Γενικά Χαλάει το τραγούδι των timbrado από άλλα καναρίνια και budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση για αγορά timbrado, υπάρχει κάποια περίπτωση Ν χαλάσει το τραγούδι του από τα άλλα καναρινια και τα budgie?
 
Καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση για αγορά timbrado, υπάρχει κάποια περίπτωση Ν χαλάσει το τραγούδι του από τα άλλα καναρινια και τα budgie?
Ανάλογα με το πόσο απαιτητικός είναι κανείς. Αν είσαι τόσο γνώστης της ποικιλίας και θέλεις να ακούς χωρίς κανένα λάθος τις νότες που μπορεί να πεί ένα εξαιρετικό Τιμπράδο, τότε και μόνον έχει νόημα η ερώτηση. Η απάντηση τότε είναι θετική. Αν απλά, σου αρέσει το κελάηδημα αυτού του τύπου και μπορείς ν' ανεχθείς και κάποια λάθη στην ποικιλία των φωνών του, τότε δεν υπάρχει θέμα . Το πουλάκι θα σου "πεί" αυτό που έχει γραμμένο σαν βασική γενετική πληροφορία φωνής.
 
Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι με τον Μάκη. Το να πει και κάποιες νότες λάθος ή να εμπλουτιστεί το τραγούδι του με φωνές από άλλα πουλιά (όσο εφικτό είναι αυτό) δεν σημαίνει ότι θα κελαηδά σαν ...καρακάξα ή σαν παπαγάλος, ότι θα είναι κακόηχο δηλαδή. Αν όμως το πουλί ή απόγονοί του προορίζονται για διαγωνισμό φωνής, τότε, πράγματι αλλάζει η κατάσταση και γίνεται ασύμβατο νεαρό Τιμπράντο να ζει σε ίδιο χώρο με άλλα καναρίνια. Π.χ. έχω χαρίσει Τιμπραντάκι μετά το πρώτο τρίμηνο ζωής του σε ανθρώπους που ζουν στην εξοχή και ειλικρινά τραγουδάει τόσο μα τόσο καταπληκτικά που ενθουσιάζομαι όποτε τον ακούω, αν και έχει φωνές και από άλλα πουλιά...τα γυρίσματά της φωνής του ας πούμε είναι τέλεια.
 
Καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση για αγορά timbrado, υπάρχει κάποια περίπτωση Ν χαλάσει το τραγούδι του από τα άλλα καναρινια και τα budgie?

Αν πάρεις ένα τιμπράντο που έχει φτιάξει το τραγούδι του αυτό θα ακούς πάνω - κάτω. Μικροδιαφορές γίνεται να υπάρξουν αλλά όχι σε βαθμό που να τις καταλάβεις ή πολύ περισσότερο να μην κελαηδάει σαν τιμπράντο. Αν δεν ασχολείσαι με διαγωνισμούς δεν υπάρχει θέμα.
 
Back
Top