Χαρίζω Χαρίζεται ή ανταλλάσσεται αρσενικό cockatiel

Sunny

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2014
Μηνύματα
194
Πόλη
Βόλος
χαρίζεται ή ανταλλάσσεται αρσενικό cockatiel pied με θηλυκό οποιαδήποτε μετάλλαξης.
 
σε ευχαριστω! αν ξερεις κι εσυ καποιον που να ενδιαφερεται... επειδη εισαι βολο το λεω.
 
Σε αυτό το σημείο και πραγματικά συγγνώμη που παρεισφρύω στο θέμα θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των αγγελιών, με αφορμή την παραπάνω ηλεκτρονική συζήτηση...
Εσύ, Δάμη, χαρίζεις ένα ζωντανό και κάποιος εκδηλώνει ενδιαφέρον, για τον οποίο δε γνωρίζεις τίποτα απολύτως. Δε θα ήθελες να μάθεις ή τέλος πάντων να προσπαθήσεις έστω να αφουγκραστείς ποιος είναι, πχ ηλικία, εμπειρία με κοκατίλ κλπ, τι συνθήκες προκειται να προσφέρει στο πουλάκι σου και διαφορά αλλά σχετικά, μια και παίζει να του εμπιστευτείς τη ζωούλα αυτή;
Κι εσύ Πασχάλη δε θα ήθελες να μάθεις σχετικά με αυτό που είναι να σου χαριστεί; Όπως για την ηλικία, τις συνήθειές του, αν είναι ήμερο ή έστω γιατι το χαρίζουν;
Σημειώστε ότι τα παραπάνω σχόλια δεν απευθύνονται μονο σε εσάς, αλλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η τόση απλότητα (αμεσότητα να την πω😉 με την οποία μπορεί να αποφασιστεί η τύχη ( η οποία παρεπιπτόντως δεν εξασφαλίζεται όσο είναι δυνατόν) ενός ζωντανού για την ευζωία του οποίου έχετε η θα φέρετε στο μέλλον την ευθύνη.
 
Σε αυτό το σημείο και πραγματικά συγγνώμη που παρεισφρύω στο θέμα θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των αγγελιών, με αφορμή την παραπάνω ηλεκτρονική συζήτηση...
Εσύ, Δάμη, χαρίζεις ένα ζωντανό και κάποιος εκδηλώνει ενδιαφέρον, για τον οποίο δε γνωρίζεις τίποτα απολύτως. Δε θα ήθελες να μάθεις ή τέλος πάντων να προσπαθήσεις έστω να αφουγκραστείς ποιος είναι, πχ ηλικία, εμπειρία με κοκατίλ κλπ, τι συνθήκες προκειται να προσφέρει στο πουλάκι σου και διαφορά αλλά σχετικά, μια και παίζει να του εμπιστευτείς τη ζωούλα αυτή;
Κι εσύ Πασχάλη δε θα ήθελες να μάθεις σχετικά με αυτό που είναι να σου χαριστεί; Όπως για την ηλικία, τις συνήθειές του, αν είναι ήμερο ή έστω γιατι το χαρίζουν;
Σημειώστε ότι τα παραπάνω σχόλια δεν απευθύνονται μονο σε εσάς, αλλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η τόση απλότητα (αμεσότητα να την πω😉 με την οποία μπορεί να αποφασιστεί η τύχη ( η οποία παρεπιπτόντως δεν εξασφαλίζεται όσο είναι δυνατόν) ενός ζωντανού για την ευζωία του οποίου έχετε η θα φέρετε στο μέλλον την ευθύνη.
👍 Προσυπογράφω.
 
Σε αυτό το σημείο και πραγματικά συγγνώμη που παρεισφρύω στο θέμα θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των αγγελιών, με αφορμή την παραπάνω ηλεκτρονική συζήτηση...
Εσύ, Δάμη, χαρίζεις ένα ζωντανό και κάποιος εκδηλώνει ενδιαφέρον, για τον οποίο δε γνωρίζεις τίποτα απολύτως. Δε θα ήθελες να μάθεις ή τέλος πάντων να προσπαθήσεις έστω να αφουγκραστείς ποιος είναι, πχ ηλικία, εμπειρία με κοκατίλ κλπ, τι συνθήκες προκειται να προσφέρει στο πουλάκι σου και διαφορά αλλά σχετικά, μια και παίζει να του εμπιστευτείς τη ζωούλα αυτή;
Κι εσύ Πασχάλη δε θα ήθελες να μάθεις σχετικά με αυτό που είναι να σου χαριστεί; Όπως για την ηλικία, τις συνήθειές του, αν είναι ήμερο ή έστω γιατι το χαρίζουν;
Σημειώστε ότι τα παραπάνω σχόλια δεν απευθύνονται μονο σε εσάς, αλλά ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η τόση απλότητα (αμεσότητα να την πω😉 με την οποία μπορεί να αποφασιστεί η τύχη ( η οποία παρεπιπτόντως δεν εξασφαλίζεται όσο είναι δυνατόν) ενός ζωντανού για την ευζωία του οποίου έχετε η θα φέρετε στο μέλλον την ευθύνη.
Καλά τα λές... αυτό είναι το σωστό...
Από την άλλη πόσοι από μας που δεν γνώριζαν τίποτε... Πήραν "ζωντανό"... και έμαθαν στην πορεία;
 
