Ασθένειες Χανουμε φτερα και πουπουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inpense
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

inpense

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
175
Πόλη
Πρέβεζα
Καλημερα σε ολους
η παπαγαλινα αρχιζει και μαδαει;σηκωθηκα το πρωι και ειδα αρκετα φτερα στο πατο του κλουβιου. Επειδη το πουλι ειναι γεννημενο μεσα στο 2007 μηπως ειναι περιοδος πτεροροιας; Αν ειναι περιοδος πτεροροιας τι πρεπει να κάνω;
ο αρσενικοσ ομωσ ειναι μια χαρα;
 
καλησπερα. Απο παπαγαλους δεν ξερω αλλα απο οσο γνωριζω αρχιζει η πρωτη περιοδος της πτεροροιας τον μαρτιο. Πιθανων να εχουν αυτο.
 
2 περιπτώσεις υπάρχουν. Πτερόροια ή να τρόμαξε και να χτυπήθηκε στο κλουβί την νύχτα. Αν είναι πτερόροια χρειάζεται επιπλέον ιχνοστοιχεία και πρωτεΐνες στη διατροφή (μέσα από την αναζήτηση θα βρεις σχετικά posts). Αν είναι η δεύτερη περίπτωση δοκίμασε ένα λαμπάκι νυχτός για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να ξανασυμβεί. Παρατήρησε τα λίγο τα πουλιά της επόμενες μέρες (αν είναι πτερόροια λογικά θα συνεχίσει να χάνει πούπουλα). Πάντως εμένα πιο πολύ για να τρόμαξε το βράδυ μου κάνει, θα δείξει.
Παρεπιπτώντος έχω αυτή τη στιγμή 3 πουλιά που ξεκίνησαν πτερόροια εκτός εποχής. Έχω ακούσει κι από άλλους περιστατικά και υποθέτω ότι φταίει ο καιρός (κυρίως εδώ στη Θεσ/νίκη πολλά πουλιά άρχισαν να ρίχνουν φτερά)
 
Ειναι η περιοδος πτεροροιας αν και ο δικος μου μολις την τελειωσε. Απ'οσο ξερω τωρα επρεπε να τελειωνει η περιοδος διοτι αρχιζει η αναπαραγωγικη περιοδος αλλα αφου ειναι γεννημενο μεσα στο 2007 δεν ειναι απιθανο να την περναει λιγο αργοτερα. Δεν ειναι ανησυχητικο παντως. Οτι εκανες και πριν. Πλουσια διατροφη με φρουτα λαχανικα εστω αυτα που τρωνε(συνεχισε βεβαια να προσφερεις και αλλα) και τροφη λιγο υψηλη σε πρωτεινες οπως αυγο και ρυζι(ελαφρως βρασμενο για να μπορουν να το σπασουνε, αν τρωτε καστανο και εχεις ακομη καλυτερα αλλα και το ασπρο ειναι οκ!). 😉
 
μαλλον πτεροροια γιατι απο οτι ειδα τωρα εχει βαλει αρκετα καινουργια μικρα φτερα
και ειδα ενα μικρο επισης να βγαινει στο κεφαλακι της
πεταξε ακομα και τα φτερα πτησης που της ειχα κοψει
 
προσεξε μονο να μη βιαστεις να κοψεις τα καινουρια. Αφησα τα να παρουν το πληρες μεγεθος τους οταν βγουνε και μετα αν θελεις τα ξανακοβεις...
 
παιδια εχω προβλημα
δεν ξερω αν οφειλεται στην πτεροροια αλλα αρχιζουν και τσακωνονται μεταξυ τους
τι να κάνω;
 
Δηλαδη ηταν τοσο καιρο μαζι και τα πηγαινανε μια χαρα και ξαφνικά αρχισανε να τσακωνονται; Περιεργο ακουγεται... 😕 Αλλαξε κατι στο περιβαλλον τους; Κατι που μπορει να τους προκαλει εκνευρισμο; 😕
 
μηπωσ οφειλεται στη πτεροροια
μαλλον τηνπερνανε μαζι γιατι βλεπω και ο αρσενικος αρχιζει και βγαζει πουπουλα
τους δινω ρυζι καθε μερα
αυτο ειναι καλο;
το τρωνε μετα μανιας
 
Περιεχει πρωτεινη και ειναι καλο και μπορεις αν θελεις να εναλλασεις μια μερα αυγο μια μερα ρυζι διοτι και του αυγο περιεχει πρωτεινη υψηλης θρεπτικης αξιας.

Μπορει να οφειλεται και στον εκνευρισμο και κακοκεφια που φερνει η πτερορροια. Κανε τους και ντουζακια καθε μερα, θα τα ανακουφισει αρκετα. Μετα κρατα τα βεβαια σε κλειστο δωματιο για 2-3 ωρες μεχρι να στεγνωσουν τελειως.
 
μηπωσ πρεπει να αγορασο καμια βιταμινη η κατι αλλο σαν συμπληρωμα;
 
Εαν τρωνε pellets οχι δεν χρειαζεται συμπληρωμα διοτι ειναι ''γεματη'' τροφη. Εαν δεν τα εχουν στη διατροφη τους δωσε καποιο στο νερο η στο φαγητο αλλα ας πουνε οι αλλοι πια ειναι καλα διοτι εγω δεν γνωριζω. Αν δε σου ειναι κοπος κανε και ενα τηλ στον πτηνιατρο σου και απλα ρωτα τον να σου προτεινει καποιο. Εδινα παλια ενα της Βogena αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο η οχι, το εχουν παντως ολα τα πετ σοπ που εχω παει...
 
εγω αυτην χρησιμοποιω μετα απο υποδειξη του γιατρου.
:: GOM PLAYER ::
conditie mix της travipharma
εχει κ αμινοξεα! 🙂
 
δεν εχω πτηνιατρο
αν μπορει καποιοσ να μου πει
τα pellets τα αρχισαμε πριν 2 μερεσ οποτε ειμαστε ακομα σε περιοδο προσαρμογης
 
δοκιμασε την βιταμινη που σου ειπα
ειναι παρα πολυ καλη! 🙂

εχει μεσα κουταλακι κ ειναι σε σκονη
η δοσολογια ειναι μισο κουταλακι δικο της σε 1 λιτρο νερο
για τρεις μερες
[μια φορα καθε 2-3 μηνες νομιζω]

αναλογα τι ποσοτητα θα χρειαστεις, προσαρμοζεις την δοσολογια
 
tabernil muda αυτο μου εδωσαν στο pet shop
δυο βδομαδεσ δεκα σταγονεσ μεσα στο νερο
μετα μια βδομαδα stop και μετα αλλες δυο βδομαδεσ
τι λετε;
 
Back
Top