Ασθένειες Χαλινός budgie με λακούβες, είναι κάποια ασθένεια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tsala
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tsala

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Λάρισα
το θυληκο μου μπατζυ εδω και μερικες μερες (ισως να ειναι και παραπανω αλλα να μην το ειχα παρατηρησει) εχει περιεργο χαλινο.. σαν λακουβες.. Δεν ειναι λειος δηλαδη.. ειναι scaly face ή κατι αλλο;
επισης βγαζει στο προσωπο νεα φτερα (φυτρες), απ οτι ξερω δεν ειναι εποχη πτερορροιας και δεν χανει και πουθενα αλλου πτερωμα, τι μπορει να συμβαινει;

Αρχιζω και ανυσηχω.. Οποιος ξερει ας μου πει τι πρεπει να κανω..
Ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • DSC_0210.webp
    DSC_0210.webp
    15,4 KB · Προβολές: 153
  • DSC_0211.webp
    DSC_0211.webp
    15,4 KB · Προβολές: 104
Τι ηλικια εχει το πουλακι; Δεν διακρινω scaly face αλλα θα ηταν καλυτερες πιο κοντινες και καθαρες φωτογραφιες. Δειχνει σαν να μπαινει σε φαση αναπαραγωγης.
 
ετσι μου ειπε κι ενας φιλος.. αλλα ανυσηχησα και ειπα να ρωτησω.
το πουλακι ειναι 8 μηνων περιπου..

ανεβαζω εδω φωτο, να τις δειτε καλυτερα..

DSC_0213_zpsa7c1b896.jpg

DSC_0211_zps7ad45c86.jpg

szd_zps79a3a72f.png
 
Δεν έχω διαβάσει κάπου η ανώμαλη επιφάνεια του χαλινού να υποδηλώνει ασθένεια. Συνήθως το χρώμα δείχνει ορμονικές διαταραχές όταν στα θηλυκά είναι ανοιχτό θαλασσί. Είναι σε φάση αναπαραγωγής το πουλάκι.
Αν θέλεις μπορείς να της κάνεις επάλειψη με ελαφρά ποσότητα βαζελίνης προσέχοντας να μην βουλώσεις τα ρουθούνια. Κοίτα και τα πόδια της αν είναι καθαρά. Όχι σκάλυ φέις δεν το βλέπω. Παρακολούθησέ την λίγες μέρες.

Έχει χάσει λίγα φτεράκια γύρω από τα μάτια; Ή μου φαίνεται;
 
τα ποδια της ειναι μια χαρα, οπως και το ραμφος της.
Ναι εχει χασει φτερακια γυρω απο τα ματια, οπως και γενικα στο προσωπο πεταει νεες φυτρες...
αυτο απο τι μπορει να ειναι;
 
Για το ράμφος, για να σου φύγει η ανησυχία δες κι εδώ που το αναφέρει
female Budgies in the breeding mood
Healthy, adult female Budgies have a brownish cere. If a female budgie (hen) is in the breeding mood the cere becomes more or less crusted and partly thickened.

Examples:

weibchen_brutstimmung01.jpg
weibchen_brutstimmung02.jpg
weibchen_brutstimmung03.jpg
weibchen_brutstimmung04.jpg
weibchen_brutstimmung05.jpg

Birds Online - General facts about budgies - How to find out about a budgie's sex?
Για τα φτερά γύρω από τα μάτια, καλό θα ήταν να της έβαζες λίγες μέρες σταγόνες tobrex μήπως κάτι την έχει πειράξει.
Επίσης minerals της δίνεις; Grit Minerals Οστρακα | PetBirds
 
ωραια Μαρια, ευχαριστω!
τις ειχα ξαναδει τις φωτο.. αλλα φοβηθηκα και ειπα να ρωτησω μηπως ειναι κατι..
τομπρεξ εχω, αλλα ποσες φορες την ημερα και ποσες μερες;
minerals ξερω μονο για το ενυδρειο τι ειναι :D , εδω μαθαινω ακομα..
αν εννοεις σκονες ασβεστιου κλπ, οχι δεν δινω .. μονο κοκαλο σουπιας εχω.
 
Από τα τρία που έχει το λινκ που σου έβαλα,(το είδες ότι έχει κάποια προϊόντα 😉 καλό είναι να διαλέξεις ή το μεσαίο ή το τρίτο. Γιατί το γκριτ δεν το χωνεύουν τα budgies.
Πέρα από την διατροφή για την οποία διάβασε εδώ αν δεν το έχεις δει Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους | PetBirds χρειάζονται και κάποια ιχνοστοιχεία που τα βάζουμε σε ξεχωριστή αυγοθήκη να τα έχουν διαθέσιμα όποτε έχουν ανάγκη τα πουλάκια.
Επίσης καλό είναι να του συμπληρώσεις και ένα καρβουνάκι, το τρώνε όταν κάτι τα πειράξει στο στομάχι.
Αν τα φτερά δεν έπεσαν μέσα στα πλαίσια της φυσιολογικής πτερόρροιας, τι μπορεί να συμβαίνει; Έλλειψη κάποιου στοιχείου. Σε κάποια δική μου περίπτωση, μου είπαν ιωδίου.
Και πρόσεχε μην σου τσιμπολογάει στο ενυδρείο, κίνδυνος σαλμονέλλας.
 

