Γενικά Χαθηκε το ενα καναρινι μου

Konstantinos1

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Κερατσίνι
Επειδη το καλοκαιρι λογω δουλειας λειπω εκτος Αθήνας περνω μαζι μου τα καναρινια μου. Ξαφνικα παρατηρησα οτι το ενα καθοτανε φουσκομενο και βαριανασενε. Βρηκα ενα γιατρο οπου ηρθε την επομενη να το δει. Μου ειπε οτι πιθανον κατι το τσιμπησε και επαθε λοιμωξη του αναπνευστικου. (Στην περιοχη υπαρχει εντονο προβλημα με το χαλαζαρ) Του εκανε μια ενεση κορτιζονης και μου εδωσε μια αντιβιωση την asminine solution τις tafarm. Για 2 μερες το πουλακι δεν ηταν φουσκομενο αλλα καθοτανε συνεχεια στο κατω μερος του κλουβιου. Του εβαζα τροφη κατω και νερο και του εδινα την αντιβιωση με συριγα για να ειμαι σιγουρος οτι την επαιρνε. Την επομενη μερα δεν μπορουσε να σταθει ουτε ορθιο τρεμανε τα ποδια του και το απογευμα δυστηχως εφυγε... Μου εκανε εντυπωση η προσπαθεια που εκανε να παραμεινει ζωντανο να φαει, την "συνεργασια" του να δεχτει την αντιβιωση οταν το επαιρνα στα χερια μου να του την δωσω, την αυγοτροφη που του εδινα παλι μεσα απο συριγγα. Καλο ταξιδι φιλαρακο μου...
 
κρίμα για το πουλάκι και για σένα για την πίκρα σου. Μην στεναχωριέσαι όσο μπορείς
 
Καημένο το καναρινάκι...☹ Τουλάχιστον εκεί που πήγε είναι καλύτερα... Αν σε παρηγορεί αυτό...
 
Back
Top