένειες Χάνουν συνεχώς φτερά από τις φτερούγες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ftakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ftakis

PB New Member
Εγγραφή
7 Δεκ 2007
Μηνύματα
68
Πόλη
Αθήνα
παιδια εδω κ καποιους μηνες εχω ενα προβλημα με τις καρδερινες.
η ιστορια εχει ως εξης.
πριν κανα 2μηνο 3 καρδερινες ξαφνικά το πρωι που τις ειδα τους ελειπαν σχεδον ολα τα φτερα απο την μια φτερουγα.λεω κατι θα εγινε θα τρομαξαν το βραδυ κ θα χτυπηθηκαν τα φτερα τους κ θα μαδησαν. Περασε καποιος καιρος τα φτερα ξαναφυτρωσαν στην φτερουγα κ ολα ωραια. Πριν κανα 20ημερο 5 καρδερινες αυτη τη φορα μεσα σε αυτες κ οι τρεις προηγουμενες ξυπνησαν το πρωι χωρις φτρερα στην φτερουγα☹λεω δεν ειναι δυνατον.σκεφτηκα παλι οτι κατι τις τρομαζει κ θεωρησα τυχαιο παλι το γεγονος κ τις αφησα. Βγαλανε παλι φτερακια κ σημερα το πρωι παλι ελειπαν τα φτερα απο την μια φτερουγα☹
τα πουλια ηταν μεσα στο αιμα κ η φτερουγα τους πλεον εχει τραυματιστει-γδαρθει.
τα πουλια τα εχω σε κλειστο χωρο διπλα απο το δωματιο μου κ φυσικα δεν υπαρχει το παραμικρο εκει(ποντικι κτλ).
τι γινεται κ ξυπνουν χωρις φτερα στην φτερουγα; Εχω την εντειπωση οτι αν συνεχιστει αυτη η κατασταση στο τελος μπορει να τραυματιστει καποιο σοβαρα κ να το χασω...
τι να κάνω;να τους αφηνω μονιμα φως ανοιχτο;
 
Φιλε μου για σου. Κατά πρώτο λόγο δεν θα αφήνεις ποτέ το φως συνέχεια αναμμένο. Τα πουλιά είναι όλα μαζί; Είναι μαζί με άλλα;
ο χορός σου είναι καθαρός; υπάρχει και ένα ύπουλος εχθρός που λέγεται κόκκινη ψείρα. ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ πιστεύω πως κάποιο ζιζάνιο όπως ψείρα η κάτι άλλο τα παρενοχλεί να πας σε ένα καλό pet shop και να βρεις ειδικά απολυμαντικά χώρου και εντομοκτόνα τα οποία δεν επηρεάζουν τα πουλιά αλλά όλα θέλουν προσοχή! Πάντως πρέπει να προβληματιστείς και να βρεις τα πιθανά αίτια και λύσεις. Δώσε μας και άλλες πληροφορίες σχετικά με την κατάσταση... Φιλικά Δημήτρης.
 
τα πουλια ειναι σε καθαρο χωρο με πλακακι κατω, καλοριφερ κ σε καινουρια κλουβια.ψειρες παρασιτα κ τετοια δε νομιζω να εχουν. Τα κοιταω καθημερινα κ τα εχω παντα καθαρα. Θα τους κανω παντως ενα ψεκασματακι καλου κακου αλλα νομιζω κατι αλλο ειναι.συνηθως κοιμουνται οχι στα ξυλακια τους αλλα πανω στα σιδερα των κλουβιων μπορει αυτο να ειναι να γλιστρανε κ να τρομαζουν. Ποιος ξερει.
 
Οχι δε φατιει αυτο, οι καρδερινες κοιμουνται στ ασιδερακαι μενουν ετσι ολητη νυχτα, δε γλιστρανε, κατι αλλο τα τρομαζει η κατι αλλο φταιει...
 
Περιεργο πραγματι... Θα ελεγα για ποντικια, αλλα λες πως ειναι στο διπλανο σου δωματιο... και συμβαινει βραδυ αυτο;Καλα εσυ δεν ακους κατι; Τοσα πουλια κοντα σου... Να αφαιρεθουν τα φτερα με διαδικασια αθορυβη δεν γινεται, δεν ακουσες κατι;
(Φωναξτε τον αστυνομο Μπεκα... Μυστηριο)!
 
Tι θερμοκρασία χώρου έχεις; Αν έχεις αυξημένη θερμοκρασία και αφήνεις το φως παραπάνω αναμμένο μήπως αρχίζουν πτερορια;
 
Μα μιλαει για αιφνιδια κατασταση και για αιματα... 😀
ναι αλλα δεν μας είπε αν είναι μονα τους σε κλουβιά η όλα μαζί η ακόμα αν τα έχει με αλλα πουλια και η θερμοκρασία και το φως είναι σημαντικός παράγοντας τι αλλα να υποθέσω;
 
Γνώμη μου είναι ότι εφόσον αποκλειστεί η επίθεση από κάποιο τρωκτικό,
τότε μιλάμε για βραδινό τρόμαγμα-στρεσσάρισμα. Τα αγριόπουλα είναι πολύ
ευαίσθητα στο παραμικρό ειδικά τις βραδινές ώρες.Από ξαφνικό θόρυβο ή
μαρσάρισμα μηχανής μέχρι σεισμική δόνηση ελάχιστης ισχύος. Η μόνη γνωστή
μέχρι τώρα λύση είναι το "φωτάκι νυκτός". Τα πουλιά τρομάζουν αλλά ανοίγοντας
τα μάτια τους καταλαβαίνουν ότι βρίσκονται σε οικείο περιβάλλον και επίσης μπορούν να βλέπουν που πετάνε. Σε αντίθετη "σκοτεινή" περίπτωση πετάνε
σαν τρελλά και χτυπιούνται στα σύρματα και μεταξύ τους με συνέπεια τραυματισμούς και αίματα.
 