Συνημμένα

  • upload_2014-10-20_21-8-43.webp
    upload_2014-10-20_21-8-43.webp
    15,7 KB · Προβολές: 90
την κοιταω να πηγαινει κοντα στο ενυδρειο.. Ο αρσενικος φοβαται.. αυτη ειναι πιο διαβολακι..
το συννημενο ειναι το καρβουνακι;
οκ θα τους παρω και minerals.
 
Ναι το καρβουνάκι είναι η φωτογραφία, τα μίνεραλς είναι στο λινκ του κ. Μάκη.
Πρόσεχέ την, κι εμένα το θηλυκό redrumped χωνόταν εντελώς μέσα και κάτι μαδούσε. Βέβαια την απομάκρυνα γιατί γι αυτά η σαλμονέλλα είναι μοιραία. Ίσως ψάχνει αυτό που της λείπει. Πάρε με όστρακα.
 
Orlux Pick Bloc
Raff Carbovit

Μαρια με αυτα ειμαι οκ?
βλεπω βιταμινες στο νερο, γυρη, σπιρουλινα κλπ κλπ..
χρειαζονται αυτα; γενικα τι πρεπει να εχω απο συσκευασμενα προιοντα.. χωρια τα χορτα, λαχανικα κλπ.
 
Ναι μια χαρά και τα δύο. Πάρε και βάλτα να υπάρχουν μόνιμα να κάνουν χρήση όποτε θέλουν τα πουλάκια.
Επιτρέπονται τα εμπορικά links, η αναφορά προϊόντων και τιμών σ' εμάς, εφόσον δεν αποτελούν προσωπική μας διαφήμιση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tsala
ωραια!
χρειαζομαι κατι αλλο απο αυτα που εγραψα;
μηπως να τους βαλω καμια σπιρουλινα σε ταμπλετες καλυτερα για πλεκο 😛
 
Συσκευασμένα, σπόρους, αυγοτροφή, αυτά που είπαμε, σουπιοκόκκαλο, κεχρί millet. Τίποτα άλλο, όλα τ' άλλα από τον μανάβη και το σούπερ μάρκετ.
Να έχεις υπ' όψιν σου, χρησιμοποιούμε σε ξεχωριστό επίσης δοχείο αυγοτροφής, ξηρά μυρωδικά όπως ρίγανη, βασιλικό, δενδρολίβανο, θυμάρι, τσουκνίδα, χαμομήλι, σπόρους κινόα και μπαχαρικά όπως κανέλα, πιπέρι καγιέν και κανέλα σε ξυλαράκια που τα παίζουν και σαν παιχνίδι. Αυτά τα αλλάζουμε μία φορά την εβδομάδα.

ωραια!
χρειαζομαι κατι αλλο απο αυτα που εγραψα;
Όχι.
 
ναι μου τα εχεις πει για τα ξηρα μυρωδικα..
τους εχω βαλει κανελα σε ξυλο.
τα αλλα τα εβαλα, αλλα δεν τα ακουμπησαν...
ετσι εβαλα βασιλικο, ριγανη και δυοσμο στην αυγοτροφη τους (την διατηρω στην καταψυξη, την εχω χωρισει σε μεριδες)..
βεβαια κι αυτην δεν την πολυ τρωνε..
μηπως να τους αφηνα μονο αυγοτροφη μερικες ωρες μεσα στο κλουβι για να την μαθουν;
 
μηπως να τους αφηνα μονο αυγοτροφη μερικες ωρες μεσα στο κλουβι για να την μαθουν;
Αν βάζεις σποράκια όσα ακριβώς τρώνε την ημέρα, μπορείς το πρωί να βάζεις την αυγοτροφή και μετά το μεσημέρι να βάζεις τα σποράκια, ώστε να έχουν τσιμπήσει την αυγοτροφή.
Ακόμα μπορείς αφού φάνε το απόγευμα - γιατί μόλις σουρουπώνει τρώνε το τελευταίο τους γεύμα- και ετοιμαστούν να κοιμηθούν, να αφαιρέσεις τα σπόρια και (με την προϋπόθεση ότι θα ξυπνήσεις με την αυγή), το πρωί να τους βάλεις την αυγοτροφή και μετά 3 ώρες τα σποράκια τους. Σίγουρα τότε θα την φάνε. Δεν τα αφήνουμε όμως ποτέ νηστικά εν είδει εκπαίδευσης.
 
ναι βρε, δεν ειπα να τα αφησω νυστικα..
μερικες ωρες μονο..
μαλλον θα κανω το πρωτο που ειπες, μου φανηκε πιο ευκολο :D
thanks!
 
Back
Top