  • Like
Αντιδράσεις: nina 2
Γιάννη, θα το έχεις βιώσει.. Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος... Πόσο μάλλον όταν απλά τον ''γνωρίζεις'' ελάχιστα και μάλιστα διαδικτυακά και του εμπιστεύεσαι την τύχη και τη ζωή ενός ζωντανού οργανισμού.
Μετά από ένα π.χ. μήνα, μπορεί να τον εκνευρίζει η φωνή του κοκατίλ και να το ''ξεφορτωθεί'' κάπου αλλού...
Καλό είναι να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και όσο γίνεται επιλεκτικοί με συναλλαγές ζώων. Ειδικά όταν κάποιο είδος τέτοιου χαρίζεται.
Κάποιος θέλει το ζωντανό, αλλά -όπως στην προκειμένη περίπτωση- δεν μπορεί να πάει κάποια χλμ για να το πάρει. Εμένα αυτό κάτι μου δείχνει...
Πασχάλη, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει αυτά που αναφέρω, αρκετές φορές.
Για να μην ξεφύγει κι άλλο το θέμα, απλά κι εγώ προσυπογράφω στα όσα έγραψε ο @ianos... Αν κι εγώ πέφτω μερικές φορές στη ''λογική'' να χαρίσω με βάση το συναίσθημα η το τι μου βγάζει κάποιος.. Και είναι λάθος.
 
παιδια ηρεμηστε! αν μου απαντουσε οτι μπορει να ερθει να το παρει τοτε θα λεγαμε τις λεπτομερεις. Εδω μια οικογενειακη φιλη το θελει, που μενει και βολο, αλλα της ειπα οτι το εχω ταξει καπου γιατι ξερω την προιστορια της με τα ζωα γενικα και την εχω πατησει μαζι της.
 
παιδια ηρεμηστε!
Ε τώρα ηρεμήσαμε Δάμη μου :)
Εντάξει, το καταλαβαίνεις κι εσύ αφού το βλέπεις έτσι, ότι οι αντιδράσεις μας ήταν υγιείς, όχι επιθετικές προς εσένα αλίμονο.
 
Καλημέρα και σε εσένα. Είμαστε, σε διαβεβαιώ πολυ ήρεμοι! Μάλιστα χαίρομαι ιδιαίτερα που αποδεικνύεσαι τόσο τυπικό και υπεύθυνο άτομο ( μιλώ για το παράδειγμα με τη φίλη σου). Σαφέστατα το μήνυμα μου δεν αποτελεί "βολή" για εσένα ή οποιονδήποτε άλλον. Απλά σχολιάζω, και φυσικά δεν εξαναγκάζω κανένα να συμφωνήσει, το πως κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε να τίθενται ανάλογα θέματα.
 
Προς Θεου δεν νομιζα οτι με βομβαρδιζατε. καταλαβαινω απολυτα. Δεν θα εδινα το πουλακι σε καποιον χωρις να ξερω την προιστορια του με τα πουλια. Βεβαια και γω πριν απο 2 χρονια χωρις να εχω ιδεα απο πουλια (ε κατι καναρινακια οταν ημουν μικρη αλλα οχι οτι τα φροντιζα εγω) πηγα και πηρα εναν παπαγαλο και ετσι εμαθα τα παντα γι αυτους και τωρα ζουμε ζαχαρες. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι καποιος αλλος θα εκανε το ιδιο.
 
παιδια το πουλακι βρηκε καινουριο σπιτικο και μαλιστα πολυ κοντα μου οποτε θα μπορω να ελεγχω και την ανατροφή του.
 
Παιδια ενδιαφέρομαι για το κοκατιλ. ςημερα εχασα το δικο μου κ θα ηθελα ενα αλλο για παρεα. Αν δεν εχει δωθει, πειτε μου. Και μετα ρωταμε περι θέματος.
 
Back
Top