εγινε πριν 40-50 μερες το ιδιο σε 2 δικες μου καρδερινες. Αλλα ουτε αιματα ουτε τιποτε. απλως τεταρτη απογεμα ηταν οκ και πεμπτη πρωι χωρις φτερα. Αλλα και οι δυο αρχισαν αλλαγη φτερων πολυ αργα( κεφαλι και πουπουλα)σταματισαν για λιγο και μετα εριξαν ολα. ισως ηταν μπερδεμα στην αλλαγη πτερωματος, επειδη τις εχω μεσα σε τζαμαρια και εχει ζεστη
 
δεν ακουσα τιποτα. Τις εχω μονες τους σε κλουβακια. Τα καναρινια δεν εχασαν ουτε πουπουλο που ειναι στον ιδιο χωρο κ αυτα.
το φως ειναι σβηστο το βραδυ.
μαλλον στρεσαρισμα ειναι καποια πεταει μεσα στο σκοταδι κ τρομαζει κ τις αλλες.
αλλα το θεμα ειναι γιατι στρεσαρωνται κ χτυπιουνται. Ποια ειναι η αιτια...
 
Εάν νομίζεις ότι φταίει αυτό απομονοσέτες σε ξεχωριστό χώρο για να δείς πια είναι, αν έχεις αυτή την δυνατότητα, απο την άλλη βάλε σε ενα πιάτο λίγο αλευρι για να δείς μήπως είναι ποντίκι,θα αφήσει σίγουρα αποτυπώματα, σε ρηχό πιάτο, ελπίζω να μην είναι αυτό.
 
Εάν νομίζεις ότι φταίει αυτό απομονοσέτες σε ξεχωριστό χώρο για να δείς πια είναι, αν έχεις αυτή την δυνατότητα, απο την άλλη βάλε σε ενα πιάτο λίγο αλευρι για να δείς μήπως είναι ποντίκι,θα αφήσει σίγουρα αποτυπώματα, σε ρηχό πιάτο, ελπίζω να μην είναι αυτό.
απομωνωσα ειδη μια κ βλεπουμε. Ποντικι δεν ειναι γιατι ο χωρος ειναι σχεδον αδειος δεν μπορει να κρυφτει.
 
βγαλμενα ειναι τα φτερα.λες κ καποιος τα τραβαει. Τα μαζευω μετα απο το κλουβι ενα ενα.
 
Έχω δεί ποντικάκι σε πάτο απο κλουβί, δεν χάνεις τίποτα απλά για να είσαι σίγουρος.
 
Εμενα το εκανε αυτο για πολλους μηνες σε καποια φαση, απο το στρες, γιατι τον εκλεινα για πολλες ωρες στο κλουβι (ηταν ημερος και ζουσε εξω).
Του περασε μολις γυρισαμε στις παλιες μας συνηθειες.

Σκεψου μηπως κατι τους εχεις αλλαξει, καποια συνηθεια τους, μηπως κατι βλεπουν διπλα στο κλουβι και φοβουνται κλπ.
Ειναι εκτροφης ή μηπως ειναι αγριες και δεν εχουν συνηθισει;

Εκτος πια και αν ειναι κατι εσωτερικο, πχ κατι να το ποναει στο εσωτερικο, στο κοκκαλο... Τι αλλα να σκεφτει κανεις, αφου δεν υπαρχουν παρασιτα κ ποντικια; 😕
 
Τα φτερά τα χάνουν από μία φτερούγα ή και από τις δύο;Χάνουν πούπουλα και από άλλο μέρος του σώματος; Τα κλουβιά τους είναι καθαρά; Τί φαγητό τους βάζεις;
Τα συγκεκριμένα κλουβιά τα έχεις κοντά σε καλοριφέρ?
Σε πρώτη φάση σκέπασε το κλουβί τους με μία άσπρη πετσέτα και το πρωί δες αν έχουν μαζευτεί τίποτα ζωύφια(κόκκινες ψείρες)πάνω σε αυτήν.
 
ισως αυτο να γινεται επειδη τσακωνωνται το βραδυ για την θεση την που θα κουρνιασουν εμενα τα καναρινια μου εμεναν συνεχεια χωρις ουρες για αυτο τον λογο.
 
Τα φτερά τα χάνουν από μία φτερούγα ή και από τις δύο;Χάνουν πούπουλα και από άλλο μέρος του σώματος; Τα κλουβιά τους είναι καθαρά; Τί φαγητό τους βάζεις;
Τα συγκεκριμένα κλουβιά τα έχεις κοντά σε καλοριφέρ?
Σε πρώτη φάση σκέπασε το κλουβί τους με μία άσπρη πετσέτα και το πρωί δες αν έχουν μαζευτεί τίποτα ζωύφια(κόκκινες ψείρες)πάνω σε αυτήν.
απο μια φτερουγα κ παντα απο την ειδια.
πουπουλα απο αλλο μερος του σωματος δεν χανουν καθολου.
τα κλουβια ειναι καθαρα οσο μπορω. Μια φορα την εβδομαδα τα καθαριζω.
φαφητο τους βαζω καναβουρι ψηλο, κ μια τροφη με διαφορα σπορακια (αναμειξη)για καρδερινες. Ειναι ολες καλοταισμενες κ θρευταρια φενονται υγειεστατα ολα τα πουλια κ κελαιδανε ασταματητα. Δεν ειναι εκτροφης ειναι της φυσης αλλα τα εχω απο νωρις στο κλουβι κ εχουν ημερεψει.
το καλοριφερ δεν ειναι κοντα τους.
θα κανω αυτο με την πετσετα κ βλεπουμε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top